100 mln zł prywatnego kapitału na najbardziej rokujące startupy CEE. Nowy, unikalny format inwestycji od AIP Seed

AIP Seed 2.0 na najbardziej rokujące startupy z CEE w ciągu trzech lat przeznaczy z nowej puli finansowania 100 mln zł całkowicie prywatnego kapitału. Rocznie sfinansuje ponad 30 takich startupów. W ciągu trzech lat Dariusz Żuk chce stworzyć wiodący w Europie fundusz wczesnego etapu inwestycji i być pierwszym inwestorem w najlepszych europejskich startup’ach.

Założony ponad dziesięć lat temu przez Dariusza Żuka – jednego z twórców ekosystemu startupowego w Polsce – fundusz venture capital zmienia dzisiaj swój format inwestycji i ma nowe ambicje. AIP Seed 2.0. będzie kreował globalne spółki z Polski i zamierza być pierwszym inwestorem dla najbardziej rokujących europejskich startup’ów. W ciągu najbliższych trzech lat na ich wsparcie fundusz przeznaczy 100 mln zł.

Na rynku polskim stworzyliśmy 10 lat temu nową kategorię, czyli inwestycje preseedowe. W ciągu najbliższych trzech lat wspólnie z prywatnymi koinwestorami przeznaczymy 100 mln zł i chcemy stworzyć unikalny model w skali europejskiej. Oczywiście na naszym rynku funkcjonuje wiele funduszy VC, oceniamy natomiast, że finansowanie preseedowe jest dzisiaj bardzo potrzebne w Polsce i CEE. My inwestujemy w startup kapitał na poziomie do 1 mln zł na wczesnym etapie, gdzie de facto nie ma wielu funduszy, które wspierają startup, ponieważ jest to i ryzykowne i trudne. Będzie to duża wartość dla rynku, zwłaszcza że kończą nam się powoli środki unijne z tej perspektywy.

Dariusz Żuk, CEO AIP Seed

Fundusz kierowany przez Dariusz Żuka sfinansuje rocznie ok. 30 ponad wybranych startupów i chętnie przyjrzy się projektom wstępnie zwalidowanym na rynku. Co istotne, jako fundusz w pełni prywatny, nie jest ograniczony przez partnera publicznego, a to oznacza, że AIP Seed 2.0. będzie inwestował w całej Europie.

Maksymalnie urościliśmy formułę zgłaszania projektów i to nas zdecydowanie wyróżnia na rynku. Każdy projekt można do nas zgłosić przez formularz na naszej stronie internetowej. Przeanalizujemy i ocenimy każdy startup w ciągu tygodnia. Kluczowy jest dla nas impakt i nowa wartość, jaką wnoszą na rynek nasze projekty. Myślenie takie towarzyszy nam od początku. Dla przykładu: dzięki Plenti używamy elektroniki zamiast jej posiadania; Foodsi ratuje kilka ton jedzenia miesięcznie; Glov daje już kobietom na całym świecie ekologiczny i prosty demakijaż; opaska Sidly ratuje zdrowie i życie seniorom, itd. Od dziesięciu lat uważamy, że startup powinien nieść nową wartość i mieć dobre liczby – dla nas to nierozłączne warunki.

Dariusz Żuk, AIP Seed

Nowy model AIP Seed zakłada, że fundusz wspólnie z koinwestorami inwestuje środki na poziomie do 1 mln zł na wczesnym etapie. Pomaga także swoim startupom w pozyskaniu kolejnej rundy finansowania, wykorzystując swoje relacje z inwestorami VC. Fundusz bierze jednocześnie udział w kolejnych rundach finansowania swoich projektów portfelowych (follow-on). Co istotne, w odróżnieniu od funduszy z kapitałem publicznym, AIP Seed 2.0. ma możliwość finansowania dłużnego.

Na każdym etapie projektu angażujemy koinwestorów, którzy prócz kapitału wnoszą swoją wiedzę. Dla przykładu: w Plenti zaangażowaliśmy twórców Allegro czy twórców Qpony Blix – jednej z naszych pierwszych inwestycji i większych exitów. Aktualnie współpracujemy z grupą ok. 100 top koinwestorów. Są to eksperci w konkretnych dziedzinach i branżach. Dodatkowo, stworzyliśmy Competence Hubs wspierające startupy w obszarach jak: growth, people&culture, finanse i prawo. Współpracujemy z topowymi ekspertami w Polsce, którzy mogą pomóc startupom na początkowym etapie.

Dariusz Żuk, AIP Seed

Przez ostatnie dziesięć lat AIP Seed zainwestował w ponad 110 startupów. Największe dotychczas exity to Qpony–Blix (ponad 10–krotny zwrot początkowego kapitału) czy CallPage (ponad 20–krotny zwrot początkowego kapitału). Obecnie, każdy projekt z portfela funduszu wyceniany na kilkadziesiąt milionów złotych. Są to m.in. startupy takie jak: Glov, Sidly, Plenti, Foodsi, Emenago, Audiomagic, Saloner, Kangur, które tworzą rozwiązania zmieniające biznes i naszą rzeczywistość.

Dariusz Żuk kreował system startup’owy w Polsce. W 2004 roku zakładał Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP), które powołały ponad 16 tys. startupów, stworzyły 160 tys. miejsc pracy oraz unikalny globalnie model startu i rozwoju biznesu bez rejestracji firmy. W 2011 Dariusz Żuk założył pierwszą w CEE sieć coworkingową – business.link, która szybko przerodziła się w lidera coworkingowego w CEE. Kilka lat później, w 2015 roku Dariusz Żuk wraz z Rafałem Brzoską stworzył fundusz VC bValue, do którego dołączyli wiodący polscy przedsiębiorcy: Marian Owerko, Tomasz Misiak, Marek Dziubiński i Maciej Balsewicz. Fundusz na swoim koncie ma ponad 30 inwestycji w takie projekty, jak: Tidio, Your KAYA, Landingi, Senuto.

Za kreowanie i promowanie przedsiębiorczości w Polsce, Dariusz Żuk został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi. Jest on także laureatem nagrody specjalnej Business Centre Club, a od tygodnika „Wprost” otrzymał Nagrodę Kisiela.


źródło: AIP Seed

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF