Konserwacja i czyszczenie fotowoltaiki – jak się za to zabrać?

fotowoltaika

Fotowoltaika działa w sposób automatyczny i nie wymaga uzupełniania paliwa czy częstego czyszczenia. To całkowicie bezobsługowa technologia, która nie wymaga żadnej uwagi poza pewnymi czynnościami konserwacyjnymi raz na kilka-kilkanaście miesięcy. W takim razie jakie prace są niezbędne do utrzymania instalacji w dobrym stanie? Tego dowiesz się z lektury artykułu.

Dlaczego fotowoltaika wymaga czyszczenia

Zacznijmy od tego, co sprawia, że moduły solarne trzeba w ogóle czyścić i konserwować. Wynika to wprost z ich narażenia na oddziaływanie licznych czynników zewnętrznych, takich jak m.in.:

  • opady deszczu,
  • śnieg,
  • grad,
  • pyły, piasek, kurz,
  • zanieczyszczenia z samochodów i kotłów ogrzewających sąsiednie nieruchomości,
  • liście,
  • ptasie odchody.

W Electrum oferujemy usługi O&M, które obejmują zarządzanie, konserwację i optymalizację instalacji OZE.

O ile deszcz sam w sobie nie stanowi żadnego zagrożenia, o tyle powstające w jego efekcie osady mogą przeszkadzać w optymalnym działaniu paneli fotowoltaicznych. Dlaczego? Powód jest prosty: ponieważ zasłaniają ogniwom dostęp do promieni słonecznych, więc nie wykorzystują one maksymalnie swojego potencjału. Taki sam rezultat – zasłonięcie paneli – może być skutkiem osiadłego na nich śniegu, kurzu, liści czy innych obiektów.

W związku z powyższym konieczne staje się monitorowanie instalacji pod tym kątem – gdy pojawią się problemy z nieoptymalnym uzyskiem energii, jedną z przyczyn może być właśnie zabrudzenie modułów fotowoltaicznych. Jeśli natomiast dopiero rozważasz montaż paneli słonecznych i brakuje Ci środków na realizację inwestycji, możesz się wspomóc pożyczką w wysokości nawet 30 000 zł, o której więcej przeczytasz na stronie https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczki-na-30-000-zl/.

Jak i kiedy czyścić panele słoneczne

Najpierw odpowiedzmy na pytanie, jak się zabrać za czyszczenie fotowoltaiki. Otóż zależy to od umiejscowienia instalacji – jeżeli znajduje się ona na dachu budynku, konieczne staje się użycie sprzętu pozwalającego na prace na wysokościach. Znacznie prościej sytuacja wygląda w przypadku paneli słonecznych zlokalizowanych na gruncie, które można wyczyścić bez potrzeby sięgania po drabiny czy innego rodzaju specjalistyczne wyposażenie. Dlatego posiadając instalację na dachu, do której dostęp jest utrudniony, warto rozważyć zlecenie konserwacji modułów solarnych wyspecjalizowanej ekipie.

Decydując się na czyszczenie paneli słonecznych we własnym zakresie, pamiętaj o używaniu wyłącznie preparatów przeznaczonych do tego celu. Przypadkowo dobrane detergenty mogą być nie tylko nieskuteczne w usuwaniu zabrudzeń, ale nawet niebezpieczne dla ogniw, prowadząc do ich uszkodzenia. Samo mycie przeprowadź również przy użyciu specjalnych szczotek do fotowoltaiki, które kupisz za kilkaset złotych.

Regularny serwis niezbędny dla zachowania instalacji w dobrym stanie

Niezbędnym elementem eksploatacji instalacji fotowoltaicznej, który pozwala na zachowanie jej w dobrym stanie technicznym, jest regularny serwis. W jego ramach specjaliści od paneli słonecznych dokładnie sprawdzają ich działanie i diagnozują ewentualne problemy wymagające podjęcia działań, które z reguły również można im zlecić. Jak często należy wykonywać serwis? To zależy od zaleceń producenta paneli, jednak generalnie można przyjąć, że nie rzadziej niż raz na 2 lata. Tę usług często powierza się tej samej ekipie, która zajmowała się montażem fotowoltaiki. Jeżeli natomiast dopiero planujesz tę inwestycję, rozważ skorzystanie z dofinansowania, ewentualnie z kredytu, w którego znalezieniu pomoże Ci serwis sowafinansowa.pl.


Źródło: sowafinansowa.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF