Unikatowy cykl koncertów symfonicznych w ciemności – „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” z Santander Bank Polska

1 643

Już 7 czerwca rozpocznie się wyjątkowy cykl koncertów symfonicznych w ciemności pt. „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”. W trakcie występów muzycy zagrają część repertuaru bez dyrygenta, nie widząc siebie nawzajem i polegając wyłącznie na słuchu. Celem wydarzeń jest zwiększenie wrażliwości społecznej na potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku i przybliżenie ich sposobu odczuwania świata.

Granie w ciemności to duże wyzwanie artystyczne dla orkiestry. Występ wymaga od muzyków niecodziennego porozumienia scenicznego oraz opanowania repertuaru na pamięć tak, aby móc grać bez nut i pomocy dyrygenta. Koncert „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” rozpocznie utwór autorstwa niewidomego, hiszpańskiego kompozytora Joaquína Rodrigo, grany przez orkiestrę w całkowitej ciemności. W travkcie koncertu będzie można usłyszeć także dzieła innych wybitnych twórców, którzy zmagali się z problemami ze wzrokiem, jak Johann Sebastian Bach czy Georg Friedrich Händel.

– Wierzymy, że koncerty będą wyjątkowym przeżyciem artystycznym i doświadczeniem budującym wiedzę na temat funkcjonowania w społeczeństwie osób z niepełnosprawnością wzroku. Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się opowiedzieć o tym poprzez muzykę, ponieważ jest to jedyna dziedzina sztuki, którą można w pełni cieszyć się bez angażowania wzroku. Mamy nadzieję, że dzięki tak niestandardowemu podejściu uda się nam skutecznej budować świadomość na temat potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, a także zwrócić uwagę na działania banku w tym zakresie – mówi Małgorzata Tomaszewska, z Santander Bank Polska, Dyrektor Biura Doskonalenia Doświadczeń Klientów MŚP.

W ramach cyklu „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” w dniach 7-25 czerwca br. odbędzie się 11 koncertów w najważniejszych filharmoniach, teatrach i centrach kongresowych w całej Polsce. Bilety na te wyjątkowe wydarzenia będzie można zdobyć m.in. biorąc udział w konkursach na fanpage Santander Bank Polska w serwisie Facebook. Partnerem społecznym wydarzenia jest Polski Związek Niewidomych Zarząd Główny. Podczas koncertu będzie można kupić cegiełki, z których dochód zostanie przekazany na działalność Polskiego Związku Niewidomych.

50 haslo 2

Gwiazdy na scenie

Wydarzenia uświetnią znakomici artyści, m.in. Waldemar Malicki, Carmen Giannattasio, Krzesimir Dębski, Anna Jurksztowicz, Ewa Uryga oraz zespół Vołosi. W koncertach wezmą również udział muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Muzykami pokierują uznani dyrygenci, jak Francesco Bottigliero, Mirosław Jacek Błaszczyk oraz Robert Kabara, a za konferansjerskim mikrofonem usłyszymy Filipa Jaślara (lidera Grupy MoCarta) oraz Dariusza Stańczuka (redaktora RMF Classic). Ich głosy pojawią się także w materiałach promocyjnych audio, stworzonych z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku. Organizatorem koncertów jest Santander Bank Polska we współpracy z POLFUND Funduszem Poręczeń Kredytowych S.A. oraz Filharmonią Śląską. Patronem inicjatywy jest Fundacja Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Nie tylko od święta

W Polsce blisko 15% społeczeństwa stanowią osoby z niepełnosprawnością. W całej Unii Europejskiej to grupa ponad 80 milionów osób. Santander Bank Polska dostrzegając różne potrzeby swoich klientów, realizuje program „Obsługa bez barier”. Program zapewnia dostępność usług i produktów Banku klientom z niepełnosprawnościami. Do ich dyspozycji jest m.in. sieć certyfikowanych oddziałów bez barier architektonicznych, zdalna obsługa w polskim języku migowym świadczona przez migających doradców Contact Center oraz sieć „mówiących” bankomatów dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Bank systematycznie audytuje i rozwija dostępność kanałów zdalnych, w tym Santander internet i mobile. Ponadto każde z tych działań jest uprzednio konsultowane z ekspertami tematu oraz Fundacjami, działającymi na rzecz środowiska.

Więcej informacji na temat programu „Obsługa bez barier” można znaleźć na stronie: http://www.santander.pl/obb.

HARMONOGRAM KONCERTÓW „TAM SIĘGAJ, GDZIE WZROK NIE SIĘGA”

DATA KONCERTU MIEJSCE i WYKONAWCY
7 czerwca Kraków, Centrum Kongresowe ICE,

Sala teatralna S2

Vołosi / Śląska Orkiestra Kameralna

9 czerwca Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego

Waldemar Malicki / Śląska Orkiestra Kameralna

11 czerwca Białystok, Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki

Waldemar Malicki / Śląska Orkiestra Kameralna

12 czerwca Legnica / Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

Vołosi / Śląska Orkiestra Kameralna

14 czerwca Katowice, Filharmonia Śląska im. H.M. Góreckiego

Carmen Giannattasio / Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

16 czerwca Wrocław, Teatr Polski

Vołosi / Śląska Orkiestra Kameralna

17 czerwca Warszawa, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana

Krzesimir Dębski / Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

18 czerwca Szczecin, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza

Krzesimir Dębski / Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

19 czerwca Łódź, Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina

Krzesimir Dębski / Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

21 czerwca Zielona Góra, Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda

Krzesimir Dębski / Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

25 czerwca Poznań, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

Waldemar Malicki / Śląska Orkiestra Kameralna

Komentarze
Ładowanie...