...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Jak pracować z szefem, którego nie lubimy?

Chęć zmiany przełożonego to jeden z najważniejszych powodów, dla których decydujemy się zmienić pracę. I chociaż często zdarza się, że jest to jedyne wyjście, by zadbać o swoje zdrowie psychicznie, bywa i tak, że z racji na nasze obowiązki lub zespół, w którym pracujemy, myśl o odejściu z firmy wcale nie wzbudza w nas entuzjazmu. Co zrobić, by poradzić sobie w takiej sytuacji?

W świecie biznesu pokutuje przekonanie, że by lubić swoją pracę, przede wszystkim trzeba dogadywać się z przełożonym. W końcu to on zleca nam obowiązki, odpowiada na nasze wątpliwości i jest pierwszą osobą kontaktową, do której zwracamy się, gdy napotykamy na drodze niespodziewane trudności. Niestety, bardzo często zdarza się, że z tego lub innego względu nie mamy satysfakcjonującego porozumienia z menedżerem, a jednocześnie nie mamy ochoty zmieniać pracy, bo daje nam ona możliwość rozwoju, stabilność finansową oraz zapewnia potrzeby towarzyskie. Jak więc zachować się w sytuacji, gdy nie lubimy swojego szefa lub szefowej, ale nie mamy chęci lub możliwości, by go zmienić?

1. Zastanów się, dlaczego nie lubisz swojego szefa lub swojej szefowej

W chwili, gdy sytuacja przestaje nam odpowiadać i zdajemy sobie sprawę z tego, że nie możemy znieść swojego przełożonego, bardzo łatwo jest wpaść w spiralę samonapędzającej się niechęci. Zamiast podsycać negatywne emocje lepiej jest racjonalnie zastanowić się nad tym, co sprawia, że nie przepadamy za swoim szefem. Pomocne może być więc zrobienie listy powodów takiego, a nie innego stanu rzeczy. Lista nie tylko może pomóc nam wyciszyć emocjonalny wydźwięk całej sytuacji, ale również da nam szerszy ogląd na to, co nam nie odpowiada i będzie punktem wyjścia do ewentualnych zmian.

2. Porozmawiaj z przełożonym o występujących problemach

Chociaż może się wydawać, że najlepszą strategią w sytuacji, w której nie dogadujemy się z szefem, jest udawanie, że wszystko jest w porządku, badania pokazują, że takie podejście nie tylko wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, ale również na efektywność wykonywanej przez nas pracy. Warto więc rozważyć, czy w takiej sytuacji nie lepiej jest szczerze i spokojnie porozmawiać z przełożonym, odnosząc się do wypisanych wcześniej kwestii i wspólnie poszukując pola do współpracy. Jednocześnie należy pamiętać o tym, by nie zarzucać naszego rozmówcy szeregiem narzekań, a racjonalnie zaprezentować najważniejsze problemy. Może się bowiem okazać, że z punktu widzenia naszego przełożonego wspomniane kwestia wyglądają zupełnie inaczej, niż mogłoby się wydawać.

3. Spróbuj zrozumieć jego motywację i najważniejsze cele

Mimo, że stwierdzenie, iż wszyscy jesteśmy ludźmi, to banał wyjęty prosto z poradnika o tym, jak odnieść nieskończony sukces w życiu, nic nie zmieni jego prawdziwości. Zanim więc zaczniemy wieszać psy na naszym przełożonym, zastanówmy się, co motywuje jego zachowanie – pomoże to nam lepiej go zrozumieć, a także, ponownie, pozbyć się emocjonalnego wymiaru całej sytuacji. Dodatkowo, by odnaleźć wspólną przestrzeń warto przyjrzeć się temu, jakie cele są dla naszego szefa najważniejsze. Niewykluczone, że jeśli pomożemy w realizacji owych, stosunek naszego menedżera do nas zmieni się na bardziej pozytywny, co, w efekcie, pomoże i nam spojrzeć na niego bardziej przychylnym okiem.

4. Pamiętaj o cierpliwości

Nie lubisz swojego przełożonego, bo uważasz, że jest niekompetentny? Jest duża szansa, że nie tylko Ty tak twierdzisz. Niestety, zdarza się, że to, co dla nas jest jasne na pierwszy rzut oka, dla innych nie jest tak oczywiste. Czasem więc wystarczy wykazać się odrobiną cierpliwości i wstrzemięźliwości w podejmowaniu decyzji ostatecznych, bo niewykluczone, że prędzej czy później sytuacja ulegnie zmianie. Co więcej, spokojne podejście do sytuacji może również sprawić, że po czasie zaczniemy dostrzegać w naszym szefie cechy, których wcześniej nie widzieliśmy lub lepiej zrozumiemy motywy kierujące jego czy jej zachowaniem, co wpłynie na zmianę naszego podejścia.

Jeśli żaden z wymienionych sposobów nie zadziała, może to być znak, że nadszedł czas, by zacząć rozglądać się za czymś nowym. Niestety, robiąc to, dobrze jest mieć na uwadze, że gdzie indziej sytuacja niekoniecznie ulegnie zmianie.

::

Fot. Fotolia.com/Jane Kelly

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF