...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Czy logistyka może być eko? RAPORT

Medialna dyskusja o ekologii trwa, badacze wciąż biją na alarm, a konsumenci coraz chętniej i szczodrzej płacą za bycie eko. Czy tendencja ta dotyczy również branży logistycznej? Czy transport rzeczywiście ma tak duży wpływ na kondycję naszej planety? I jaką rolę w dbaniu o środowisko odgrywa e-commerce?

Jako populacja, produkujemy aktualnie dwa razy więcej plastikowych odpadów niż dwadzieścia lat temu, z czego zaledwie 9% trafia do recyklingu. Światowy sektor e-commerce w ciągu jednego roku zużył ok. 1,3 miliarda kg plastikowych opakowań wysyłkowych, a do 2026 roku liczba ta zwiększy się ponad dwukrotnie. Wniosek jest prosty: środowisko tonie w plastiku i jest to jedynie wierzchołek góry lodowej dotyczącej problemów związanych z ekologią, a dużą rolę w postępującej degradacji środowiska odkrywa również (e)handel.

Przekrojowe przyjrzenie się tematowi zrównoważonego rozwoju w sektorze e-commerce oraz związanej z nim logistyki stało się smutną koniecznością. Dlatego też, by poznać problem bliżej i móc przeciwdziałać czynnikom niekorzystnie wpływającym na stan planety, warto sięgnąć po materiał przygotowany przez Linker Cloud, firmę świadcząca usługi fulfillmentowe na terenie całej Europy, dla której kwestie ekologiczne stanowią istotny element planów rozwojowych spółki.

Dzięki wspólnym działaniom czterech partnerów z branży logistycznej, firm Linker Cloud, Packhelp, Direct Link i Cushman & Wakefield, oraz licznym statystykom i publikacjom naukowym powstał ponad 50stronicowy dokument, który porusza najważniejsze eko-zagadnienia w obszarze logistyki i fulfillmentu zamówień internetowych. Merytoryczny wkład współautorów był nieoceniony, ponieważ każda z firm specjalizuje się w innej dziedzinie. Dzięki temu publikacja stała się zbiorem najświeższych trendów i pogłębioną analizą bieżącej sytuacji zarówno pod względem zielonego transportu, eko magazynów, czy zrównoważonych dostaw i bio opakowań.

W pięciu interesujących rozdziałach zamknięte zostały kluczowe zagadnienia, które są niezwykle istotne dla całego sektora: aktualny stan środowiska, rola opakowań w zrównoważonej logistyce, udział transportu w zmianach klimatycznych, zielone magazyny czy ekologiczny fulfillment. Każdy z nich pełen jest celnych spostrzeżeń, najnowszych statystyk oraz sugestii potencjalnych zmian, których wdrożenie pomogłyby ograniczyć negatywny wpływ wywierany przez branżę na środowisko.

 

Kwestie zrównoważonego rozwoju mają w tej chwili ogromne znaczenie nie tylko dla nas, świadomych, podejmujących decyzje przedstawicieli sektora, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń. Dlatego tak ważne są wspólne działania, burzące dotychczasowy status quo oraz odważne decyzje, które wprowadzą logistykę na drogę prawdziwie zielonych zmian. Jestem przekonany, że uda nam się to osiągnąć, jeśli wszyscy potraktujemy to jako priorytet.

Daniel Kierdal, CEO firmy Linker Cloud

Raport ENG  – POBIERZ

Raport PL – POBIERZ


Żródło: Linker Cloud

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF