...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

EEC Magenta inwestuje w Przemysł 4.0

EEC Magenta, największy w Polsce fundusz corporate venture capital, inwestuje w Reliability Solutions. Krakowska firma pozyska łącznie 3 mln euro. Pieniądze przeznaczy na rozwój technologii dla Przemysłu 4.0 i ekspansję na rynki zagraniczne.

Reliability Solutions powstało poprzez wydzielenie z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Firma zajmuje się analizami predykcyjnymi, które pozwalają nowoczesnemu przemysłowi przewidzieć awarie urządzeń, badają różne scenariusze radzenia sobie z problemami i sugerują najkorzystniejsze rozwiązania. W ten sposób pozwalają optymalizować całe procesy. – Stworzony przez nas potężny silnik analityczny, oparty na technologii sztucznej inteligencji, automatycznie przetwarza ogromne ilości danych i tworzy zaawansowane modele predykcyjne. Wykorzystuje do tego różnorodne algorytmy, takie jak losowe lasy, XGBoost i głębokie sieci neuronowe – wyjaśnia Matusz Marzec, prezes Reliability Solutions. – Dzięki temu potrafimy przewidywać zdarzenia, co dla naszych klientów oznacza skrócenie czasu wdrożeń i zapewnienie skalowalności stosowanych rozwiązań – dodaje. 

Inwestycja w Reliability Solutions to pierwsza transakcja EEC Magenta, największego w Polsce funduszu corporate venture capital. Powołał go EEC Ventures przy udziale TAURON Polska Energia, PFR Ventures i NCBR, w ramach programu PFR NCBR CVC. – To modelowy przykład inwestycji, jakie EEC Magenta zamierza realizować na rynku. Reliability Solutions otrzymuje wsparcie finansowe przy współudziale EEC Magenta i holenderskiego funduszu CVC Icos Capital. Jednocześnie spółka korzysta na współpracy operacyjnej z Grupą TAURON przy testowaniu rozwiązań – wyjaśnia Michał Rumiński, partner zarządzający EEC Ventures. I zapowiada kolejne inwestycje. – EEC Magenta będzie aktywnie wzmacniać tempo rozwoju polskich firm technologicznych i ich ekspansję na rynki zagraniczne – mówi. 

Po udanych projektach pilotażowych i pełnych wdrożeniach w Europie Środkowej, otrzymane fundusze Reliability Solutions wykorzysta właśnie na rozwój i ekspansję w krajach Europy Zachodniej. – Jesteśmy zainteresowani zwłaszcza rynkiem niemieckim i holenderskim, gdzie świadomość wykorzystania modeli predykcyjnych w biznesie jest bardzo wysoka – mówi Mateusz Marzec z Reliability Solutions.

Rozwijając swoją ofertę, Reliability Solutions korzystać będzie z infrastruktury Grupy TAURON. Nieustannie szukamy rozwiązań technicznych poprawiających dyspozycyjność i sprawność naszych kluczowych jednostek wytwórczych. Ponad rok doświadczeń potwierdził wysoką efektywność systemu diagnostyki predykcyjnej opartego na sztucznej inteligencji na naszym największym obecnie pracującym bloku energetycznym o mocy 460 MW w Elektrowni Łagisza. W wyniku wdrożenia ograniczone zostaną koszty usuwania awarii, a dzięki dodatkowym godzinom, w których blok będzie dyspozycyjny, zwiększone będą przychody z operacyjnej rezerwy mocy oraz przychody z rynku mocy – wyjaśnia Jarosław Broda wiceprezes TAURON Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju. 

EEC Magenta jest największym polskim funduszem CVC utworzonym przez EEC Ventures wspólnie z PFR Ventures, NCBR oraz Tauron Polska Energia w ramach programu PFR NCBR CVC. Grupa EEC Ventures zarządza funduszami venture capital o łącznej kapitalizacji 210 mln zł. EEC Magenta specjalizuje się w finansowaniu cyfryzacji energetyki, przemysłu oraz gospodarki obiegu zamkniętego. Funduszem zarządzają Michal Rumiński, Rafał Małecki, Voytek Siewierski i Konrad Sitnik. Partnerzy posiadają bogate doświadczenie na polskim, europejskim i amerykańskim rynku venture capital i private equity. Zespół współpracuje ze sobą od ponad 12 lat i ma na koncie szereg udanych transakcji.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF