Dress Code 2018 – autorski projekt Google
Właśnie ruszyła trzecia edycja DressCode - programu, którego celem jest zachęcenie dziewczyn i chłopców w wieku 13-19 lat do nauki programowania i rozwoju zainteresowań w zakresie branży IT. DressCode zrodziło się 3 lata temu w głowie programistki krakowskiego oddziału firmy Google, która marzyła o tym, by programowania uczyło się więcej dziewczyn, także w mniejszych miejscowościach.
Kobiety wciąż stanowią mniejszość wśród pracowników branży technologicznej. W latach 80. XX wieku 40% stanowisk inżynierskich zajmowały kobiety. Od tamtego czasu liczba ta maleje. Programiści Google w Izraelu zastanawiali się co jest tego przyczyną. Doszli do wniosku, że to dotychczasowe stereotypy oraz złe postrzeganie stanowisk w branży IT powodują, że kobiety boją się próbować sił w świecie nowych technologii.
Postanowili stworzyć projekt, który zmieni myślenie dziewczyn i zachęci je do rozpoczęcia swojej przygody z przedmiotami ścisłymi. I tak w 2008 w Tel Avivie powstał “Mind the Gap” – cykl spotkań dla dziewcząt, podczas których inżynierowie Google opowiadają o działaniu technologii Google, o swoich doświadczeniach oraz o realiach pracy w IT. Program spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. W ciągu kolejnych 5 lat w spotkaniach wzięło udział 4000 dziewcząt z ponad 100 szkół w 42 miastach. Spośród dziewcząt, które przed spotkaniem nie chciały uczyć się informatyki, aż 57% zmieniło zdanie. To tylko utwierdziło organizatorów w przekonaniu, że kobiety chcą rozwijać się w kierunku branży nowych technologii – wystarczy tylko ktoś, kto je do tego zachęci.
Zainspirowani sukcesem izraelskiego projektu inżynierowie Google w Polsce uruchomili program “Mind the Gap” w naszym kraju. Pierwsze spotkanie odbyło się w Krakowie w 2013 roku. Do dziś w spotkaniach w Warszawie i Krakowie uczestniczyło ponad 1200 dziewcząt z 36 szkół z 18 miejscowości w Polsce.
Jednak polscy programiści na tym nie poprzestali. Postanowili pójść dalej i wynieść projekt “Mind the Gap” na jeszcze wyższy poziom. Marzyli o tym, aby mogły w nim wziąć udział wszystkie dziewczyny, bez względu na miejsce zamieszkania. Powołali do życia program “DressCode” – kurs programowania online. Pierwsza, pilotażowa edycja rozpoczęła się jesienią 2015 roku. Udział wzięło ponad 300 dziewcząt. Zadania były publikowane co kilka tygodni i miały różną tematykę – od kursu HTML i CSS na portalu Khan Academy, po pisanie własnej strony internetowej, prostych algorytmów sortowania i gier w JavaScript.
Największym atutem programu był fakt, że każda uczestniczka otrzymywała komentarz dotyczący wykonanych zadań. Dzięki temu mogła poprawić swój kod i poczynić postępy w nauce.
Na początku lutego tego roku DressCode ruszył po raz trzeci. Komunikacja skierowana jest głównie do dziewczyn, ale udział w programie mogą wziąć też chłopcy. W tym roku uczestnicy poznają podstawy języka Python. Zadania publikowane są co dwa tygodnie, a stopień ich trudności narasta.
Organizatorzy tegorocznej edycji DressCode zachęcają do udziału w programie (rejestracja poprzez stronę: https://events.withgoogle.com/dresscode-2018/) i szukają kolejnych mentorów – programistów, którzy chcą wesprzeć ich w tworzeniu oraz sprawdzaniu zadań. Wszystko po to, aby udowodnić, że każde dziecko, bez względu na miejsce zamieszkania czy płeć, może uczyć się programowania.