Alert Biznesowy – cyfrowy ład
Czy popularność, jaką cieszy się praca zdalna utrzyma się po zakończeniu lockdownu? Jakie są potencjalne szanse i zagrożenia cyfryzacji biznesu? Czy nowe technologie takie jak: AI, Internet rzeczy czy blockchain zmienią rynek pracy nie do poznania? Jakie zmiany niesie za sobą globalizacja danych? Jakiej formy odpowiedzialności potrzebują przedsiębiorstwa przyszłości?
Grupa wybitnych specjalistów – ekspertów oraz praktyków biznesu wraz z prof. Jerzym Hausnerem na czele, przygotowała kolejny Alert Biznesowy, w którym wskazuje zmiany oraz wyzwania, które czekają rynek pracy w obliczu jego postępującej cyfryzacji, którą przyspieszył wybuch globalnej epidemii.
W nowym modelu globalizacji tylko radykalna cyfryzacja biznesu zapewni wzrost
i bezpieczne miejsca pracy, jakkolwiek oparte na nowych kompetencjach.
W Polsce brakuje kilkadziesiąt tysięcy informatyków. 50 zwycięzców międzynarodowych konkursów informatycznych, z których jesteśmy — i słusznie — bardzo dumni, nie zastąpi 50 tysięcy informatyków potrzebnych polskiej gospodarce.
Transformacja cyfrowa nasili tempo zmian na rynku pracy. Znacznie zwiększy się istotność kompetencji cyfrowych oraz umiejętności miękkich takich jak kreatywność, elastyczność, proaktywność, prowadzenie projektów zdalnych w globalnym, wielokulturowym otoczeniu, innowacyjność, odwaga, umiejętność testowania nowych rozwiązań i uczenia się na niepowodzeniach.
Odbudowa biznesu po kryzysie nie może być jego dokładną rekonstrukcją. Po uprzątnięciu pokryzysowych gruzów lepiej jest od razu stawiać nową konstrukcję, a nie reanimować stary model biznesowy. Sztuczna inteligencja (AI), łańcuch bloków (blockchain), internet rzeczy (IoT) przyśpieszą cyfryzację niemal w każdej branży. Konieczne jest przemyślenie i wdrożenie nowego Ładu Cyfrowego, który umożliwi np. ulokowanie części pracy w miejscu zamieszkania pracowników i obniży potrzeby transportowe. Jednak wymaga to nowego podejścia do bezpieczeństwa, prywatności, a nawet obyczaju biznesowego (zmiana języka i stroju, tolerancja na niedoskonałość łącza, redukcja bezpośrednich spotkań handlowych, targów). Wiele zależy od tego, na ile administracja publiczna będzie motorem czy hamulcem zmian. Dotyczy to zarówno inwestycji w infrastrukturę, jak i zmiany mentalności biurokratycznej. Przyszłość polskiego biznesu zależy od tempa, kierunków i jakości tworzenia i wdrażania Ładu Cyfrowego.
Specjalnie dla Brief.pl komentuje Tomasz Budziak, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych
Pełny tekst nowego Alertu Biznesowy jest już dostępny na stronie: www.oees.pl/dobrzewiedziec.
Dokument opracowali:
- Dominika Bettman – Siemens Polska
- prof. dr hab. Andrzej Jacek Blikle – Polska Akademia Nauk
- dr Henryka Bochniarz – Lewiatan
- Tomasz Brzostowski – Hitachi Polska
- Tomasz Budziak – Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, KBA
- Wojciech Eichelberger – psycholog, psychoterapeuta, coach, doradca biznesu; Prezes, Instytutu Psychoimmunologii
- Joanna Erdman – ING Bank Śląski
- Jarosław Grzesiak – Greenberg Traurig
- prof. dr hab. Jerzy Hausner – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- dr Ewa Łabno-Falęcka – Mercedes-Benz Polska
- prof. dr hab. Krzysztof Obłój – Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Warszawski
- Przemysław Powalacz – Geberit Polska
- Piotr Voelkel – założyciel grupy kapitałowej Vox i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej
- Mateusz Zmyślony – Eskadra
Wyniki dyskusji specjalnych grup ekspertów są przedstawiane i upubliczniane w formie opinii na temat najważniejszych bieżących problemów, z którymi muszą zmierzyć się instytucje państwowe i organy państwa.
Powyższe działanie to inicjatywa think tanku Open Eyes Economy Summit oraz Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Wszystkie alerty dostępne są na stronie www.oees.pl/alerty-eksperckie.
Źródło: informacja prasowa OEES