Kantar Polska i Adres:Media przedstawiają raport „Przyszłość to 50+. Marketing w tyglu demograficznych zmian”.

Co wiemy o marketingu skierowanym do osób 50+? Jak trafić do niewidzianych, pomijanych, niezrozumianych klientów z potencjałem?

Po raz pierwszy w historii społecznej i gospodarczej Polski struktura wieku społeczeństwa dynamicznie przyrasta na korzyść dojrzałych dorosłych oraz starszych dorosłych. Obecnie w Polsce osoby 50+ stanowią ponad 1/3 społeczeństwa. Prognoza na 2042 rok mówi o wzroście ich udziału do połowy populacji. Jednak zmiany demograficzne i rynkowe, które z tego wynikają są dużo głębsze, niż prosta statystyka.

Raport dotyka właśnie tych zmian, mówi o konsekwencjach odwracającej się struktury wiekowej. Wymaga to obdarzenia uwagą grupy dotychczas pomijanej w strategiach marketingowych i komunikacyjnych: grupy licznej, zamożnej, zróżnicowanej, o korzystnych wzorach konsumpcji i niespotykanych dotychczas w tym wieku wzorach kulturowych.

„Nadszedł czas, by zauważyć, że nie ma jednego modelu starzenia się. I że bycie 50-latkiem (lub siwym) nie oznacza starości. Żyjemy w czasach inkluzywności, ona wymaga też zmian postaw wobec rynku 50+. Dzisiaj budujemy strategie marketingowe wychodząc od postaw, zachowań, stylu życia i aspiracji, a nie demografii” – komentuje Mateusz Jaworowski, Account Director w Kantar Polska.

50+ są jak Millennialsi z grubym portfelem, jak Zetki z fantazją, dystansem do siebie i własnym poczuciem humoru. Tylko niektórzy identyfikują się jako silversi albo seniorzy. Są dorośli, zazwyczaj dojrzali, ale tylko niekiedy starzy. Mają całkiem inne wymagania, oczekiwania i aspiracje, niż starsi ludzie żyjący pół wieku, a nawet dekadę temu.

„Z naszych danych jednoznacznie wynika, że mamy do czynienia z rozwojowym, korzystnym pod względem wzorców rynkiem 50+. Ale też z rynkiem paradoksów, gdzie najstarsi korzystają z najmłodszych mediów, a najmłodsi wiekiem mają za zadanie tworzyć miejsca pracy dla tych najstarszych. Na dodatek, po raz pierwszy w historii, po pięćdziesiątce, sześćdziesiątce i siedemdziesiątce są twórcy i uczestnicy kontr- oraz popkultury. Teraz rzucają wyzwanie starości i starzeniu się.” – mówi Agnieszka Becler, strateg i facylitatorka w Adres:Media.

Jak zatem skutecznie prowadzić działania marketingowe skierowane do 50+? Jak dopasować podejścia, kanały komunikacji, przekazy? Jak zrozumieć działania pro-agingowe i włączyć je do całego procesu marketingowego w firmie?

Nasz najnowszy raport dostarcza aktualnej wiedzy, danych i omówień pozwalających planować sukces na rynku 50+. Dane prezentowane są i analizowane dla grupy 50+ ogółem oraz w rozbiciu na trzy grupy: 50-59, 60-69 i 70+ lat. Raport zawiera też treści powiązane z wytycznymi UE dotyczącymi grupy konsumenckiej 50+ i wpisuje się w priorytety polityk lokalnych oraz międzynarodowych, wraz z ESG.

Wybrane obserwacje z raportu

Istnieje szereg stereotypowych przekonań na temat osób w wieku 50+. Oszczędzają, ograniczają wydatki, poszukują najtańszych ofert, nie interesują się nowościami, nie kupują przez internet?

A tymczasem to oni częściej niż młodsze pokolenia uważają, że za produkty wyższej jakości warto zapłacić więcej (69% vs 65% w całej populacji).

50+ pozostają otwarci na informacje i częściej niż młodsi lubią dowiadywać się nowych rzeczy. W tym celu nawet częściej niż populacja (!) zaglądają do Internetu (72% vs 64% w populacji).

Jeśli chodzi o zakupy przez internet, to wciąż robią je nieco rzadziej, niż populacja (69% vs 75% w populacji), ale nie dotyczy to samych pięćdziesięciolatków. 50-59 kupują w sieci tak samo często, jak ogół Polaków (76% vs 75% w populacji).

Co składa się na raport?

  • Zmiany demograficzne
  • Dobrostan i zdrowie
  • Dochody, praca, pieniądze
  • Konsumpcja w kategoriach konstytuujących obraz rynku
  • Konsumpcja pogłębiona w Twojej kategorii
  • w podstawowych
  • Zakupy
  • Wizerunki, wzorce, normy
  • Reklama
  • Media

Źródła danych

Target Group Index (TGI) . Dane demograficzne z Polski, Europy i UN. Analiza kulturoznawcza. Podejście systemowe.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

 

Konakt

Kuba Antoszewski, PR Manager, Kantar Polska

kuba.antoszewski@kantar.com

Mateusz Jaworowski, Account Director, Kantar Polska

mateusz.jaworowski@kantar.com

 

O firmie Kantar

Kantar to wiodąca na świecie firma doradcza i konsultingowa działająca w oparciu o analizę danych i informacji. Oferujemy całościową, unikatową i wszechstronną wiedzę o tym, jak ludzie myślą, co czują i jak działają – globalnie i lokalnie – na ponad 90 rynkach. Łącząc pogłębioną wiedzę i doświadczenie naszych pracowników, nasze zasoby danych i wypracowane przez lata normy, a także innowacyjne analizy i technologie analityczne, pomagamy naszym klientom rozumieć ludzi i stymulować zrównoważony wzrost.

O firmie Adres:Media

Adres:Media jest spółką założoną przez badaczy oraz strategów, których kompetencje i doświadczenie związane są z tworzeniem i wdrażaniem strategii reklamowych, badaniami marketingowymi, badaniami mediów. Łączy umiejętność obserwacji zjawisk i zmian kulturowych oraz cywilizacyjnych ze znajomością rynku oraz wzorów korzystania z mediów. Autor popularnych na rynku raportów syndykatowych. Właściciel zautomatyzowanej platformy do monitoringu zjawisk konsumenckich SMART, która pozwala na tworzenie wystandaryzowanych raportów analitycznych na temat kilkuset kategorii produktowych. Więcej na stronie www.adresmedia.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF