10 innowacyjnych startupów z Grecji

Mimo, że grecka gospodarka chwieje się w posadach, a politycy nie radzą sobie z kryzysem, wielu jej mieszkańców wie jak właściwie robić interesy. Sektor kreatywny dostarcza interesujących rozwiązań z wielu dziedzin. Na greckie startupy warto zwrócić uwagę.

Ask & Give

Chcesz się dowiedzieć co warto zwiedzić w mieście po drugiej stronie globu, a może masz do sprzedania meble? Nie wiesz gdzie miło spędzić wieczór, a może zaginął Twój pies? Na wszystkie te pytania odpowiedź można uzyskać od nieznajomych, którzy łączą się poprzez aplikację Ask & Give w wirtualną społeczność zintegrowaną wokół danego tematu.

Baresquare   

Analiza, tagowanie, monitorowanie, raportowanie, analiza satysfakcji, krótko mówiąc wszystko co kręci się wokół baz danych. To właśnie oferuje startup Baresquare – firma konsultingowa specjalizująca się w analizie Internetu, mediów społecznych, mobile’u i optymalizacji. Startup działa na terenie całej Europy, a usługi firmy obejmują szeroki zakres opcji, od doradztwa po realizację zintegrowanych rozwiązań dla firm.

Corallia

Jeśli ktoś ma pomysł na startup, który być może w przyszłości znajdzie się w podobnym zestawieniu, to powinien skorzystać z usług Corallia. To klaster technologiczny, w którym zrzeszone są obiekty i firmy, zapewniające potrzebną infrastrukturę, a także doradztwo specjalistów, potrzebnych do rozpoczęcia działania. Klaster wspiera także istniejące już startupy, pomagając im się rozwijać i wdrażać technologiczne innowacje w działania przedsiębiorstw. Dzięki niemu Grecja ma stawać się bardziej innowacyjna, jednak do tego potrzeba jeszcze woli rządzących i zwykłych obywateli.

Incrediblue

Gorące słońce, błękitne niebo, wiele wysp i dostęp do morza to elementy, które zapewniają sukces takim startup’om jak Incrediblue. To platforma, w której można rejestrować i wypożyczać, a następnie oceniać łodzie, zacumowane w wielu europejskich portach. Użytkownicy aplikacji, mogą obejrzeć zdjęcia jachtów, przeczytać wcześniejsze recenzje użytkowników i dokonać rezerwacji. Właściciele łodzi udostępniają o nich najważniejsze informacje takie jak ceny, terminy, w jakich łódź jest dostępna i lokalizację, z której można łodzią wypłynąć.

Museotechniki 

Jak sama nazwa wskazuje idea tego startupu opiera się na wsparciu technologicznym dla muzeów. Badania i rozwój nowych technologii takich jak druk 3D, internet of things czy aplikacje internetowe to niektóre rozwiązania jakie proponują jego założyciele swoim klientom. Dzięki tej ofercie zwiększać się ma dostęp do dóbr kultury, dla szerszego grona odbiorców.

Peekintoo

12 sekund – tyle twórcy aplikacji PeekInToo oferują użytkownikom do dzielenia się treściami. W tym czasie można zawrzeć anonimową relację video z wydarzenia, którego jesteśmy świadkami, w czasie rzeczywistym. Relację może obejrzeć każdy, na całym świecie. W ramach aplikacji można wysyłać także prośby o udostępnienie video z danego miejsca, w którym marzymy żeby się znaleźć. Dzięki tej aplikacji można zajrzeć niemal wszędzie.

ReEmbed     

W czasach gdy na znaczeniu zyskuje kanał video, warto aby każdy „przejął kontrolę nad swoimi filmami”. W ten właśnie sposób zachęcają do korzystania ze swojej platformy twórcy ReEmbed. Pozwala ona na zintegrowane osadzanie filmów w kilku kanałach, konfigurowanie udostępnianych filmów poprzez wybór kolorów czy dodanie loga firmy na filmie. Dodatkowo użytkownik może analizować spływające w czasie rzeczywistym dane czy też zwiększać zaangażowanie widzów poprzez umieszczone na końcu filmu rekomendacje.

Roomcase

To platforma, która nie jest skierowana do indywidualnych użytkowników, a do właścicieli hoteli, pensjonatów, kwater, apartamentów i innych form noclegów. Platforma ma ułatwić zarządzanie swoją ofertą z jednego miejsca. W chmurze są gromadzone informacje o wszystkich wolnych pokojach i dostępnych terminach, które oferuje dana placówka u pośredników, zarówno w świecie on-line jak i off-line. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie przez biura podróży dostępności pokoi w czasie rzeczywistym.

TradeNOW

Handel wymienny ponownie wraca do łask. Wymiana towarów i usług dzięki temu startupowi jest niezwykle prosta. Dzięki zastosowaniu specjalnych alogrytmów, wyszukiwane są i łączone osoby, które potrzebują dany produkt bądź usługę z tymi, którzy są w stanie ich dostarczyć. Dzięki temu powstaje nowoczesny, społeczny barter, który nie tylko pomaga zaoszczędzić pieniądze, ale również zapewnia recykling używanych rzeczy.

 

Workable

Ta platforma działa w niemal 40 krajach, ale szczególnie teraz może przydać się samym Grekom. Pozwala ona na szybką i prostą rekrutację pracowników. Poprzez serwis możliwe jest przesłanie ogłoszenia o pracę do największych serwisów i sieci społecznościowych, a także automatyczna segregacja CV, dzięki której łatwiej jest odnaleźć kandydatów w pełni spełniających warunki zatrudnienia. Platforma nie tylko skraca cały proces rekrutacji, ale także pozwala zaoszczędzić pieniądze, które idą na ten cel.

 ::

Fot. Fotolia/ samott

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF