Nie wypuszczając karty z ręki

Barbara Borgieł-Cury, dyrektor departamentu rachunków, płatności i kart w ING Banku Śląskim: Największe rynki płatności zbliżeniowych w Europie to Wielka Brytania, Polska i Turcja.
Dlaczego wypłaty zbliżeniowe uważają Państwo za jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań na rynku?
Transakcje wypłaty zbliżeniowej z bankomatu są każdorazowo potwierdzane PIN-em tak, jak inne standardowe transakcje bankomatowe. Jednocześnie klient nie wypuszcza karty z ręki – nie istnieje więc ryzyko jej zapomnienia, uniemożliwiony jest też skimming karty a także nie nastąpi „połknięcie karty” w wyniku ewentualnej awarii bankomatu. Ponadto, transakcje te są przeprowadzanie w znacznie krótszym czasie niż w przypadku wypłaty tradycyjnej– wykorzystanie funkcji zbliżeniowej pozwoliło na wyeliminowanie wkładania karty do czytnika, dzięki czemu transakcja jest o ¼ szybsza – co jest wyraźnie odczuwalne przez klienta.
Obecnie transakcji w bankomacie można dokonywać zbliżeniowo w pięciuPaństwa placówkach – dlaczego akurat w tych lokalizacjach?
Aktualnie realizujemy pilotaż wypłat zbliżeniowych, systematycznie zwiększając liczbę urządzeń. Pierwsze dwa bankomaty zostały uruchomione w listopadzie ub.r. w Katowicach i w Warszawie w siedzibach centrali banku. Kolejnym krokiem w rozwoju nowej usługi było udostępnienie od 20 maja możliwości wypłaty dowolnej kwoty tak, jak w standardowym bankomacie ING. Z kolei 10 czerwca rozszerzyliśmy pilotaż bankomatów zbliżeniowych na kolejne miejscowości: oprócz Katowic i Warszawy wypłatę zbliżeniową klienci mogą realizować w Krakowie, Łodzi i Wrocławiu. W tym roku będziemy kontynuować instalację czytników zbliżeniowych w kolejnych miejscowościach. Miejsca instalacji to lokalizacje w oddziałach działających w różnych miastach, w atrakcyjnych dla klientów miejscach, głównie w galeriach handlowych.
Jakie są plany w zakresie zwiększenia liczby lokalizacji?
Do końca tego roku planujemy systematyczne uruchomianie wypłat zbliżeniowych w naszych urządzeniach – łącznie w kilkudziesięciu urządzeniach w różnych miejscowościach w Polsce.
Jak wygląda rynek płatności i wypłat zbliżeniowych na świecie? Gdzie są one najbardziej popularne i z czego to wynika?
Największe rynki płatności zbliżeniowych w Europie to Wielka Brytania, Polska i Turcja. Można domniemywać, iż wynika to głównie z umiejętności szybkiej adaptacji klientów do nowinek technologicznych. Wypłaty zbliżeniowe to nowość, więc obecnie trudno jeszcze mówić o rynku. Pionierzy na tym polu to hiszpański bank la Caixa oraz ING Bank Śląski.