...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Aleksander Kłósek, partner zarządzający poznańskiego funduszu YouNick Mint, zwycięzcą konkursu „Przyjazny inwestor”

W czwartek 12 stycznia w przestrzeni Innovation Campus w Warszawie odbyło się ogłoszenie wyników głosowania „Przyjazny Inwestor”, w którym przedstawiciele świata startupowego mogli wybrać inwestora, którego zaangażowanie w największym stopniu przyczynia się do sukcesów spółek portfelowych.

W czwartek 12 stycznia w przestrzeni Innovation Campus w Warszawie odbyło się ogłoszenie wyników głosowania „Przyjazny Inwestor”, w którym przedstawiciele świata startupowego mogli wybrać inwestora, którego zaangażowanie w największym stopniu przyczynia się do sukcesów spółek portfelowych. Najwięcej głosów otrzymał Aleksander Kłósek, partner zarządzający poznańskiego funduszu YouNick Mint.

Na polskim rynku w ostatniej dekadzie powstały liczne fundusze venture capital, inwestujące w młode spółki technologiczne. Rynek ten zdobywa także coraz większe uznanie indywidualnych inwestorów, angażujących się w przedsięwzięcia startupowe w roli aniołów biznesu.

– Często przedstawiciele startupów na bardzo wczesnym etapie rozwoju pytają, jak powinni podchodzić do tematu wyboru inwestorów. Inwestycje to nie tylko pieniądze, to przede wszystkim ludzie, z którymi spółki wiążą się na długi czas. Na rynku brakuje informacji i rekomendacji w tym zakresie – mówi Tomasz Kowalczyk, partner w butiku doradztwa innowacyjnego Rebels Valley, organizatora wyborów. – Naszym celem było zrobienie pierwszego kroku w kierunku stworzenia mapy kluczowych dla ekosystemu innowacji osób, których osobiste zaangażowanie inwestycyjne przekłada się na największą wartość dla startupów.  

Ogłoszona jesienią zeszłego roku inicjatywa „Przyjazny Inwestor” miała na celu promocję osób, które zdaniem samych startupów najbardziej przyczyniają się do budowy wartości spółek – nie tyle poprzez samo dostarczanie kapitału, ale także wsparcie niefinansowe. W listopadzie przedstawiciele ekosystemu nominowali 19 osób, które wchodzą w skład zespołów inwestycyjnych lub inwestują na własny rachunek.

Polski ekosystem startupowy, z ponad 3000 startupami, 300 przestrzeniami coworkingowymi, ponad setką funduszyventure capital, mnóstwem programów akceleracyjnych i konferencji technologicznych, jest jednym z najbardziej rozwiniętych w regionie CEE. Jako Grupa TenderHutwspieramy inicjatywy, które mają na celu nie tylko  łączenie startupów z inwestorami, ale również promowanie budowania jakościowych relacji pomiędzy nimi. Tworząc własne startupy wiemy, jak istotną kwestią dla każdego startupu jest znalezienie właściwego inwestora i jak trudne decyzje do podjęcia stoją przed założycielami szukającymi zewnętrznego finansowania. – mówi Robert Strzelecki, prezes grupy TenderHut, działającej w branży IT i samodzielnie budującej i inwestującej w startupy..

O ostatecznych wynikach wyborów zadecydowało otwarte głosowanie, w którym wzięli udział przedstawiciele środowiska startupów i innowacji. Zwycięzcą okazał się Aleksander Kłósek, partner zarządzającyfunduszu YouNick Mint, który wyprzedził anioła biznesu Pawła Zylma, dyrektora inwestycyjnego INNOventure Leszka Skowrona oraz Tomasza Łaseckiego zarządzającego funduszem Pomerangels. Wraz z tytułem Przyjaznego Inwestora Aleksander Kłósek został także nagrodzony przez świat startupów możliwością zasłużonego odpoczynku od bieżących wyzwań inwestorskich podczas egzotycznego wyjazdu.

Jakie staranie musi podejmować inwestor, aby zbudować dobrą i korzystną dla obu stron relację ze startupem?

Pozytywna i zdrowa relacja musi być oparta na wzajemnym zaufaniu, które buduje: efektywna komunikacja i dostępność, transparentne działania i uczciwe intencje, nastawienie na konstruktywne rozwiązywanie problemów – podkreśla Aleksander Kłósek. – Jestem głęboko przekonany, że trudne i złożone tematy a takich w startupach nie brakuje można zaadresować w przyjacielskiej i rzeczowej atmosferze. Dobra relacja założycieli firm i funduszu jest kluczowa, dla realizacji wspólnego celu jakim jest rozwój i wzrost wartości spółki. Zdobywać szczyty można tylko ze sprawdzonym kompanem!

Czas trwania relacji i konieczność zrozumienia wspólnoty interesów podkreśla również Paweł Zylm.

Relację inwestor – startup, choćby dlatego, że jest długoterminowa, można porównać do małżeństwa. Każda strona musi być sobą, ale musi też być otwarta na dialog z partnerem – tłumaczy. – Kluczowe jest zrozumienie, że od chwili inwestycji obie strony mają ten sam cel to znaczy sukces spółki. Poprawne relacje i wsparcie wpływają na dobrą atmosferę zespołu, a tym samym na sukces rynkowy i zwrot z inwestycji.

„Przyjazny Inwestor” to pierwsza inicjatywa, w której nie rywalizowały między sobą fundusze inwestycyjne jako zespoły, tylko osoby bezpośrednio zaangażowane we współpracę ze spółkami portfelowymi.  Organizatorzy zapowiadają już kolejne działania służące promowaniu najlepszych praktyk inwestorskich.

Organizatorzy

Organizatorem głosowania „Przyjazny Inwestor” był butik doradztwa innowacyjnego Rebels Valley, współtworzący polskie i międzynarodowe programy wspierające rozwój startupów. Inicjatywę wsparła notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych grupa TenderHut, marki podróżnicze TravelMe i Duma Afryki a także fundacja Venture Cafe wraz z kancelarią Lawmore.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF