...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

KWESTIE GOSPODARCZE I CYFROWE BEZPIECZEŃSTWO NA KONGRESIE ESG – POLSKA MOC BIZNESU

Ważne deklaracje, 30 godzin debat, setki uczestników, miliony odsłon w streamingu – tak można podsumować Kongres SG – Polska Moc Biznesu, który odbył się 7 listopada na trzech scenach na Stadionie PGE Narodowy.

Mocne uderzenie miało miejsce już podczas śniadania prasowego, kiedy Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przedstawił powołanie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce”  

– Sektor przeszedł ogromna próbę przez covidowy lockdwon. Teraz w postaci kryzysu gospodarczego urzeczywistnia się kolejne zagrożenie dla naszego sektora, który wytwarza ok. 50 % PKB. Trzeba bardzo mocno dbać o małych przedsiębiorców, nie stwarzać im dodatkowych obciążeń jak ryczałtowy ZUS. 

Składka jest bardzo wysoka i ciągle rośnie. Tę składkę trzeba zapłacić bez względu na to, czy się zarobiło, czy nie. Nie stać na to przedsiębiorców. Nasz system jest oderwany od standardów europejskich. 

Jeden z punktów naszego programu to wprowadzenie dobrowolnego ZUSu wzorem z Niemiec.  W Polsce prawo do prowadzenia własnej firmy ma tylko bogaty, tylko wtedy można realizować swoje pomysły. 

Składka na ZUS to koszt stały, comiesięczny, który w przyszłym roku wyniesie ok. 1500 zł.  Bardzo mało przedsiębiorców na to stać, wielu z nich wpada w spiralę zadłużenia. 

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów zadeklarował podczas otwarcia kongresu:

– Sytuacja w jakiej Polska i świat nie ma precedensu. Jeszcze nie otrząsnęliśmy się z pandemii Covid-19, a Rosja zafundowała kolejną kaskadę problemów. Nie ma dziś sektora gospodarki, którego nie dotknęłyby wydarzenia ostatnich lat. Dzięki roztropnej polityce z końcem roku kończymy z rosyjskich gazem i możemy uniezależnić się od Rosji.

Plany ekologiczne trzeba przykroić do nowych warunków, żeby nie zdusić możliwości gospodarki. Dzięki współpracy między rządem a przedsiębiorcami ochroniliśmy się przed największym przekleństwem III RP, czyli bezrobociem.

Ukraina i gospodarka

Pierwszy panel gospodarczy Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu dotyczył najbardziej gorących tematów ostatnich tygodni i miesięcy: wojny na Ukrainie i kryzysu gospodarczego. Dyskutanci zastanawiali się, jakie wnioski wyciągnie z nich polska gospodarka.

Dominika Bettman – Dyrektor Generalna Microsoft Polska podkreślała znaczenie odporności systemowej:

Tych trudnych problemów nie da się rozwiązać w sposób jednostkowy – tutaj potrzebne jest rozwiązanie systemowe. Gwarancją takiego rozwiązania jest wykorzystanie nowych technologii. 

Prawie 90% wszystkich cyberataków dot. państw NATO. Ok. 40% wszystkich ataków jest skierowana do sektora IT. Atak na te firmy to uderzenie w serce całego ekosystemu. To w skrócie skala zjawiska. 

Czy nowoczesne technologie odegrają pozytywną rolę w zmaganiach z kryzysem gospodarczym? Na Kongresie ESG – Polska Moc Biznesu nie mogło zabraknąć debaty o postępującej cyfryzacji i związanym z digitalizacją bezpieczeństwem cyfrowym.

Krzysztof Malesa, dyrektor ds. strategii bezpieczeństwa Microsoft, zauważył: 

– Nawet bardzo duży gracz na rynku może stać się “pożytecznym idiotą.” Jako dostawca technologii skupiamy się na tym w jaki sposób mądrze korzystać z jej dokonań. 

Technologia cyfrowa i doświadczenia ukraińskie pokazują, że jest jeszcze sporo do zmian, np. legislacyjnie – podkreślił Krzysztof Malesa.  Niektóre kraje jak Litwa czy Estonia, utworzyły kopie całego swojego środowiska cybernetycznego – jestem za umiejscowieniem danych tak, aby nie można ich było namierzyć i zaatakować. W Ukrainie to się sprawdziło.  

Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa KRPM, dodał:

– Bardzo ważne jest to, aby skutecznie docierać do społeczeństwa. Według raportu Microsoftu 98% zagrożeń, które się zmaterializowały, dałoby się uniknąć, gdyby zostały podjęte bardzo podstawowe środki ochrony. Technologia to nowa szansa – ale też nowe zagrożenia. 

Raportowanie ESG zaczyna odgrywać coraz większą rolę w procesach i decyzjach inwestycyjnych. 

Zamykający panel studia gospodarczego Kongresu ESG Polska Moc Biznesu dotyczył doświadczeń związanych z raportowaniem ESG w Polsce i na świecie. 

Katarzyna Kucisz–Rosłoń – Corporate Relations Manager McDonald’s Polska:

Raportowanie ESG pomaga budować wiarygodność. W tym roku wydaliśmy pierwszy taki raport, zatem jesteśmy na początku tej drogi. Wiemy od naszych franczyzobiorców, że  raportowanie ESG wpływa na większą wiarygodność naszych lokalnych partnerów. 

OBEJRZYJ VIDEO: Kamila Cichocka, Dyrektor Marketingu Microsoft – Polska Moc Biznesu 

 

LUDZKA TWARZ BIZNESU – PRZESTRZEŃ DLA NGOsów

Jak co roku na Kongresie ESG – Polska Moc Biznesu organizacje pozarządowe dostały  przestrzeń na spotkania i debaty. W jej ramach blisko 20 NGO-sów zaprezentowało swój profil i wymieniło się doświadczeniami,

Scenę Ludzkiej Twarzy Biznesu otworzyła Barbara Socha – Sekretarz Stanu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

– Z częścią z Państwa miałam okazję się spotkać w ramach akcji „Firma przyjazna rodzinie”, którą przygotowujemy. Rynek pracy w Polsce jest w szczególnej sytuacji, bo tak dobrych wskaźników odnoszących się do niskiej stopy bezrobocia nie było na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jest to doskonały moment, aby wprowadzać praktyki przyjazne pracownikom. 

Wśród kolejnych prelegentów wystąpił Paweł Jakubik – Członek Zarządu Microsoft: 

Mam pewien problem w kontekście tego spotkania jako przedstawiciel Big Techu, że oprócz działań propracowniczych musimy dostarczać liczby, musimy dostarczać wyniki, których wymagają  od nas nasi akcjonariusze. Kiedy myślę o latach 90., o okresie budowania nowej Polski, nie mieliśmy wtedy świadomości określenia „work – life balance”.  Nie mieliśmy balansu, mieliśmy głównie pracę. Obecny czas, czas po COVIDzie i podczas trwającej w Ukrainie wojnie wymaga nowej równowagi (…) Będąc dużym dostawcą usług informatycznych mamy dane od milionów użytkowników dzięki Teamsom i wynika z nich, że świat się podzielił. Badanie na grupie 250 milionów ludzi z 39 krajów wskazuje, że prawie dokładnie 50% badanych na teamsach nadal chce mieć pracę zdalną, podczas gdy druga część nie chce w ogóle pracy zdalnej – chce mieć relacje, chce być w miejscu pracy obecne fizycznie. Nasi specjaliści, budujący przyszłość produktów, wskazują, że trzeba będzie pogodzić te dwa światy. 

NAGRODY „DNA – BO POMAGANIE MAMY W GENACH”

Wyróżnienia wręczono podczas Wieczornej Gali Polskiej Mocy Biznesu, zamykającej Kongres ESG.

Nagrody „DNA – bo pomaganie mamy w genach” w kategorii wsparcie społeczne w walce z pandemią COVID-19 otrzymały trzy organizacje pozarządowe: Pomagamy Nie Ziewamy, MOJE PODL@SIE, Stowarzyszenie Przyjaciół Osób niepełnosprawnych i potrzebujących wsparcia WTZ Lalkowy; trzy firmy: Szpital Powiatowy w Bartoszycach, LUX MED, H&M Logistics oraz trzy spółki państwowe PFR, BOŚ Bank, PKO BP. W kategorii wsparcie społeczne związane z wojną w Ukrainie nagrody otrzymały trzy organizacje pozarządowe: Our Future Foundation, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Fundacja BNP Paribas, trzy firmy: Lidl, McDonald’s Polska, PWC oraz trzy spółki państwowe: TAURON, PKN ORLEN, BGK. Jury przyznało również nagrody specjalne i wyróżnienia. 

Do konkursu zgłosiło się ponad 60 firm, spółek państwowych i organizacji pozarządowych. Laureatów konkursu wyłonili internauci w głosowaniu na portalach internetowych.

RÓWNOWAGA MIĘDZY BIZNESEM, EKOLOGIĄ I SPRAWAMI  SPOŁECZNYMI

Artur Beck – Prezes Zarządu, Organizator Polskiej Mocy Biznesu, Fundacja Pozytywnych Idei, podsumował wydarzenie:

Trzy sceny jednocześnie, mnóstwo debat i wystąpień w ramach Power Speech – tempo dzisiejszego Kongresu było bardzo wysokie. Jesteśmy zachwyceni tym, że mieliśmy trzy równorzędne tryby – mamy otwarte kwestie do dyskusji w kluczowych medialnych tematach, jak energetyka i bezpieczeństwo, ale i w innych ważnych dla naszej rzeczywistości sprawach: w temacie gospodarki obiegu zamkniętego, obecności kobiet czy elektromobilności. Sytuacja w Ukrainie przejmuje nas smutkiem, a jednocześnie dla polskich przedsiębiorców był to czas, w którym mogliśmy wykazać się solidarnością. 

Cieszę się, że przy twardych gospodarczych tematach weszła mocno na scenę kwestia społeczna i ekologiczna, którym zapewniliśmy równorzędne miejsce. Ciężko w jednym dniu, w sześciu panelach zmieścić te wszystkie elementy rzeczywistości, które są dla nas najważniejsze – uzupełniła Agata Śmieja – Prezes Zarządu, Organizator Polskiej Mocy Biznesu, Fundacja Czyste Powietrze

Kongres ESG – Polska Moc Biznesu odbywa się rokrocznie w listopadzie. Jego celem jest podniesienie świadomości pojęcia ESG oraz wzmocnienie polskich przedsiębiorców. 

Kongres ESG – Polska Moc Biznesu to inicjatywa, której dotąd w polskiej przestrzeni publicznej nie było. Wydarzenie tworzy płaszczyznę do debaty na tematy społeczne, gospodarcze, ekologiczne oraz dotyczące zdrowia publicznego i zarządzania biznesem w kontekście trendów światowych, polityki Unii Europejskiej oraz polskiej perspektywy. 

 

Na Kongresie spotkają się przedstawiciele środowiska biznesu, instytucji naukowych, samorządowych, pozarządowych oraz administracji centralnej.

DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI – KONGRES ESG POLSKA MOC BIZNESU 2022!

Sebastian Nowak