...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Co o „Polskim Ładzie” myślą startupy?

Startup

Ministerstwo Finansów przedstawiło do konsultacji projekt zmian prawnych wdrażających program społeczno-gospodarczy znany jako “Polski Ład”. Z uwagi na to, że dużo zmian wskazywanych w “Polskim ładzie” będzie dotyczyło również startupów, Fundacja Startup Poland zachęca przedsiębiorców do przesyłania swoich uwag i koncepcji zmian do tego projektu – szczególnie w kontekście zmian w ustawie podatkowej.

Tomasz SnażykO wiele zmian, zawartych w „Polskim Ładzie” jako Startup Poland zabiegaliśmy od dawna, część nas jednak niepokoi. Zależy nam na tym, aby wprowadzane przez rząd ustawy dawały możliwość prężnego rozwoju polskich startupów i naszego ekosystemu bez dokładania dodatkowych, istotnych obciążeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwłaszcza w czasie kiedy wielu z nich walczy z problemami wywołanymi pandemią COVID-19.

Tomasz Snażyk, Prezes Fundacji Startup Poland

To, co niepokoi Fundację Startup Poland w kontekście „Polskiego Ładu” to przede wszystkim zmiany w składkach zdrowotnych, składkach ZUS i PIT. Wynikający z “Polskiego Ładu” brak możliwości odliczenia składek zdrowotnych od podatku dochodowego zwiększy różnice między wynagrodzeniami brutto a netto dla zatrudnianych w startupach specjalistów (chociażby specjalistów IT, którzy stanowią często podstawę startupowej kadry pracowniczej) i zwiększy koszty zatrudnienia doświadczonych pracowników na podstawie umów o pracę, które w Polsce są już bardzo wysokie i stanowią coraz częściej podkreślaną barierę inwestycyjną. Wzrosną również koszty zatrudniania specjalistów na podstawie umów zleceń na skutek zapowiadanego w “Polskim ładzie” pełnego oskładkowania tych umów składkami na ZUS, a także koszty umów B2B na skutek podwyższenie składki zdrowotnej poprzez uzależnienia jej od dochodu. To może spowodować, że wiele firm wybierze do inwestowania inne kraje niż Polska. Także wykwalifikowani pracownicy będą szukać pracy w innych państwach regionu, w których będą mieli szanse na większe wynagrodzenia netto przy ich zbliżonej wartości brutto.

Tomasz SnażykJako Fundacja Startup Poland uważamy, że nasz głos jako ekosystemu startupów i inwestorów jest ważny i powinien być brany pod uwagę przez resort finansów. Dlatego chcemy zebrać wspólne wnioski w formie konsultacji – niestety w związku z sezonem wakacyjnym nie uda nam się zorganizować spotkania, ale zachęcamy do wysyłania uwag i wniosków odnośnie do „Polskiego Ładu” drogą mailową.

Tomasz Snażyk, Prezes Fundacji Startup Poland

Zastrzeżenia i wnioski dotyczące „Polskiego Ładu” można przesyłać na adres: kontakt@startuppoland.org do 27 sierpnia. Rząd przewiduje czas na konsultacje społeczne do 30 sierpnia. Zakończenie procesu legislacyjnego planowane jest na 30 listopada, a “Polski Ład” miałby wejść w życie od początku 2022 r.


Źródło: Fundacja Startup Poland

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF