...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

ZUS — emeryci otrzymają emeryturę jeszcze przed świętami

Osoby w wieku emerytalnym, które obawiają się, że nie dostaną emerytury na święta, mogą spać spokojnie, gdyż Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zamierza wypłacić je znacznie wcześniej. Jak informują dziennikarze Super Expressu- emeryci, którym wypłata emerytur lub rent wypada 25 grudnia, zostanie wypłacone jeszcze przed Wigilią.

 Ponieważ w grudniu ostatni termin płatności wypada w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, wszyscy emeryci i renciści z terminu 25 grudnia otrzymają wypłatę najpóźniej 23 grudnia – 

Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Dziennikarze SE, przypominają, że ZUS wypłaca emerytury zawsze sześć raz w miesiącu w określonych dniach miesiąca: 5, 6, 10, 15, 20 i 25. Zgodnie z panującymi przepisami wszystkie emerytury trafiają  na konto bankowe dzień przed terminem płatności, jeśli planowane wypłaty emerytur pokrywają się z dniem wolnym to dwa dni wcześniej.

ZUS wypłaca emerytury przed Wigilią

Zbliżający nowy rok będzie niezwykle pozytywny dla osób w wieku emerytalnym. Waloryzacja rent i emerytur w 2022 roku może okazać się rekordowa w stosunku do poprzednich 3 lat i może wynieść nawet 9,7 proc. Szacuje się, że emeryci mogą zyskać na waloryzacji do kilku tysięcy złotych. Wszystko przez inflację i wzrost płacy minimalnej, która (mimo podwyżek) zaliczyła spory skok.

Zatwierdzono budżet na 2022 roku

Kilka dni temu polski rząd zatwierdził budżet państwa na 2022 rok.  Jak informuje portal prawo.pl — dochody budżetu państwa mają wynieść w przyszłym roku 491,9 mld zł, wydatki 521,8 mld zł, natomiast deficyt nie więcej niż 29,9 mld zł. Resort finansów założył, że inflacja wyniesie z kolei 3,3 proc. Niestety, jak wynika z ostatnich statystyk GUS-u inflacja, osiągnęła ponad dwukrotnie wyższy poziom – 7,8 proc.

W projecie ustawy uwzględniono także między innymi wskaźnik waloryzacji rent i emerytur, który wyniósł 104,89 proc. Warto też wspomnieć o planowanym od przyszłego roku wzroście kwoty wolnej od podatku. Na niej również skorzystają emeryci, którzy otrzymają świadczenie do 2500 zł brutto. Dzięki kwocie wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych — wszystkie renty i emerytury od przyszłego roku zostaną zwolnione z podatku dochodowego do wspomnianej kwoty.

Emeryt ze świadczeniem 2088 zł „na rękę” dzięki zmianom podatkowym od nowego roku będzie otrzymywał 2275 zł, czyli o 187 zł więcej miesięcznie – wynika z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Większe emerytury 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że od emerytur i rent do 2500 zł brutto nie będą w ogóle potrącane zaliczki na podatek dochodowy. Oczywiście rutynowo zakład odliczy składkę zdrowotną wynosząca obecnie 9 procent. Mimo tego świadczenie wzrośnie.

– Emeryt ze świadczeniem 2500 zł brutto otrzymuje dzisiaj na rękę 2088 zł. Dzięki zmianom jego świadczenie na rękę wzrośnie do 2275 zł, ponieważ nie zapłaci podatku 187 zł miesięcznie. To 2244 zł rocznie — wylicza ZUS.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF