...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

E- paragony nową aplikacją rządową

Rządowa aplikacja E-paragony pojawiła się w mobilnym sklepie Google i Apple. Do czego służy?

E- paragony to bezpłatna rządowa aplikacja mobilna, dzięki której można między innymi: zarządzać wydatkami, np.: spożywczymi, sprawdzać każdy paragon fiskalny z kodem QR. Nowe narzędzie jest kolejnym elementem w programie cyfryzacji kluczowych potrzeb Polaków.

W momencie publikacji narzędzie to spotkało się z ogromną falą krytyki, która przełożyła się na jego ocenie w sklepie Google (1,7/5). Główną przyczyną niezadowolenia Polaków jest brak określonych funkcji, które (według zapowiedzi) powinny znajdować się w aplikacji, tj.:  pobieranie paragonu w postaci elektronicznej, bezpośrednio z kasy. Zamiast tego paragony trzeba ręcznie skanować aparatem, bądź zrobić wcześniej ich zdjęcie.

Podejrzenia i teorie

Użytkownicy wskazują, że wykonując powyższe czynności, udostępniamy rządowi informacje na temat zakupów, ilości wydanej gotówki itp. Ten stan rzeczy wywołał burzliwą dyskusję nie tylko wśród obywateli, ale również i w mediach. Kolejną funkcją, która budzi spore emocje, jest zgłaszanie sprzedawców, którzy nie wystawiają paragonów lub wzbudzili podejrzenia z innych powodów. Wiele osób sugeruje wprost, że rząd  stara się inwigilować swoich obywateli, kontrolując ich wydatki za pośrednictwem aplikacji i ma on bezpośredni związek z ostatnią aferą znaną jako Pegasus.


Źródło: Ministerstwo Finansów/ Komputer Świat

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF