Warto tworzyć aplikacje społeczne!

Czym są aplikacje społeczne? To projekty technologiczne, które są zorientowane na dostarczenie wartości dla nas jako mieszkańców miast lub obywateli Polski w istotnych społecznie obszarach - transportu, kultury, partycypacji społecznej, mieszkalnictwa, usług publicznych. Poznaj najciekawsze rozwiązania.

Zapraszamy do zapoznania się z sześcioma najciekawszymi aplikacjami, które powstały lub powstają pod patronatem Koduj dla Polski. Już dziś możecie się przyłączyć do rozwijania dowolnej z nich lub wdrożyć je we własnym mieście. 


warszawski.ninja

Czy denerwowaliście się kiedykolwiek czekając na autobus lub pociąg, który miał spore spóźnienie? A specjalnie wcześniej wyszliście z domu w ten mroźny zimowy poranek, aby na niego zdążyć. Dzięki aplikacji Warszawski.ninja będziecie informowani na bieżąco o opóźnieniach i incydentach na waszej trasie (wystarczy jeden wypadek, jedna awaria albo jeden spalony most, żeby warszawski transport publiczny nie jeździł według rozkładu).

Siła aplikacji drzemie w połączeniu ogólnych komunikatów, które wysyłane są przez Zarząd Transportu Miejskiego, ze zgłoszeniami samych użytkowników. Podobnie jak w popularnej aplikacji Janosik sami możecie wysłać zgłoszenie powiadamiając o najistotniejszych problemach innych podróżujących. Poprzez crowdsourcing warszawski.ninja staje się zawsze aktualnym zbiorem najświeższych informacji o komunikacji miejskiej.
Ninja zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Dane po warszawsku”. Prototyp ma ponad 1100 fanów na Facebooku i średnią ocen 4/5 w Google Play. Obsługuje tramwaje, autobusy oraz dojazdową kolej szynową (metro, SKM, KM, WKD). Oferuje osiągnięcia i odznaki dla najbardziej aktywnych użytkowników.

Pola – pomoc w codziennych zakupach

Trudno dziś być patriotą gospodarczym oraz wspierać polskie firmy, ponieważ często nie mamy pewności czy dany produkt jest pochodzenia krajowego czy też został już częścią międzynarodowego koncernu. Stojąc przed sklepową półką potrafimy czuć się zagubieni w natłoku komunikatów marketingowych, a co za tym idzie nie mamy pewności czy zakupiony produkt jest polskiego pochodzenia. Wychodząc temu naprzeciw stworzona została aplikacja, która pomoże w codziennych zakupach i upewni konsumentów w wykonywaniu świadomych zakupów.

Pola to asystentka w polskich zakupach. To aplikacja mobilna, która na podstawie kodu kreskowego podpowie, gdzie wyprodukowany został dany produkt i jak wygląda struktura kapitału firmy, która go wyprodukowała. Na tej podstawie możemy realnie wspierać polskich producentów i promować polskie produkty.

 

Politikon

Politikon to rynek przewidywań społeczno-politycznych. Każdy może sprawdzić jak dobrze potrafi przewidzieć kto wygra wybory, kto zostanie premierem, jaka będą stopy procentowe itp. Uczestnicy gry Politikon zakładają się między sobą o swoją reputację i śledzą kto lepiej potrafi przewidzieć przyszłość. Zmieniające się preferencje użytkowników mogą zostać przeanalizowane i potraktowane jako alternatywa dla sondaży opinii społecznych, które w Polsce cieszą się coraz mniejszym zaufaniem.

W odróżnieniu od sondaży które zawsze publikowane są z kilkudniowym opóźnieniem, rynek Politikon reaguje na rzeczywistość natychmiast, stale interpretując bieżące wydarzenia i podając je osądowi. Rynek przewidywań działający w USA na Uniwersytecie w Iowa od 1992 roku prognozuje wyniki wydarzeń społeczno-politycznych lepiej od wielu sondaży. Pierwotna wersja Politikonu działała na rynku polskim w latach 2004-2007 i przewidziała wyniki wyborów w 2005 i 2007 lepiej od wszystkich sondaży.


Jawne Miasto

Jak twoje miasto wydatkuje pieniądze w twoim imieniu? Jak są zarządzane spółki publiczne? Ile złotych z twoich podatków dochodowych trafia do określonej kategorii budżetu, np. na edukację? Dowiesz się tego i jeszcze więcej na niezależnym portalu JawnyLublin.pl, utworzonym przez Fundację Wolności, lublińską organizację strażniczą. Jawny Lublin jest prekursorem serwisów, które mamy nadzieję, że z twoją pomocą opanują niedługo całą Polskę. Przejrzystość działania instytucji publicznych jest podstawą sprawnej demokracji – monitorując jak działają instytucje publiczne, a nawet tylko wiedząc, że mamy dostęp do takich informacji czujemy się pewniejsi tego, że działają one na rzecz osób, które reprezentują.

 

Wysadź Ulicę

Dlaczego mieszkańcy nie projektują swojej okolicy? A co, gdyby dać im taką szansę? Wysadź Ulicę umożliwia zaprojektowanie w intuicyjny sposób przestrzeni publicznej – placu, przy którym mieszkasz, albo ulicy, którą codziennie przechodzisz. Prześlij do tego internetowego serwisu zdjęcie lub wybierz dowolne miejsce w serwisie Google Street View upuszczając na mapę żółtego ludzika i ustaw ławkę, huśtawkę, śmietnik, drzewo, buspas lub cokolwiek sobie wymarzysz (i co twórcy dodali do serwisu)! Wysadź, pokaż, podaj dalej i zdobądź głosy innych mieszkańców!

To wszystko po to, aby ułatwić władzom dialog z mieszkańcami w ważnej dla nich sprawie – wyglądu ich najbliższej okolicy. Dla mieszkańców serwis będzie przypominał niemal grę, zaś dla władz lub organizacji prowadzących konsultacje, dzięki którym będzie dostarczał statystyk pozwalających na podjęcie uzasadnionych liczbami decyzji. Ile procent mieszkańców zaproponowało ławki, ile widziałoby dany skwer bardziej zielony?
Wszyscy chcemy bywać w klawych miejscach! Przyłączając się lokalnie lub zdalnie do poznańskiej grupy Komitywy możecie sami rozwijać ten projekt.

 BAND – Bank Nasadzeń Drzew w Gdańsku

Chcesz aby Gdańsk był jeszcze bardziej zielonym miastem? Pomóż nam znaleźć miejsca, gdzie można posadzić drzewa lub krzewy!
Dzięki Bankowi Nasadzeń Drzew każdy ma szansę zadbać o środowisko, w którym żyje. Dzięki aplikacji już dziś może stać się kreatorem przestrzeni miejskiej. Wystarczy wskazać skwer, park lub ulicę, które by skorzystały na większej ilości zieleni, a Gdańsk postara się posadzić zieleń zgodnie z sugestią. Lepiej! Jeśli posiadasz, możesz wskazać nawet własny ogród. Przecież przyrodzie nie robi różnicy własność gruntu!
Warto zadbać o zdrowie swoje oraz najbliższych i cieszyć się zielenią. Za posadzenie drzewa nic nie płacimy, możemy za to liczyć na wiele korzyści. Drzewa m.in. pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen, absorbują zanieczyszczenia powietrza, maskują nieprzyjemne zapachy, chronią jakość zasobów wodnych oraz wiele innych. Ponadto zyskujemy piękną i zieloną okolicę. Serwis Bank Nasadzeń Drzew był realizowany w bardzo bliskim partnerstwie merytorycznym z Gdańskiem oraz wsparty przez niego finansowo w ramach Staży Koduj dla Polski.

::

Fot. Fotolia/ Melpomene

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF