...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Krakowska Kamienica z pierwszą nagrodą – najlepszy hotel świata wg ACD AWARDS

Na konkurs ACD Awards (Rethinking the Future - Architecture Construction & Design Awards 2022) napłynęło ponad 1000 zgłoszeń z ponad 40 krajów.

 

Krakowska Kamienica pod Wawelem projektu BXB studio zwycięzcą międzynarodowego konkursu ACD AWARDS 2022 w kategorii Hotelarstwo – Hospitality (Concept)

Od ponad dekady Rethinking the Future jest wiodącą organizacją, której celem jest promowanie talentów w branży projektowej z całego świata, poprzez aktywny dialogi w dziedzinie architektury i designu.

Krakowska Kamienica pod Wawelem przy ul. Powiśle 10 projektu Bogusława Barnasia ( BXB studio) została została nagrodzona przez międzynarodowe jury złożone z uznanych profesjonalistów z całego świata, m.in. Antoine Chaaya, Partner i Dyrektor Renzo Piano Building Workshop, Włochy, Dr. Ferdinand Oswald, School of Architecture and Planning, University of Auckland, Julien De Smedt, Director JDS Architects, Dania, James Whitaker, Dyrektor Whitaker Studio, UK, Sandy Attia, Professor, Milan Polytechnic University.

VIDEO – Instagram: https://www.instagram.com/p/ChKcNZBuAMX/

Najlepszy hotel świata wg ACD AWARDS 2022. Czy stanie się nową wizytówką Krakowa?

„Krakowska Kamienica pod Wawelem definiuje zupełnie nową jakość bulwarów nadwiślańskich. To budynek niezwykle nowatorski i bardzo krakowski zarazem. Posiada dynamiczną i zmienną stylistykę uzależnioną od położenia obserwatora, która wprost nawiązuje do kontekstu miejsca –  Zamku Wawelskiego i architektury Starego Miasta. Wykorzystuje potencjał technologiczny naszych czasów, ale przy tym jest trwały i ponadczasowy bo zakorzeniony w tradycji. Wierzymy w BXB studio, że dzięki temu jest on czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem”.

Bogusław Barnaś, BXB studio

W kamienicy krakowskiej pod Wawelem profuzja różnorodnych estetycznych kontekstów jest celem świadomym. BXB Studio stworzyło projekt, który poprzez nowoczesny język architektury odnosi się z rewerencją do przeszłości rozwoju miasta. Trudno oprzeć się także wrażeniu, że mamy do czynienia z czymś dotąd niespotykanym. Osobiście uważam, że nowoczesna konstrukcja wykorzystująca w dużym stopniu najnowsze technologie użycia drewna nawet podkreśla w pewnym stopniu związek z Kaplicą Zygmuntowską, która przecież w momencie powstawania miała iście nowatorski i bardzo futurystyczny w estetycznym krajobrazie miasta charakter. Koncepcja Bogusława Barnasia jest obiektem, który, ze względu na swój nowatorski rys, ale również ze względu na użyte technologie, perspektywę i głęboką świadomość kontynuacji rozwoju substancji miasta, może śmiało pójść śladem słynnej kaplicy grobowej i stać się nową perłą architektoniczną miasta. Ponadto zwekslować myślenie o rewitalizacji starych kamienic na zupełnie inne tory.

Filip Maciejowski, krytyk sztuki i architektury, Oslo

Bogusław Barnaś założyciel BXB studio to jeden z najczęściej nagradzanych polskich architektów młodego pokolenia. W ponad 20 letniej działalności projektowej szuka syntezy człowieka z naturą, łączy zakorzenioną od wieków  tradycję z nowoczesnym zrównoważonym rozwojem. Czerpie inspiracje z rodzimych wzorców, odwołuje się do bogatej polskiej kultury, przetwarzając historyczne motywy w nowoczesny współczesny design.

Swój dorobek prezentował gościnnie na kilkudziesięciu wykładach i prezentacjach dla instytucji takich jak Uniwersytet Coventry w Wielkiej Brytanii, Międzynarodowy Kongres Architektury w Belgradzie, World Communication Forum Davos, Łódz Design Festival, 4Design Days.

Jest absolwentem dwóch uczelni, Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Wydziału Architektury Fachhochschule Muenster w Niemczech.

W grudniu 2009 roku założył interdyscyplinarną pracownię projektową BXB studio, skupiając wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte m.in. u Normana Fostera – jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów.

W latach 2012-2017 pracownik naukowy na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów wg brytyjskiego wydawnictwa Wallpaper* oraz 10 polskich architektów wg Property Design, laureat podwójnej nagrody PLGBC Green Building Awards za najlepsze projekty ekologiczne, Global Design Award, German Design Award Special, The European Property Award, nagroda Salonu Architektury, podwójna nagroda A’Design Award, potrójna nagroda MasterPrize w tym za całokształt działalności, niemiecka nagroda ICONIC Awards, nagroda włoskiego magazynu The Plan Award, nominacja do nagrody SARP, nominacja do brytyjskiej nagrody  Dezeen Awards oraz podwójny Finalista World Architecture Festival. Pierwsza nagroda ACD AWARD 2022 za projekt hotelu – Kamienicy Krakowskiej.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF