Samorządy Unii Europejskiej przegrywają z kryzysem pandemicznym

eu regional barometer

Najnowszy sondaż, w którym udział wzięło ponad milion samorządowców, pokazuje rosnącą frustrację ankietowanych, wynikającą z braku realnych narzędzi wpływania na polityki wspólnotowe.

EuRegionalBarometer to cyklicznie badanie zlecane przez Komisję Europejską. Jego celem jest poznanie opinii władz lokalnych i regionalnych ze wszystkich krajów członkowskich, na temat bieżących działań instytucji unijnych. 

Koronawirus mocno uderzył w finanse europejskich samorządów.

Przez COVID-19 straciliśmy 180 miliardów euro i chociaż wiemy, gdzie fundusze europejskie przydałyby się najbardziej, nasz głos jest wciąż ignorowany – deklarują władze lokalne ze wszystkich zakątków kontynentu.

Autorzy barometru alarmują, że przy tworzeniu planów ożywienia gospodarek zbrakło jakiejkolwiek konsultacji z samorządami w sprawie rozdzielania unijnych funduszy.

Zbyt często Europę kojarzy się tylko z 27 państwami członkowskimi. Tymczasem tworzy ją: 300 regionów, 90 tys. gmin i ponad milion demokratycznie wybranych lokalnych i regionalnych polityków, reprezentujących ponad 400 mln mieszkańców.

Apostolos Tzitzikostas, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów

Również dyrektor ESPON – Wiktor Szydarowski ostrzega, że dalsze ignorowanie głosu społeczności lokalnych spowoduje osłabienie zaufania wyborców. Polak podkreśla, że to samorządowcy znają najlepiej specyfikę swojego regionu i pomijanie ich odmiennych potrzeb dotyka istoty integracji europejskiej.

Adam Daniluk