...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Viva Brasil!

Dzięki niedawno zakończonym Mistrzostwom Świata FIFA oczy całego świata przez miesiąc zwrócone były w stronę Brazylii. W kolejnym artykule z cyklu "Made in…" zastanawiamy się między innymi nad tym, jak dużą rolę w kształtowaniu się wizerunku Brazylii zagranicą odgrywa piłka nożna. Szukamy również odpowiedzi na pytanie o to, jaki wpływ na postrzeganie Brazylijczyków i brazylijskich produktów na świecie ma marka "Made in Brasil".

Brazylia to największe państwo na kontynencie południowoamerykańskim, zajmujące piąte miejsce zarówno co do wielkości, jak i co do liczby ludności na świecie. W 2013 roku liczba mieszkańców tego amazońskiego kraju przekroczyła 200 milionów. Co ciekawe, około 60 proc. populacji to osoby poniżej 29 roku życia. Państwo ze stolicą w Brasili to również siódma największa gospodarka światowa. Warto zauważyć, że w ostatnich latach Brazylia była jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo krajów, głównie ze względu na swój potencjał eksportowy. Handel zagraniczny kraju napędzany jest głównie przez rozległe zasoby naturalne oraz zróżnicowaną produkcję rolną i przetwórczą. 

Kraj o zapachu kawy

Jednym z najważniejszych dóbr eksportowych Brazylii jest kawa. Kraj położony nad Amazonką to światowy lider w zakresie produkcji i eksportu tej używki, kontrolując około 30 proc. międzynarodowego rynku. Pierwsze plantacje kawy pojawiły się w Brazylii już w pierwszej połowie XVIII wieku za sprawą oficera Francisco de Pahletta, który przemycił jej ziarna z Gujany Francuskiej. Zgodnie z obecnymi szacunkami w Brazylii znajduje się około 300 tys. plantacji kawy, a największe z nich znaleźć można w takich stanach jak São Paulo, Minas Gerais, Rio de Janeiro, Espírito Santo, Bahia, Paraná i Goiás. Chociaż brazylijska kawa sprzedawana jest częściej jako surowiec, niż jako produkt konkretnej, brazylijskiej marki, szczególnie na rynkach europejskich, nie ulega wątpliwości, że powszechność tej używki ma wpływ na kształtowanie się wizerunku Brazylii na świecie. W końcu sam Frank Sinatra w swoim utworze „Coffee Song” śpiewał o tym, jak wiele jest kawy w Brazylii. Warto dodać, że sami mieszkańcy amazońskiego kraju podtrzymują stereotyp Brazylijczyka – kawosza. Z ankiety przeprowadzonej przez Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística wynika, że kawa to najczęściej spożywany przez Brazylijczyków powyżej 10 roku życia produkt. 

Ojczyzna samby

Oprócz wszelkich dóbr eksportowych, jak kawa, sok pomarańczowy, rudy żelaza czy guarana Brazylia kojarzy się również, a może przede wszystkim, z karnawałem i dobrą zabawą. Stereotyp wiecznie uśmiechniętego Brazylijczyka, spędzającego większość czasu tańcząc na plaży przy rytmach samby zdaje się działać na korzyść Brazylii. Rokrocznie bowiem kraj ten odwiedzany jest przez ok. 6 milionów turystów z całego świata chcących poznać smak nieustającej zabawy. Słynny karnawał w Rio de Janeiro przyciągnął w tym roku około 920 tys. podróżników, a na zabawę karnawałowa organizowaną w Salvadorze zawitało ponad pół miliona turystów.

Niestety, takie postrzeganie Brazylijczyków może mieć także negatywne konsekwencje. Kojarzenie Brazylii z beztroską zabawą niekoniecznie działa na korzyść przedsiębiorców chcących prowadzić poważne rozmowy biznesowe. Warto dodać, że przebywanie na plaży i tańczenie samby to nie jedyne zajęcia Brazylijczyków. Bank Światowy chwali mocny rynek krajowy tego państwa oraz jego odporność na kryzysy zewnętrzne, jednocześnie podkreślając stabilny wzrost gospodarczy, stosunkowo niską stopę inflacji oraz stopniową poprawę poziomu dobrobytu. W tworzonym przez magazyn Forbes corocznym rankingu 2000 spółek publicznych znaleźć można 36 przedsiębiorstw brazylijskich, w tym jednego z największych producentów naftowych na świecie – firmę Petrobras. Oczywiście są firmy, które na skojarzeniach Brazylii z plażą i słońcem mogą skorzystać – wystarczy spojrzeć na sukces firmy Havaianas, produkującej gumowe klapki. Produkty tej marki dostępne są dziś w ponad 85 krajach, a fabryka w Campina Grande co roku produkuje ponad 206 milionów par klapek. 

Wyznawcy piłki nożnej

Chociaż Brazylia to kraj zamieszkany w dużej mierze przez chrześcijan, o czym przypomina między innymi górujący nad Rio de Janeiro pomnik Chrystusa Odkupiciela, „wyznawcy” piłki nożnej stanowią duży odsetek całego społeczeństwa. Co ciekawe, na kilka tygodni przed Mistrzostwami Świata FIFA, na zlecenie znanej brazylijskiej marki piwa Foca, agencja reklamowa Grey zarejestrowała piłkę nożna jako oficjalną religię kraju. Wystarczyło tylko zapisać się na konkretnej stronie internetowej, by dostać zaświadczenie o konieczności uczestniczenia w „obchodach religijnych” – meczach reprezentacji, które można było zaprezentować pracodawcy. Co ciekawe, drużyna narodowa Brazylii to jedyny zespół, który brał udział we wszystkich rozgrywkach mistrzostw świata, z aż pięciu z nich wracając jako zwycięzca. Tak duże zaangażowanie w tę dyscyplinę sportową niewątpliwie wpływa na postrzeganie Brazylii i Brazylijczyków za granicą. Warto jednak zastanowić się nad tym, w jaki sposób Brazylia może wykorzystać potencjał związany z tymi skojarzeniami.

Czy wiesz że …

1. Średnia życia w Brazylii wynosi ok. 72 lata

2. Największy korek na świecie, o długości 265 km, utworzył się w brazylijskim mieście Sao Paulo. Zdarza się, że Brazylijczycy spędzają w korkach 3-4 godziny dziennie

3. Seriale w Brazylii nigdy nie są puszczane w tym samym momencie, co mecze

4.Brazylia zajmuje 14 miejsce w rankingu najpotężniejszych armii na świecie

5. Amazoński kraj zamieszkuje wielu Polaków – chociaż brakuje danych statystycznych, szacuje się, że Polonia brazylijska liczy od 800 tys. do 1,5 mln ludzi

6. Posąg Chrystusa Odkupiciela, górujący nad Rio de Janeiro, to jeden z 7 nowych cudów świata

7. Powierzchnia Brazylii jest 27 razy większa od powierzchni Polski

8. Długość wybrzeża Brazylii wynosi 7 941 km

9. Oficjalną walutą w Brazylii jest Real

10. Mottem narodowym Brazylii jest hasło Ordem e Progresso, czyli Ład i Postęp

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF