Historyczne przejęcie przez AMD potwierdzone

AMD x Xilinx

W ostatnim czasie na wielu rynkach dochodzi do rekordowych przejęć, nie inaczej dzieje się w segmencie układów scalonych. Po nieudanej próbie przejęcia Arm przez Nvidie na scenę weszło AMD ze swoim zakupem. Czym jest Xilinx i dlaczego wart był dla AMD 50 miliardów dolarów.

O przejęciu firmy odpowiedzialnej za stworzenie układów FPGA przez jednego z gigantów rynku procesorów wspominano od prawie półtora roku. W międzyczasie jednak zakup Arm przez Nvidie został zablokowany przez Chińskie oraz Amerykańskie urzędy w obawie przed wykorzystaniem akwizycji do nieuczciwej konkurencji. Podobnego werdyktu obwiać się mogło AMD. Tym razem jednak urzędy nie dopatrzyły się podobnego ryzyka, a producent oficjalnie ogłosił dopełnienie przejęcia. Którego kwota szacowana jest na około 50 miliardów dolarów i dzięki któremu firma ma nadzieje rozszerzyć swoje portfolio o produkty skierowane do nowych klientów. W wyniku akwizycji spółka zmieni nazwę na AECG jednak na jej czele pozostanie ten sam dyrektor generalny Victor Peng. A jej działania i cele pozostaną niezmienione.

Czym właściwie zajmuje się Xilinx?

Dotychczasowy Xilinx jest największym producentem oraz projektantem urządzeń typu FPGA. Są to bardzo rozbudowane i programowalne układy logiczne wbudowane w urządzenia prawie z każdej branży. Znajdują swoje zastosowanie w motoryzacji, lotnictwie, wojsku, kinematografii i wielu innych przemysłach.

Co ta akwizycja oznacza w praktyce?

Dla zwykłych klientów AMD nie zmieni się prawdopodobnie nic, jednak z punktu widzenia spółki jest to ogromny krok naprzód. Dzięki wejściu na nowe rynki i poszerzeniu swojego portfolio firma będzie mogła pozwolić sobie na zdecydowanie więcej w obszarze rozwijania produktu. Dzięki dywersyfikacji przychodów i zwiększeniu zakresu usług sytuacja finansowa powinna nie dość, że się poprawić to utrzymać większą stabilność, której efektem powinny być jeszcze ciekawsze produkty dla konsumentów.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF