Chcesz być pewna siebie w każdej sytuacji? Oto dekalog liderki
Na te słowa zwróć proszę swoją szczególną uwagę już w samej wymowie: pewność siebie… pewność związana ze sobą… pewna siebie… Bycie pewną siebie oznacza, że zawierzasz własnemu myśleniu o sobie. Czyli – niezależnie od tego, co mówią inni – Ty czujesz się zupełnie pewna w przekonaniach na własny temat. To chyba dobre, co?
Jeśli Twoje przekonania są pozytywne – masz moc! W tej sytuacji większość okoliczności, krytyka, czy opinia osób trzecich nie wytrącą Cię łatwo z równowagi. Taki stan możesz osiągnąć wtedy, gdy Twoja wiedza na Twój temat jest świadoma, a Ty sama koncentrujesz się na swoich mocnych stronach. Pamiętaj jednak, by akceptować także fakt, że masz i słabe strony – nikt nie jest idealny.
Jeśli Twoje przekonania są negatywne i w większej mierze zwracasz uwagę na to, co jest do poprawienia albo czego nie lubisz w sobie, to każdy najmniejszy, krytyczny bodziec zewnętrzny będzie Ci szkodził. Co więcej, jeśli ktoś mówi „Świetnie wypadłaś”, „Dobrze wyglądasz” to Twoim naturalnym odruchem będzie zaprzeczenie: „Tak Ci się tylko wydaje”. W ten sposób zewnętrzny, pozytywny przekaz, który mógłby pomóc Tobie wejść na wyższy poziom świadomości, w żaden sposób nie podniesie Twojego poczucia pewności siebie. Szkoda.
A zatem, zanim powiem Tobie, czym pewność siebie jest dokładnie, posłuchaj o tym, czym ona nie jest, bo to równie istotne dla budowania własnej wartości.
Co nie jest pewnością siebie?
Przyjmij proszę do wiadomości, że pewna siebie kobieta to nie jest kobieta, która dzień w dzień, tydzień w tydzień stale czuje się najlepsza na świecie. To nie jest kobieta, która nie ma wątpliwości na swój temat i jest z siebie zadowolona od rana do nocy. To po prostu nie jest możliwe. Pewność siebie to też nie brak obaw, tremy, czy wątpliwości. Trudna sytuacja będzie trudna. Więc, co różni kobiety przekonane o swojej wartości od tych, które w siebie nie wierzą? Otóż kobiety pewne siebie mają wypracowaną tę umiejętność, która pomimo obaw – pozwala im działać!
Kobiety sukcesu osiągają, to czego chcą, ponieważ mimo oporów czy lęku, przekraczają granicę strefy komfortu. Zrzucają ciepłe, miękkie kapcie z pomponem i z przekonaniem, że sobie poradzą, wchodzą na salony.
Wiedz, że pewna siebie kobieta zna swoją wartość, wie, co może dać światu. Przede wszystkim jednak, jeśli umie docenić siebie, to potrafi też doceniać innych ludzi. Taka osoba nie ma najmniejszej potrzeby wywyższania się, czy traktowania innych bez życzliwości. Po co miałaby to robić? Swoją wartość ocenia na podstawie tego, jaka jest. Nie deprecjonuje wartości innych. Pomyśl o kobietach takich jak Ophra Winfrey, Księżna Diana, Sophia Loren, czy Matka Teresa. Tak różne, z tak różnych światów, a łączyło je jedno – poczucie pewności siebie i chęć dawania. A nie odbierania.
Pewność siebie nie jest tym wyśnionym stanem absolutnej odwagi i pełnego przekonania, że cały świat leży u Twoich stóp. Pewność siebie to bycie w zgodzie ze sobą, stan pełnej akceptacji, przyzwolenie na błędy oraz działanie, pomimo tego, że nie zawsze droga jest łatwa. Warto posłuchać Winstona Churchila, najwybitniejszego Brytyjczyka wszech czasów, który mówił dokładnie tak: „Nigdy, nigdy, nigdy, nigdy się nie poddawaj!”.
Czym więc jest pewność siebie dokładnie?
Otóż ściśle związana jest z wiarą we własne umiejętności, kompetencje i efektywność. W środowiskach branżowych istnieje silna szkoła, która mówi o tym, że pewność siebie nie jest stanem emocjonalnym. Pozwól, że będę bardziej optymistyczna. Pomyśl. Czy naprawdę nie masz wpływu na to, w jakich emocjach się znajdujesz? Czy nie znasz sposobów na to, by czuć się szczęśliwa? Doskonale wiesz, co masz zrobić, by być w stanie szczęścia. Jeśli tylko zechcesz, możesz być także w stanie pewności siebie.
Najodpowiedniejszym słowem, które powinno pojawić się w tym momencie Twoich rozważań na temat własnej wartości, jest „przekonanie”. Zapamiętaj je. Jest paszportem do Twojego świata emocji. Zastanawiasz się, o co chodzi? Te dwa pojęcia są ze sobą bardzo blisko i nierozerwalnie. Stan emocjonalny pewności siebie jest właśnie pochodną Twoich przekonań.
4 przekonania na pewność siebie
Mam więc dla Ciebie dekalog przekonań, które pomogą Ci wznieść się na wyższy poziom własnej wartości.
Jesteś pewna tego, co robisz. Wiesz, że jest to dla Ciebie dobre albo niesie korzyści dla Twoich bliskich. Wiesz również, że może być Ci trudno i niekoniecznie będziesz działać bezbłędnie, ale jeśli popełnisz błąd, to wyciągniesz z tego wnioski. Nie boisz się działać, bo jesteś przekonana o słuszności tego, co czynisz i chcesz mieć wpływ na swoje życie i otaczający Cię świat. Jesteś świadoma, odpowiedzialna i podejmujesz inicjatywę.
Jesteś pewna tego, co mówisz. To nie znaczy, że uważasz się za najmądrzejszą na świecie, a prawdy, które wyznajesz, są jedyne i niepodważalne. Potrafisz jednak publicznie głosić swoje poglądy, bo jesteś przekonana o ich wartości, a także otwarta na dyskusję. Bierzesz odpowiedzialność za to, co mówisz i potrafisz bronić swego zdania w myśl zasady, że każdy ma do niego prawo, a ludzie w poglądach po prostu mogą się różnić.
Jesteś pewna tego, co czujesz. Wiesz, co jest dla Ciebie ważne, dobre i złe. Nie oceniasz swoich emocji, dajesz sobie przyzwolenie na odczuwanie różnych skrajności. Jednocześnie umiesz identyfikować te skrajne emocje i wiesz, jak wyważyć rodzaj reakcji, która może nastąpić. Nie wrzeszczysz, gdy się nie zgadasz. Możesz czuć się wściekła, ale dzika awantura nie zastąpi rozmowy na argumenty. Umiesz znaleźć się i zachować w pełni świadomie i niezależnie – tak, jak Ty sama chcesz.
Jesteś również pewna, tego co myślisz. To myśli warunkują działanie. Nie zabierzesz głosu w dyskusji, nie będąc pewna, którą własną opcję uważasz za słuszną. Jeśli nie jesteś przekonana do swoich poglądów, to trudno będzie Ci działać. Wiesz, że możesz myśleć inaczej niż wszyscy i masz do tego prawo. Jesteś odporna na krytykę. To, co myślisz o sobie, warunkuje w wielkim stopniu Twoje poczucie pewności siebie.
Jak pracować z przekonaniami, które najczęściej mamy od wielu lat? Co z nimi zrobić, gdy dawno straciły na aktualności, a jednak potężnie ograniczają Cię w działaniu? Chcesz mieć niezachwiane poczucie wartości i siłę, niezależnie od tego, czy siadasz do stołu z największym kontrahentem Twojej firmy, czy rozmawiasz z trudnym pracownikiem – świadomie ustal swoje mocny strony, talenty i to, za co sama się cenisz. Pewność siebie to komfort wysokiej samooceny i swoboda w realizacji celów.
Materiał pochodzi z 6-dniowego kursu on-line „Pewność siebie. Rewolucja w życiu i biznesie” z Akademii Szczęścia [www.akademiaszczescia.com] na http://bit.ly/2vczbzD
Znajdziesz tam techniki, które błyskawicznie pozwolą Ci na odważne i śmiałe podejście do tych wszystkich sytuacji, które dziś niepotrzebnie odpuszczasz, zamiast je efektywnie wykorzystać.
Wielu sukcesów!
Autorka:
Joanna Janowicz – doradca biznesowy w zakresie komunikacji interpersonalnej, budowania strategii marki i personal brandingu. Jako trener rozwoju osobistego pomaga osiągać założone cele i podnosić standardy w biznesie i życiu osobistym. Odkrywa osobowości i inspiruje. Specjalizuje się w tematach budowania autorytetu i pewności siebie, work & life balance, wystąpień publicznych i motywacji zespołów do realizacji celów.
Praktyk komunikacji od 15 lat. Wyróżniona nominacją do tytułu „Człowiek Roku BRIEF” za profesjonalną komunikację związaną z UEFA FAN ZONE w Poznaniu. Za projekty PR realizowane dla EURO Poznań 2012 otrzymała nagrodę Złotych Spinaczy i 3 wyróżnienia ZFPR. Laureatka nagrody specjalnej PRoton „TERAZ POLSKA” za zmianę wizerunku Stadionu Narodowego w Warszawie.
Autorka niestandardowych działań promocyjnych i wizerunkowych. Przygotowuje personalizowane strategie dla firm i pracuje z osobami indywidualnymi nad ich marką osobistą. Wspiera kobiety w biznesie i Drużynę Szpiku.
Współpracowała z TVN, Polsatem, TVP, ZET, RMF. Wystąpiła w dokumencie dla stacji Discovery i Al Jazeera. Współpracuje m.in. z BZ WBK, Alfavox, SiePomaga, INEA Stadion, Blow Up Hall 5050 Stary Browar, MTP, Siostry Hybiak z TVP The Voice of Poland.
Autorka audiobooków „Wizerunek w biznesie. Zarabiasz na nim czy tracisz”oraz „Pewność siebie. Bądź jak diament”. Założycielka projektu Akademii Szczęścia [ze słonikiem].
Występuje na konferencjach w Polsce, Włoszech i UK. Pracuje w języku polskim i włoskim. Pracuje kompleksowo wykorzystując narzędzia z obszarów psychologii humanistycznej, pozytywnej, mindfulness oraz nowoczesnej komunikacji interpersonalnej i public relations.
Motto: Twoja marka jest wartością, którą dajesz światu. Twój rozwój jest sposobem na to, by świat umiał to odczytać.