...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Jak rozliczyć PIT online?

Jak rozliczyć pit online

Składanie deklaracji podatkowych nie musi przypominać przysłowiowej drogi przez mękę. Czasy, kiedy rozliczanie się z fiskusem było możliwe tylko i wyłącznie za pomocą papierowych formularzy już dawno minęły. Obecnie możemy skorzystać z możliwości złożenia PIT-u przez internet, co dla wielu podatników wiąże się z szeregiem korzyści. O jakich mowa i jak rozliczać się z fiskusem bez wychodzenia z domu? Podpowiadamy.

PIT online i jego zalety

Rozliczanie się z urzędem skarbowym nigdy nie było tak proste jak obecnie. Wielu podatników z dużym entuzjazmem podchodzi do składania PIT-u online, ponieważ cała procedura przebiega szybko i bez komplikacji. Co ważne, gwarantuje znacznie przyspieszenie wielu procesów, w tym zwrotu nadpłaty. Fiskus w przypadku weryfikacji deklaracji papierowych ma 3 miesiące na przelanie nam pieniędzy na konto. Czas oczekiwania ulega znacznemu skróceniu, jeśli zdecydujemy się na e-PIT – fiskus zobowiązany jest do zwrotu nadpłaty najpóźniej 45 dni po wpłynięciu naszego rozliczenia do systemu.

Składanie PIT-u online jest także równoznaczne z oszczędnością zarówno czasu, jak i nerwów. Nie trzeba bowiem stać w długich kolejkach czy też wychodzić wcześniej z pracy tylko po to, aby zdążyć przed zamknięciem urzędu skarbowego czy poczty. E-deklaracje można składać o każdej porze dnia i nocy, bez wychodzenia z domu.

Co ważne, proces rozliczania się z fiskusem pozwala zautomatyzować weryfikację zeznań podatkowych. Ich wypełnienie i wysłanie przez internet, to brak konieczności ręcznego wpisywania danych do systemu elektronicznego, więc urzędnicy mają uproszczone zadanie. Warto również zaznaczyć, że do prawidłowego rozliczenia PIT-u online nie potrzebujemy pomocy księgowego – dedykowane programy przeprowadzą nas przez cały proces krok po kroku.

Jedyne co musimy zrobić, to zweryfikować bezpieczeństwo programów do PIT. Te potwierdzone certyfikatem SSL stanowią gwarancję kompleksowej ochrony naszych danych oraz pewność dostarczenia e-deklaracji do systemu fiskusa. Ponadto dobry i ważne – bezpłatny program do PIT dostępny na portalu Podatnik.info zapewnia również otrzymanie urzędowego potwierdzenia odbioru (UPO).

Darmowy program do PIT i usługa Twój e-PIT

Jak rozliczyć PIT? Złożenie e-deklaracji nie jest skomplikowane, zwłaszcza gdy mamy do dyspozycji wcześniej wspomniany program do rozliczenia podatku dochodowego. Jego ogromną zaletą jest brak konieczności posiadania podpisu elektronicznego – nasze dane zostaną zweryfikowane na podstawie: imienia i nazwiska, daty urodzenia, nr PESEL/NIP i kwoty przychodu za poprzedni rok.

Można także skorzystać z usługi Twój e-PIT stworzonej przez resort finansów. W jej przypadku proces autoryzacji naszych danych odbywa się na nieco innych warunkach. Najczęściej wymagane jest posiadanie jednego z poniższych narzędzi:

  • e-dowodu osobistego,
  • bankowości elektronicznej,
  • aplikacji mObywatel,
  • profilu zaufanego,
  • danych autoryzacyjnych.

Źródło: podatnik.info

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF