...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Badanie Boostsite: 96% adresów URL posiada błędy istotne dla pozycjonowania stron

Boostsite skanuje i analizuje strony internetowe w poszukiwaniu błędów: tych związanych z technicznym SEO ale także błędów contentowych. Pierwsze dotyczą wszystkich aspektów kodowania w języku HTML, arkuszy stylów CSS i innych zasobów wykorzystywanych przez stronę, ale także m.in. konfiguracji serwera. Błędy contentowe dotyczą wypełnienia treścią istotnych dla efektywnego pozycjonowania strony tagów HTML. W tym przypadku narzędzie sprawdza duplikację treści oraz jej zgodność z rekomendacjami ekspertów od pozycjonowania.

Narzędzie udostępnia gotowy przepis na optymalizacje znalezionych błędów oraz monitoruje jej stan w cotygodniowych interwałach. Rezultatem wykonanej analizy jest zestaw raportów oraz kilkadziesiąt rekomendacji, stworzonych w celu poprawy optymalizacji serwisu pod wyszukiwarkę.

Narzędzie od praktyków dla praktyków

Tworząc strony internetowe webmasterzy mogą korzystać z szeregu udostępnianych przez Google wskazówek i dokumentów, które są dla twórców stron www źródłem wiedzy o tym, co strona powinna zawierać, jak powinna być zakodowana w HTML itd. Jednak udostępniane przez Google materiały to nie wytyczne, a jedynie wskazówki. Dlatego bardzo często kluczową rolę odgrywa późniejsza optymalizacja witryn internetowych pod kątem SEO. Tu z kolei najważniejsze okazują się wiedza i doświadczenie praktyków SEO, nabyte w trakcie ich codziennej pracy. Marcin Gaworski, twórca i CEO Boostsite, związany jest z branżą SEO od ponad 10 lat. Umiejętności i kompetencje nabyte przy realizacji strategii SEO dla podmiotów z bardzo różnych branż zwróciły jego uwagę na niszę rynkową – brak narzędzia pozwalającego w szybki i skuteczny sposób zdiagnozować i wyłonić znajdujące się na danej stronie błędy w obszarze SEO.

W świecie digital-marketingowców, marketingowców i business owner’ów SEO uważane jest za trudne, wręcz trochę mistyczne – bo nie do końca wiadomo, co zadziała i na jak długo obrana strategia będzie skuteczna. Sam w swojej pracy korzystałem w wielu narzędzi, ale badały one czy diagnozowały tylko pewien wycinek całości. Stworzyliśmy Boostsite, bo sami potrzebowaliśmy takiego narzędzia. Boostsite pomaga namierzyć te elementy technicznego SEO, które bardzo często po prostu umykają. Ponadto te, do zdiagnozowania których trzeba być naprawdę wykwalifikowanym specjalistą SEO czy wręcz web deweloperem.

Marcin Gaworski, twórca i CEO Boostsite

Boostsite skanuje amerykańskie e-commerce’y

W lipcu 2022 Boostsite udostępnił raport o stanie technicznego SEO wśród amerykańskich witryn e-commerce. Okazuje się, niemal wszystkie (96%) z przeskanowanych adresów URL zawierały błędy utrudniające pozycjonowanie w wyszukiwarce Google.

Badanie zostało przeprowadzone na ponad 4300 sklepach internetowych zza oceanu – to e-commerce’y z bardzo różnych branż, na co dzień konkurujące z takimi gigantami jak Amazon czy eBay. W ramach badania przeskanowano od 50 do 200 podstron każdej witryny i sprawdzono każdorazowo kilkadziesiąt parametrów technicznego SEO, uwzględniających m.in. poprawne umieszczenie w kodzie HTML ważnych dla SEO tagów, zawarte w nich treści, czy analizę struktury adresów URL. Zebranie danych i przenalizowanie ponad 620 000 podstron było możliwe dzięki wykorzystaniu narzędzia Boostsite.

SEO jest bardzo konkurencyjnym kanałem marketingu. Celem tego raportu, ale także powodem dla którego stworzyliśmy Boostsite jest pokazanie właścicielom biznesów internetowych i specjalistom SEO, gdzie mogą znaleźć swoją przewagę w optymalizacji serwisów internetowych pod wyszukiwarkę Google.

Tomasz Więckowski, co-founder Boostsite

Raport Booststie zawiera listę 18 najpopularniejszych błędów w optymalizacji technicznej sklepów internetowych oraz 16 błędów dotyczących contentu. Autorzy określili także, które z nich są najbardziej istotne z perspektywy całego rynku a ich skorygowanie daje największy potencjał wzrostów w ruchu organicznym.

Najważniejsze wnioski z badania:

  • Na amerykańskim rynku e-commerce techniczne błędy SEO są bardzo częste.
  • Ponad 87% stron internetowych używa zbyt wielu zewnętrznych skryptów. Jeśli nie zostaną odpowiednio zoptymalizowane, mogą ucierpieć wyniki SEO i użyteczność serwisu.
  • Zdecydowana większość technicznych błędów SEO jest związana z brakiem tagów treści (nagłówków i opisów).
  • Wdrożenie mechanizmów wzbogacania treści, takich jak Opengraph i Schema.org, jest trudne dla właścicieli niektórych witryn.
  • Błędy w treści związane z contentem występują częściej niż problemy z technicznym SEO.
  • Najliczniejsze z problemów contentowych związane są z długością treści w tagach HTML tytułów stron, nagłówków oraz opisów podstron. Zbyt krótka treść w tagu H1 to najczęstszy błąd z blisko 84% udziałem w obrębie domen.
  • Tagi rzadko są puste, co można interpretować jako oznakę podjęcia odpowiednich działań optymalizacyjnych.

Problem z błędami technicznymi serwisów istotnymi z punktu widzenia robotów wyszukiwarek, to skala globalna. Borykają się z nimi również polskie e-commerce’y, bez względu na staż istnienia na rynku. Warto bowiem pamiętać, że update’y algorytmu Google mogą być wdrażane w poszczególnych, lokalnych wyszukiwarkach w różnym czasie, a więc zmiany dotyczące technicznych aspektów funkcjonowania serwisów, które aktualnie możemy obserwować za granicą, mogą jeszcze nie być widoczne w Polsce. Niemniej, każda ingerencja w kod strony, czy to z powodu aktualizacji oferty czy dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników, niesie ze sobą ryzyko wystąpienia błędów utrudniających robotom wyszukiwarek poprawną interpretację jego zawartości. Regularna analiza serwisu pod kątem technicznym pozwala nie tylko wyeliminować nowe błędy, ale również w porę zapobiec ich negatywnemu wpływowi na wyniki SEO.

Irena Zobniów, SEO Strategist & Co-Founder w Insightland, specjalizującym się w strategiach SEO na rynkach Europy Środkowej i USA dla firm z branży fashion e-commerce

Jak ponadto pokazały wyniki badania bardzo wiele serwisów posiada błędy zupełnie podstawowe – jak zbyt mała ilość treści w tagach tytułowych czy zupełny jej brak w tak istotnych miejscach jak nagłówki – które mimo to przed wykryciem ich za pomocą Boostsite umykały właścicielom serwisów czy specjalistom od SEO.

Jeśli dana witryna czy sklep chcą podnosić i utrzymywać swoje pozycje w wynikach wyszukiwania, audytowanie ich pod kątem technicznego SEO powinno być procesem cyklicznym i kluczowym. Z użyciem Boostsite możliwa jest pełna automatyzacja tego procesu a skan i analizę serwisu można przeprowadzać choćby raz w tygodniu – co ma ogromne znaczenie dla stron mocno rozbudowanych, gdzie często pojawia się nowy content lub odbywa się dużo prac IT. Boostsite pozwoli w porę wykryć wszystkie te aspekty technicznego SEO, które mogły zostać niezauważone, bądź wręcz “zepsute” np. przy najnowszej aktualizacji serwisu.

Marcin Gaworski, Boostsite

RAPORT


źródło: Boostsite

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF