...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Europejskie start-upy z rekordami w 2021 roku

Biuro

Europejskie start-upy uzyskały prawie 121 miliardów finansowania. To prawie 3 razy więcej niż w 2020, kiedy otrzymały 40 miliardów.

Europa jest teraz domem ponad 321 start-upów, które wyceniono na ponad miliard dolarów. Ponadto 98 z nich zostało utworzonych w tym roku, a 26 przekroczyło wartość 10 miliardów.

2021 był także rekordowym rokiem pod względem przychodów z przejęć, fuzji i ofert z rynku międzynarodowego. Przyniosły one łącznie 275 miliardów dolarów zysku. Do najdroższych transakcji należy sprzedaż fińskiej firmy Wolt za 8,1 miliarda. Według raportu Atomico, całkowita wartość kapitału własnego start-upów technologicznych po raz pierwszy przekroczyła 3 biliony dolarów.

Przeprowadzony przez Startup Blink ranking pokazuje, w których krajach start-upy są najbardziej wartościowe pod względem użyteczności i jakości. Polega to na zbieraniu punktów za wpływ na rynek w różnych aspektach. Na pierwszym miejscu jako kraj uplasowała się Wielka Brytania, za nią pojawiły się Niemcy, Szwecja i Szwajcaria.

Europejskie start-upy stanowią ok. 20% rynku globalnego. Jeszcze w 2019 zajmowały jedynie 13-14%.


źródło: 150sec.com 

Adam Daniluk