...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Finaliści piątej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu 
im. Jana Wejcherta wybrani

Znamy nazwiska dziesięciu finalistów piątej, jubileuszowej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Nominowani to wizjonerzy, działacze społeczni oraz prawdziwi bohaterowie polskiej przedsiębiorczości wyłonieni przez Kapitułę Nagrody z grona kilkuset kandydatów z całej Polski. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 16 maja 2016 r. w Warszawie.

Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta to wyróżnienia przyznawane ludziom, którzy poprzez swoją działalność 
w sposób trwały i skuteczny zmieniają na lepsze otaczający nas świat. Osiągają to poprzez swoją działalność biznesową, naukową lub społeczną.

Wartości, które przyświecają Nagrodzie, ujęte są w trzech słowach: ”Wierzyć. Działać. Dawać”. Odpowiadają one trzem kategoriom, w których przyznawana jest Nagroda: kategoria „Sukces” – dla osób, które wykazały się wyjątkowymi osiągnięciami biznesowymi, kategoria „Wizja i Innowacje” – dla osób, które prowadzą innowacyjne bądź wizjonerskie działania szczególnie warte wsparcia i promocji oraz kategoria „Działalność Społeczna” – dla osób, które odniosły spektakularny sukces w działalności społecznej.

W tym roku wśród nominowanych w konkursie znaleźli się:

W kategorii „Sukces” 

• Dariusz Miłek – Prezes i twórca potęgi działającej na rynku obuwia Grupy CCC, która jest największą detaliczną spółką obuwniczą w Europie Środkowej i największym producentem butów w Europie. CCC w ciągu roku sprzedaje ponad 32 mln par obuwia w 16 krajach. Zatrudnia 7000 osób w Polsce i 11000 w całej grupie kapitałowej. Jest właścicielem największego i najbardziej nowoczesnego tego typu centrum logistycznego w Europie Środkowej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej 
w Polkowicach.

• Piotr Prajsnar – twórca sukcesu spółki Cloud Technologies, którą założył w 2011 roku. Firma szybko stała się głównym innowatorem na rynkach polskim i europejskim w technologiach służących przetwarzaniu i monetyzacji Big Data w chmurze obliczeniowej. Cloud Technologies zarządza największą platformą danych o internautach w tej części Europy i jest najszybciej rosnącą spółką na rynku NewConnect, na którym zadebiutowała w 2012 roku.

• Jarosław Sawko i Piotr Sikora – Założyciele Platige Image, polskiego studia filmowego, produkcyjnego i animacyjnego, które w ciągu 19 lat istnienia zdobyło ponad 200 najważniejszych branżowych nagród i nominacji m.in. do Oskarów, Złotych Lwów i Złotej Palmy. Zatrudnia ponad 250 doświadczonych artystów. Realizuje produkcje reklamowe na rynki zagraniczne dla takich marek jak Lego, Kellog’s, Discovery Channel, czy Vodafone, a także szeroko nagradzane produkcje artystyczne i projekty specjalne. Produkuje również cinematiki do serii gier Wiedźmin.


W kategorii „Wizja i Innowacje”

• Dr Andreas Glenz – Pomysłodawca i założyciel firmy Prevac będącej wiodącym na świecie producentem aparatury naukowo-badawczej działającej w warunkach wysokiej i ultra-wysokiej próżni. Urządzenia PREVAC pozwalają zajrzeć w głąb materii i pracować nad komponowaniem nowych materiałów na poziomie nano-cząstek. Dzięki eksperymentom na sprzęcie PREVAC powstają materiały wykorzystywane w praktycznie każdej z dziedzin życia codziennego jak np. nowe gatunki stali, tworzyw sztucznych, powłoki antyścieralne na narzędziach, zastawki serca, implanty, ogniwa fotowoltaiczne, czy nawet technologia leczenia nowotworów. PREVAC zatrudnia blisko 240 wysoko wykwalifikowanych specjalistów, działa od 20 lat i obsługuje klientów z 63 krajów.

• Bartosz Gonczarek – Prezes i współzałożyciel spółki Explain Everything z biurami we Wrocławiu i Nowym Jorku. Spółka ze startupu przeistoczyła się w międzynarodową firmę popularyzującą innowacyjny, polski produkt. Explain Everything to aplikacja, która działa jak tablica interaktywna pozwalająca na wymianę pomysłów lub koncepcji. Od momentu premiery w 2011 roku została pobrana przez ponad 3 mln użytkowników. Znajduje się w Top 100 iPad Paid Apps w USA, a w Australii w Top 10 Overall iPad Paid Apps. Jest zainstalowana na około 12% iPadów używanych w amerykańskiej edukacji. Spółka jest liderem w swojej kategorii, szybko się rozwija, pozyskała 2 mln USD finansowania od funduszy inwestycyjnych z Europy i USA.


• Tomasz Kułakowski – Pomysłodawca i Prezes firmy CodiLime zatrudniającej 
w Polsce i Kalifornii ponad 150 matematyków i informatyków (do końca 2016 r.– 250). CodiLime rozwija i wdraża u klientów własny produkt z zakresu uczenia maszynowego i analizy danych, dostarcza narzędzie typu business intelligence (Dealavo.com), a także świadczy usługi z zakresu budowy i zarządzania rozległymi sieciami komputerowymi oraz bezpieczeństwa sieci. Powstała w czerwcu 2011 roku. Swoje usługi świadczy głównie w USA, Japonii i Izraelu dla firm takich jak: At&T, Gigaspaces, Amazon czy Hortonworks. Zlecenia zagraniczne przynoszą niemal 100% przychodów CodiLime.

W kategorii „Działalność Społeczna”

• Ks. Andrzej Augustyński – Inicjator powstania i przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia SIEMACHA, organizacji pożytku publicznego, działającej w zakresie wychowania, sportu i terapii młodzieży. Jest nie tylko duchownym rzymskokatolickim, ale przede wszystkim przedsiębiorcą społecznym. Przez ponad 20 lat tworzył SIEMACHĘ sprawiając, że dziś jest to największa tego typu organizacja społeczna w Polsce zapewniająca codziennie ponad 2 tys. młodych ludzi możliwość rozwoju osobistego, społecznego i edukacyjnego.

• Dr Anita Kucharska-Dziedzic – Pomysłodawczyni i Prezes Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA, które zajmuje się edukacją, prewencją, interwencjami i pomocą skierowaną przede wszystkim do kobiet, które padają ofiarą przemocy domowej. Działa w ramach 13 placówek na terenie województwa lubuskiego oraz zróżnicowanych programów pomocowych, które w latach 2014-2015 pomogły 3500 ofiarom przestępstw, pozwoliły przeszkolić 16 tys. młodych ludzi, 
a także wydać ponad 300 tys. sztuk publikacji edukacyjnych.

• Barbara Sadowska – Psycholog, założycielka (wraz z mężem) Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”. Fundacja została założona w roku 1989 w odpowiedzi na liczne problemy społeczne okresu transformacji ustrojowej w Polsce. Od 25 lat walczy 
z wykluczeniem społecznym re-integrując przez przedsiębiorczość marginalizowane 
i wykluczone grupy społeczne w Polsce. Rozwija także sieć wsparcia dla migrantów zarobkowych z Europy Środkowo-Wschodniej m.in. w Irlandii, Anglii, Holandii, Belgii, Kanadzie. Ogólnopolski program Barki obejmuje m.in. 50 Centrów Intregracji Społecznej, które pomagają rocznie ok. 7 tys. osób w trudnościach życiowych.


• Wojciech Wilk – Założyciel i fundator Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, fundacji niosącej pomoc humanitarną i rozwojową w 8 krajach Bliskiego Wschodu, Afryki i Europy Wschodniej. Są to m.in. pomoc medyczna i ratunkowa dla ofiar klęsk żywiołowych i kryzysów humanitarnych (Nepal, iracki Kurdystan), pomoc humanitarna dla uchodźców (Liban, Ukraina), a także pomoc rozwojowa (Palestyna, Tadżykistan), czy w zakresie edukacji i ochrony zdrowia (Etiopia, Południowy Sudan). PCPM prowadzi działalność od 2006 roku, projekty pomocowe są zawsze realizowane pod polską flagą. Jest jedną z największych polskich organizacji pozarządowych niosących pomoc poza granicami Polski.

Zwycięzcy tegorocznej edycji Nagrody zostaną ogłoszeni 16 maja 2016 roku podczas uroczystej Gali, która transmitowana będzie na żywo przez telewizję TVN24 i TVN24 Biznes 
i Świat, a także w internecie na stronach portalu Onet.pl.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF