Kobiety biorą biznes w swoje ręce
Kryzys geopolityczny, inflacja, rosnące ceny – czy to dobry moment na otwarcie własnej firmy? Są osoby, dla których właśnie trudna sytuacja gospodarcza stała się impulsem, żeby wejść na drogę przedsiębiorczości. To uczestniczki programu Biznes w Kobiecych Rękach, który właśnie wystartował.
Program Biznes w Kobiecych Rękach prowadzony jest przez Sieć Przedsiębiorczych Kobiet i realizowany przy wsparciu Citi Foundation w Nowym Jorku oraz Fundacji Citi Handlowy. W dziewiątej już edycji programu ponownie 60 uczestniczek dopracuje i wdroży swój pomysł na biznes mimo gospodarczych zawirowań. Koordynatorka programu Magdalena Jeżyńska – uważa, że to słuszna decyzja:
Wszyscy boimy się kryzysu, który nadchodzi. Odpowiedzią na niego dla wielu kobiet może być założenie własnej firmy i samodzielne decydowanie o swojej zawodowej przyszłości. Poprzednie lata – pandemia czy początek wojny w Ukrainie również przynosiły zwątpienie i pytania – czy to na pewno dobry moment na własny biznes. Przykłady firm, które powstały w ostatnich latach w ramach programu Biznes w Kobiecych Rękach, pokazują, że tak właśnie jest. Udział w programie, a później tworzenie własnej firmy, dają poczucie niezależności, wiary w siebie, ale też wsparcie innych kobiet. Działalność to także większa elastyczność czasowa i bezpośredni wpływ na wysokość swoich zarobków.
Grzegorz Wolff, z-ca dyrektora Urzędu m.st. Warszawy podkreśla, że Biznes w Kobiecych Rękach to program, który pomoże w rozwoju osobistym i zawodowym nie tylko samym uczestniczkom. „Biznes w Kobiecych Rękach to nie tylko szansa dla kobiet, które szukają swojej drogi życiowej, ale też nowe możliwości dla całego rynku i to nie tylko na szczeblu lokalnym. Każda nowa firma to także nowe miejsca pracy, nowe współprace, nowe kontrakty.”
Barbara Sobala, Wiceprezes zarządu Citi Handlowy zauważa, że to wszystko jest możliwe dzięki temu, jak bardzo kompleksowy jest Program. „Biznes w Kobiecych Rękach to jedna z „pereł” w naszym portfolio programów społecznych. Program wyjątkowej energii, która łączy doświadczone kobiety biznesu z tymi, które stoją na początku drogi do stworzenia własnej firmy. Dziesiątki warsztatów, setki godzin w ramach relacji mentoringowych, ale przede wszystkim sieć wsparcia, jaką tworzą uczestniczki programu, jego absolwentki oraz mentorki – wszystko to pomaga kobietom w realizacji ich marzeń o własnym biznesie.”
3 wartości, jakie pomaga realizować kobiecy biznes:
-
Niezależność
Anna Sobieraj, która w ramach programu chce otworzyć firmę wspierającą rozwój małych i średnich przedsiębiorstw podkreśla:
„Właśnie dlatego, że czasy są niepewne. Potrzebuję sama decydować o tym, ile zarabiam, za jaką stawkę godzinową pracuję, tak by nie pracować więcej, tylko efektywniej finansowo”
Anna jako świeżo upieczona mama chce pracować bardziej elastycznie. „Istotną kwestią jest dla mnie ilość godzin, jakie spędzam w pracy. Rozpoczęcie własnej działalności daje mi możliwość decydowania o sobie, a to jest teraz dla mnie najważniejsze” – podkreśla Anna.
-
Rozwój
Katarzyna Nadia Walczak, która także zdecydowała się zostać przedsiębiorczynią, ma nadzieję, że udział w programie pomoże jej stworzyć „Ukojenie” – miejsce spotkań i warsztatów w Dolinie Baryczy.
„Zdecydowałam się na założenie firmy w niepewnych czasach, bo chcę rozwijać siebie – przyznaje Nadia i dodaje – „Program Biznes w Kobiecych Rękach pomoże mi zweryfikować plany i wytyczyć optymalną ścieżkę rozwoju. W swoim biznesie stawiam na moją moc przyciągania dobrych ludzi, bo to dla nich chcę budować Ukojenie i bez nich się to nie uda”.
W trakcie trwania programu Biznes w Kobiecych Rękach uczestniczki skorzystają z warsztatów z ekspertami z różnych dziedzin – strategii biznesowej, autoprezentacji, marketingu, e-commerce, finansów i księgowości. Program kompleksowo przygotowuje uczestniczki do prowadzenia własnej działalności z sukcesem.
-
Siostrzeństwo
Stasia Serwińska – absolwentka Biznesu w Kobiecych Rękach i założycielka Akademii REiS nie ukrywa, że siłą programu jest kobieca energia:
„Program pokazał mi kolejny raz w życiu, jak ważne jest wsparcie innych w drodze do celu. Jak pięknie mogą wspierać się kobiety. Wiedza i profesjonalizm to jedno, ale wspaniałe relacje, emocje to ogromny potencjał tego projektu. Dostałam nie tylko wiedzę jak prowadzić firmę, co jest ważne i na czym się skoncentrować, ale przede wszystkim doświadczyłam ogromnego wsparcia innych kobiet”.
Myślę, że każde czasy mają w sobie jakąś dozę niepewności. Wiem, że to, co oferuję kobietom jest potrzebne właśnie teraz: w trudnych i niepewnych dziejach. W końcu najlepszą inwestycją w takich chwilach jest właśnie inwestycja w siebie. Kobieta, która daje sobie przyzwolenie na regenerację bo wie, jak jest ona potrzebna do dalszego działania będzie miała więcej siły na zadania, jakie postawi przed nią los. – dodaje Monika Harwas-Drzymulska – uczestniczka obecnej edycji, makijażystka specjalizująca się w kosmetykach naturalnych.
Podczas programu Biznes w Kobiecych Rękach każda z uczestniczek ma możliwość współpracy z mentorką, która dzieli się swoim biznesowym doświadczeniem. Obawy związane z rozwijaniem firmy w trudnych czasach są naturalne. Dlatego szczególnie ważne stają się życzliwe, pełne empatii spotkania z mentorkami oraz wsparcie, jakiego udzielają sobie wzajemnie uczestniczki.
Program Biznes w Kobiecych Rękach jest ważnym narzędziem wzmacniania pewności siebie w biznesie dla Kobiet, które stratują z własną firmą. Dzięki szkoleniom oraz spotkaniom monitoringowym podnoszą swoją wiedzę, kompetencję, kształtują postawy, które w bardzo dużym stopniu mają wpływ na kształt i rozwój przedsiębiorstw uczestniczek. Mentoring jest źródłem zarówno wiedzy (mentor dzieli się doświadczeniem), jak i pozwala doświadczać, lepiej zrozumieć swoje kompetencję, zidentyfikował obszary rozwojowe jak i wpływa na postawy, przede wszystkim dodając otuchy i podnosząc wiarę w siebie. Dzięki udziałowi w programie Uczestniczki mają szansę lepiej i pewniej budować swoje firmy, korzystać z doświadczenia i dobrych praktyk oraz doskonalić swoje kompetencje na różnych płaszczyznach. – podsumowuje Katarzyna Antosiewicz, mentorka biznesu, członkini i mentorka w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.
Obecna edycja programu potrwa do czerwca.
Więcej informacji na stronie: https://siecprzedsiebiorczychkobiet.pl/programy/biznes-w-kobiecych-rekach/
***
Biznes w Kobiecych Rękach (BWKR) jest autorskim projektem Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, który zajął pierwsze miejsce w konkursie Central European Startup Awards 2018 w kategorii Best accelerator or incubator. Program jest realizowany przy wsparciu finansowym Citi Foundation w Nowym Jorku oraz wsparciu merytorycznym Fundacji Citi Handlowy im. L. Kronenberga.
Sieć Przedsiębiorczych Kobiet to fundacja, której celem jest wspieranie kobiet w budowaniu i rozwijaniu ich biznesów. W SPK wierzymy, że wyposażając kobiety w ekspercką wiedzę i kontakty sprawimy, że będą sprawcze i niezależne finansowo. Kompleksowo wspieramy przedsiębiorczość kobiet poprzez: rozwijanie kobiecej społeczności zawodowej, mentoring, inicjowanie programów akceleracyjnych i biznesowych oraz popularyzowanie inwestowania przez kobiety. Mamy aż 50 000 obserwatorek w mediach społecznościowych! Zapraszamy także Ciebie https://www.linkedin.com/company/fundacja-przedsiebiorczosci-kobiet W naszej społeczności działa też wyjątkowy Klub, realizowany w ramach programu Biznes w Kobiecych Rękach finansowanego przez Citi Foundation i Fundację Citi Handlowy. To Klub Mentorek, który zrzesza 150 kobiet posiadających bogate doświadczenie zawodowe, którym chętnie się dzielą. Skorzystaj z wiedzy naszych mentorek - zapraszamy do lektury ich tekstów.