...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Radio 357 otwiera Instytut Dźwięku – miejsce kształcenia przyszłych dziennikarzy i podcasterów

25 sierpnia, w czwartek, wystartowały zapisy na najnowszy projekt Radia 357 - Instytut Dźwięku. Jest to inicjatywa edukacyjna skierowana do pasjonatów sztuki radiowej w formie autorskich kursów dziennikarstwa radiowego, prowadzonych przez dziennikarzy Radia 357 oraz zaproszonych gości.

 

Trzy kursy – o publicystyce, muzyce oraz o reportażu, odbędą się od października do marca.

Zapisy prowadzone są na specjalnie przygotowanej stronie https://instytut.radio357.pl i trwają do wyczerpania limitu miejsc.

 

Zespół Radia podzieli się swoimi umiejętnościami z uczestnikami

 

Wielu z nas uśmiecha się, kiedy myślimy o początkach swojej radiowej drogi – wspomina Agnieszka Szwajgier, reportażystka, współtwórczyni Instytutu Dźwięku. – Na szczęście w pobliżu zawsze były czyjeś wrażliwe uszy. Dlatego teraz to my chcemy przyszłym dziennikarzom i osobom zafascynowanym radiem stworzyć taką przestrzeń.

 

Trzy kursy – o publicystyce, muzyce oraz o reportażu, odbędą się od października do marca 

Szeroki wachlarz tematów i doświadczony zespół prelegentów

 

Tematami przewodnimi tegorocznych kursów są “Publicystyka i news”, “Dziennikarstwo muzyczne” oraz “Sztuka reportażu audio. Podcast”. Zajęcia będą odbywały się w siedzibie 357, przy ul. Słowackiego 19a w Warszawie od października 2022 r. do marca 2023 r.

 

Do zespołu prowadzących zostali zaproszeni także zaprzyjaźnieni dziennikarze, m.in. Agata Kasprolewicz z Raportu o Stanie Świata i Maciej Okraszewski z Działu Zagranicznego

 

Wśród prowadzących m.in. Marek Niedźwiecki, Marcin Łukawski, Ernest Zozuń, Katarzyna Borowiecka, Daniel Wyszogrodzki, Irena Piłatowska, Agnieszka Szwajgier, Piotr Stelmach, ale także Agata Kasprolewicz (Raport o Stanie Świata), Robert Zieliński (TVN) czy Maciej Okraszewski (Dział Zagraniczny). Przewidziano 3 grupy warsztatowe po 10 osób.

 

Uczestnicy będą mogli m.in. nagrać własną audycję i otrzymać staż w Radiu

Uczestnicy zobaczą, jak działa od środka radiowy organizm – mówi Agnieszka Szwajgier. –  Wyruszą z mikrofonem w teren, nauczą się podstaw montażu i dowiedza się, jak rozmawiać z gościem tak, że słuchacz nie będzie mógł oderwać się od głośnika. Do tego zrealizują własne audycje, dowiedzą się, jak w praktyce wygląda współpraca z branżą muzyczną i stworzą swój pierwszy reportaż audio. Czasem ciężko młodemu dziennikarzowi “sprzedać” swój pomysł, dlatego zaplanowaliśmy zajęcia z finansowania własnego podcastu, które poprowadzi Maciej Okraszewski z Działu Zagranicznego. Oprócz tego mrugniemy do naszych kursantów okiem i zaproponujemy niespodziankę! O tym, jakich pytań absolutnie nie zadawać artystom opowie… Wojciech Waglewski.

 

Ponadto uczestnicy poznają podstawy dziennikarstwa śledczego i sportowego, dowiedzą się na czym polega specyfika pasm porannych, co z teorii muzyki musi znać dobry dziennikarz muzyczny lub jakie znaczenie ma scena radiowa dla dobrego reportażu. W programie również kultura, prawne aspekty pracy dziennikarskiej i publicystyka zagraniczna. Wszystkie 3 serie warsztatów będą odbywały się od października 2022 roku do marca 2023 roku, a przeszkoleni kursanci będą mogli stworzyć własne audycje pod okiem specjalistów (najlepsze zostaną wyemitowane na antenie), a nawet otrzymać staż w Radiu 357.

 

Zapisy odbywają się na specjalnie przygotowanej stronie https://instytut.radio357.pl i trwają do wyczerpania limitu miejsc.

 

Dziennikarze i dziennikarki Radia 357 wielokrotnie byli nagradzani, a także zasiadali w jury konkursów. Uczestniczyli także w debatach poświęconych przyszłości mediów

 

Doświadczony zespół dziennikarzy wielokrotnie mogliśmy obserwować przy pracy z adeptami sztuki radiowej i w dyskusjach na temat przyszłości radia. W czasie trwającego w Świnoujściu Festiwalu FAMA dla młodych twórców w jury zasiada Marcin Cichoński, a warsztaty radiowe prowadzi Agnieszka Szwajgier. Od początku roku dziennikarze Radia 357 prowadzili zajęcia z reportażu i publicystyki radiowej w ramach Warsztatów Sztuki Radiowej Polskiej Akademii Nauk. Warsztaty i wykłady poprowadzą też w trakcie Wędrownego Festiwalu Literackiego Miedzianka. Paweł Sołtys w marcu został zaproszony na Radio Days w Szwecji, a Olga Mickiewicz we wrześniu weźmie udział w Ogólnopolskiej Konferencji Reportażu Dźwiękowego. Wielu członków zespołu dziennikarskiego Radia zasiada także w jury konkursu Podcast Roku im. redaktora Janusza Majki.

 

Zespół Radia 357 jest unikatowy. To grono wyjątkowych osobowości, profesjonalistów o ogromnym doświadczeniu – mówi Olga Mickiewicz, członkini zarządu Radia 357, która zajmuje się koordynowaniem oferty programowej. – Dla wielu osób nasze radio jest synonimem dobrego, niezależnego dziennikarstwa. Jakość jest dla nas bardzo istotna. Obserwujemy też uważnie to, co dzieje się wokół nas. Widzimy, że jest potrzeba stworzenia miejsca, w którym można uczyć się zawodu radiowca od najlepszych. Dlatego postanowiliśmy podzielić się doświadczeniem.

 

***

 

Radio 357 to stacja założona przez byłych dziennikarzy radiowej Trójki. Zespół tworzy obecnie ponad 100 autorów, dziennikarzy oraz osób organizujących pracę radia. Audycje przygotowują m.in. Marek Niedźwiecki, Piotr Kaczkowski, Kuba Strzyczkowski, Marcin Łukawski, Krystian Hanke, Michał Olszański, Ernest Zozuń, Patrycjusz Wyżga, Katarzyna Borowiecka, Beata Kwiatkowska, Marcin Cichoński, Katarzyna Pruchnicka, Tomasz Gorazdowski, Antoni Grudniewski, Tomasz Rożek, Justyna Dżbik-Kluge, Tomasz Michniewicz, Aleksandra Budka, Gabriela Darmetko, Mateusz Fusiarz, Piotr Stelmach, Marta Kula, Michał Gąsiorowski, Agnieszka Obszańska, Roma Leszczyńska, Izabela Woźniak, Paweł Sołtys, Daniel Wyszogrodzki, Tomasz Jeleński, Katarzyna Kłosińska, Filip Jaślar, Łukasz Błąd, Krzysztof Szubzda, Halina Wachowicz, Bartosz Gil, Baasch, Łukasz Dunaj, Grzegorz Sajór, Justyna Godz, Justyna Mączka, Olga Mickiewicz, Agnieszka Szwajgier, Maja Piskadło, Marcin Klimkowski i Michał Żakowski.

 

Radio 357 wprowadziło również serwisy informacyjne nadawane rano i popołudniu. Przygotowuje je zespół 13 dziennikarzy, reporterów i serwisantów oraz 8 korespondentów zagranicznych. Pracę newsroomu koordynuje Ewa Koch.

 

Radio jest największym projektem medialnym w Polsce finansowanym przez społeczność. 

 

Radio 357 funkcjonuje i rozwija się dzięki wyjątkowej Społeczności Patronów, która liczy niemal 44 tysiące osób. Łączą ich podobne wartości, wymagania co do jakości i poziomu treści, zainteresowania. Patroni nie tylko zapewniają wsparcie finansowe, ale również współtworzą radio               w ramach dyskusji, ankiet, sugestii i spotkań “live”. Cieszą się również przywilejami – m.in. możliwością głosowania na Listę Piosenek oraz dostępem do ekskluzywnych treści w sekcji Twoje 357. Organizowane są dla nich także specjalne spotkania z artystami, konkursy i inne wydarzenia.

 

W grudniu 2021 roku Radio 357 otrzymało prestiżową nagrodę Grand Press Digital za „innowacyjne podejście w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej”. Redakcja magazynu Press wytypowała nominowanych wspólnie z 21 specjalistami z mediów cyfrowych, reprezentantami nadawców, firm badawczych, start-upów i agencji interaktywnych.

 

Radio 357 można wesprzeć na stronie wspieram.radio357.pl.

 

Radio 357 jest dostępne bezpłatnie przez aplikację (Android i iOS), stronę internetową, agregatory stacji internetowych (m.in. OpenFM, WP Pilot, Patronite Audio, TuneIn, Replaio, MyTuner, MediaU, PlayNow). Stacja zwiększa także zasięg poprzez rosnącą dostępność w telewizjach kablowych.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF