Warning: session_start(): open(/home/klient.dhosting.pl/adpress/.tmp//sess_90d050073e1ecb4c9d2c0ce7e6b6d798, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/klient.dhosting.pl/adpress/brief.pl/public_html/wp-content/plugins/premium-seo-pack/aa-framework/framework.class.php on line 584

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/klient.dhosting.pl/adpress/.tmp/) in /home/klient.dhosting.pl/adpress/brief.pl/public_html/wp-content/plugins/premium-seo-pack/aa-framework/framework.class.php on line 584
VIII Symfonia Schuberta, prawie 200 lat od powstania zostanie ukończona | BRIEF

VIII Symfonia Schuberta, prawie 200 lat od powstania zostanie ukończona

63

Huawei zapowiada „Niedokończoną symfonię” – projekt artystyczny wykorzystujący najbardziej innowacyjne rozwiązania technologiczne. Prawie 200 lat od powstania, VIII Symfonia Schuberta zyska dwie brakujące części. Zostały one skomponowane przez cenionego artystę z wykorzystaniem sztucznej inteligencji wbudowanej w procesor Kirin 980. Jest to kolejny, po „Sound of Light” projekt Huawei, który udowodnia, że przenikanie technologii do świata sztuki wspiera kulturę i pomaga w przekraczaniu artystycznych granic.

Franz Schubert skomponował dwie części VIII Symfonii w 1822 roku, pozostawiając ją niedokończoną.

– Utwór od lat budzi emocje wśród miłośników muzyki klasycznej i wzbudza ogromny niedosyt artystyczny. Dlatego podjęliśmy kolejne wyzwanie, w którym chcemy udowodnić, że innowacyjna technologia może odgrywać istotną rolę w tworzeniu kultury – powiedział Walter Ji, prezes CBG, Huawei Western Europe.

Istniejące części VIII Symfonii Schuberta zostały wprowadzone do oprogramowania, operującego na Mate 20 Pro, pierwszego na świecie smartfonu z podwójnym chipsetem obsługującym sztuczną inteligencję. Algorytm dokładnie przeanalizował zapisy nutowe, tempo oraz brzmienie oryginalnego utworu Schuberta i wygenerował melodię dla trzeciej i czwartej części symfonii, wierną stylowi VIII Symfonii. Następnie do współpracy zaproszono światowej sławy kompozytora i multiinstrumentalistę, Lucasa Cantora. Moją rolą była analiza efektów pracy algorytmu, wypełnienie ewentualnych i opracowanie zapisu utworu, który mógłby zostać wykonany przez orkiestrę symfoniczną – podsumował Cantor. Finałowe wykonanie utworu odbędzie się 4 lutego br. w kultowym Cadogan Hall w Londynie.

„Niedokończona Symfonia” to nie jedyny projekt Huawei, który pokazuje jak technologia może przenikać do świata sztuki. Pod koniec ubiegłego roku w słynnej wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein zostało zaprezentowane niezwykłe widowisko „Sound of light”, prezentujące jak brzmi zorza polarna.

Zorza polarna, sfilmowana w Norwegii stała się inspiracją dla muzyków, którzy podjęli wyzwanie, by spektakl świetlny tworzony przez naturę zamienić w symfonię. Inżynierowie Huawei stworzyli dedykowany temu projektowi system sztucznej inteligencji bazujący na Mate 20 Pro, potrafiący analizować właściwości światła tak niezwykłego jak zorza polarna, interpretować jej dynamikę i wyrażać ją dźwiękiem. Światowej sławy kompozytor Mark Sayfritz podjął się przetłumaczenia języka światła na język muzyki. Premierowego wykonania utworu dokonała Synchron Stage Orchestra pod batutą Jamesa Shearmana.