...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Masters&Robots 2022: 
Pierwszy polski Tech Disruptor na scenie łączącej nowe technologie i biznes

Za nami 6. konferencja Masters&Robots poświęcona trendom na styku technologii, biznesu i ESG. Zgromadzeni w Nowym Teatrze w Warszawie przedstawiciele nauki i biznesu dyskutowali m.in. 
o przyszłości pracy, przywództwa, klimatu, medycyny, AI i inżynierii genetycznej. Wydarzeniu towarzyszyła pierwsza edycja konkursu Masters&Robots Awards organizowanego przez Sebastiana Kulczyka i Digital University. Nagrodę i tytuł Tech Disruptora otrzymał Jakub Bartoszek z MAB Robotics za opracowanie koncepcji robotów kroczących, zastępujących człowieka w niebezpiecznych pracach wspierających utrzymanie infrastruktury podziemnej.

„What if…?” czy “Now what?”

Masters&Robots to jedna z najistotniejszych konferencji poświęconych transformacji cyfrowej
i trendom związanym z nowymi technologiami w Europie Środkowo-Wschodniej, organizowana corocznie przez Digital University ze wsparciem partnera strategicznego – InCredibles. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „What if…”, które miało za zadanie zwracać uwagę na istotę prognozowania i analizowana trendów. Amy Webb, wybitna futurolożka, założycielka Future Today Institute mówiła
o tym jak ważne jest przygotowanie organizacji na różne scenariusze. Podkreślała, że jeśli teraz nie poświęcimy czasu na zastanowienie się „Co jeśli”, wkrótce możemy mierzyć się z dużo trudniejszym pytaniem „Co teraz?!”.

W swoim wystąpieniu Amy Webb pokazała, dlaczego to jest ważne, abyśmy śledzili trendy technologiczne i umieli odróżniać trendy od tego, co jest chwilową modą. Nawet jeśli wydaje nam się, że takie tematy jak metaversum czy blockchain nie dotyczą naszego sektora – musimy je rozumieć, bo w niedalekiej przyszłości one wpłyną na nasz biznes i dobrze, abyśmy byli na tę zmianę przygotowani– mówi Jowita Michalska, CEO Digital University, inicjatorka i organizatorka konferencji Masters&Robots.

Tech Disruptor – konkurs Masters&Robots Awards rozstrzygnięty

Podczas konferencji rozstrzygnięto pierwszą edycję Masters&Robots Awards. Jury pod przewodnictwem Sebastiana Kulczyka postanowiło przyznać nagrodę nie tylko za przełomowe myślenie, ale także za pozytywne przejście z fazy testowej do komercyjnej. 

Wiedzieliśmy, że decyzja o tym, kto otrzyma tytuł pierwszego polskiego Tech Disruptora, wyznaczy dalszą drogę całego konkursu Masters&Robots Awards. Zależało nam więc, żeby wyróżnić osobę, która poza wizją i innowacyjnymi pomysłami, przekuwa teorię w praktykę: potrafi wdrożyć swoje rozwiązanie, pozyskać inwestorów oraz zderzyć cele rozwojowe z realiami biznesowymi. Poza tym chcieliśmy nagrodzić inicjatywę, która jest wyjściem w stronę potrzeb ludzi i społeczeństwa. Tegoroczny laureat spełnia oba te kryteria – podkreśla Sebastian Kulczyk.

Pierwszą w historii nagrodę Masters&Robots otrzymał Jakub Bartoszek, współzałożyciel MAB Robotics, za stworzenie i przetestowanie w otoczeniu operacyjnym robota kroczącego.

Nasz robot pozwala znacząco zminimalizować ryzyko inspekcji niebezpiecznych lub wręcz niedostępnych dla człowieka miejsc. Dzięki temu diagnostyka rozwiązań infrastruktury podziemnej, w tym tuneli sieci ciepłowniczych, może stać się bardziej efektywna czasowo,  kosztowo oraz bardziej bezpieczna, czyli skuteczniejsza. W dłuższej perspektywie oznacza to także eliminację konieczności prac wykopowych, co przekłada się na mniejsze zakorkowanie miast – powiedział Jakub Bartoszek, tegoroczny zwycięzca Masters&Robots Awards.

Celem konkursu jest promocja oraz popularyzacja nowych technologii, działanie na rzecz społeczeństwa, środowiska, zrównoważonego biznesu, tworzenie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych na lokalną, ogólnopolską oraz globalną skalę. 

Sebastian Nowak