...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Ogłoszenia na LinkedIn a rynek pracy w czasach COVID-19

Polski Rynek Pracy - Tydzień 12

Jak liczba ogłoszeń na LinkedIn wpływa na rynek pracy? Co oznaczają jej zmiany dla kandydatów?

Od początku pandemii COVID-19 obserwujemy polski, europejski i światowy rynek pracy patrząc na ogłoszenia o pracę na LinkedIn. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, które pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji.  Nasze dane pokazują jak zmienia się poziom zapotrzebowania na kandydatów. Oprócz tego, liczby ujawniają trendy, które pojawiają się w danym kraju – można dzięki nim dostrzeć jaka jest różnica w poziomie ofert pracy na LinkedIn w porównaniu z początkiem pandemii lub z miesiąca na miesiąc , a co za tym idzie, czy rynek jest w danym momencie przyjazny poszukiwaniom pracy.

Ogłoszenia o pracę – popyt na kandydatów

Mniejszy popyt na kandydatów i większa liczba konkurentów oznacza, że osoby poszukujące pracy muszą włożyć znacznie więcej wysiłku w swoje poszukiwania: być bardzo precyzyjnym w tym, jak się pozycjonują oraz w wyznaczaniu celu; muszą pracować pilnie i systematycznie, używając wszystkich czterech kanałów poszukiwania: firmy Executive Search, sieć kontaktów, ogłoszenia o pracę (tak, również dla kadry kierowniczej!) oraz bezpośredni kontakt z potencjalnymi pracodawcami. Należy się też upewnić, że CV, które wysyłamy jest dostosowane pod ATS (Applicant Tracking System), z którego coraz częściej firmy korzystają przy rekrutacji. Jak to zrobić? Sprawdź nasz ATS Guide. Dla spójności swojego profilu kandydata dobrze  jest też dostosować zarówno swoje dokumenty aplikacyjne, jak i profil na LinkedIn pod ogłoszenia, na które się aplikuje.

Ogłoszenia na LinkedIn w Polsce

Pierwsze tygodnie pandemii w Polsce były związane z dość dużym spadkiem liczby ogłoszeń o pracę, który trwał ponad miesiąc. Na początku maja sytuacja nieco się polepszyła i aż do lipca poziom ofert pracy na LinkedIn był wyższy niż w marcu. Od tamtej pory utrzymuje się ogólna tendencja spadkowa, która co jakiś czas przerywana jest okresowymi wzrostami. Mimo tego, ostatni raz, kiedy liczba ogłoszeń o pracę w Polsce była zbliżona do początkowego poziomu zdarzył się we wrześniu. Od początku 2021 roku mamy do czynienia ze wzrostem,  przerywanym krótkimi okresami spadku.

Najwięcej ogłoszeń na LinkedIn: 208 141 (Tydzień 26. – 2020)

Najmniej ogłoszeń na LinkedIn: 118 044 (Tydzień 2. – 2021)

Polska - liczba ogłoszeń o pracę na LinkedIn Tydzień 11
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Oprócz zbierania danych rozmawiamy też z dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami. Ich wypowiedzi uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, powodzeń, opinii i przewidywań. Poniżej przykład z branży budowlanej:

Portfolio klientów dramatycznie sie kurczy (działamy w branży hotelowej). W ziwązku z tym są duże optymalizacje w obszarze wynagrodzeń i inwestycji.

Dyrektor IT / Branża budowlana

Tydzień 15. vs 12.

Najobszerniejszy ranking, który prowadzimy to porównanie danych z 15. (pierwszego tygodnia obserwacji 36 krajóww 2020 roku) i każdego kolejnego tygodnia. W porównaniu z tygodniem 15., w 12. tygodniu 2021 roku Polska zajęła 25. miejsce: opublikowano o 24 465 ogłoszeń więcej (+15,98%) niż na początku pandemii COVID-19. Oznacza to, że wreszcie, po roku jej trwania wróciliśmy do poziomu ogłoszeń na LinkedIn sprzed jej początku – jest ich nawet więcej. Tendencja ta nie dotyczy jednak całej Europy, gdzie w tym tygodniu było prawie milion ogłoszeń mniej niż na początku pandemii.

Polska vs 36 Tydzień 15 i 12
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Tydzień 11. vs 12.

W tym tygodniu liczba polskich ogłoszeń na LinkedIn wyniosła o  5 275 ogłoszeń więcej (+3,06%)  niż w zeszłym tygodniu. Taki wynik daje nam 14. miejsce w Europie.

Polska vs 36 Tydzień 11 i 12
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Polska i kraje ościenne

W 12. tygodniu 2021 roku wynik procentowy dla Polski i jej sąsiadów wyniósł:

Polska vs Sąsiedzi Tydzień 12
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute
  • Litwa: +7,13%
  • Polska: +3,06%
  • Czechy: -0,24%
  • Niemcy: -3,88%
  • Ukraina: -4,19%
  • Słowacja: -26,59%

dodatkowo:

  • Dania: +9,41%
  • Szwecja: +0,90

 

Polska a Europa Zachodnia

Jeśli chodzi o procentową zmianę liczby ogłoszeń na LinkedIn w porównaniu z 15. tygodniem 2020 roku, w tym tygodniu Polska jest na 25. miejscu w rankingu 36 krajów. Biorąc pod uwagę jedynie kraje Europy Zachodniej, zajmujemy pozycję trzecią (+15,98%). Pierwsze miejsce zajmuje Belgia (+28,23%), a na ostatnim znajduje się Holandia ze spadkiem rzędu -51,28%.

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 15 i 12
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

W porównaniu obecnego tygodnia z poprzednim najwyższe miejsce w Europie Zachodniej zajmuje Szwajcaria (+5,84%), a najniższe Holandia  ze spadkiem o 16,65%. W porównaniu z Europą Zachodnią Polska znajduje się na drugim miejscu (+3,06% ). 

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 11 i 12
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Ogłoszenia na LinkedIn w Europie

W tym tygodniu 55% krajów europejskich zanotowało wzrost liczby ogłoszeń publikowanych na LinkedIn (to o 11% mniej, niż w zeszłym tygodniu). W tym tygodniu popyt na kandydatów spadł, co podkreśla fakt, że rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny.  Upewnij się więc, że masz dobrą strategię poszukiwania pracy. Pamiętaj przede wszystkim o dostosowaniu CV do ATS i ofert, na które aplikujesz i korzystaniu ze wszystkich czterech nakałów poszukiwania pracy.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną anglojęzyczną wersją raportu, w której znajdą się dane dla 9 europejskich regionów, m.in. V4, DACH, Europa Południowa, czy Kraje Bałtyckie:  www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals.

Pełny raport z tygodnia 12. ukaże się w sobotę 27 marca po południu na www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals.

Aby na bieżąco śledzić sygnały płynące z rynku pracy, warto nas obserwować na LinkedIn:
Career Angels: codzienne porady dotyczące zarządzania karierą i poszukiwania pracy.
Hidden Job Market: grupa, na której udostępniamy cotygodniowy przegląd wyjątkowych ofert pracy dla doświadczonych managerów i executives.

Wszystkie nasze raporty z polskiego rynku pracy znajdują się tutaj: www.brief.pl/author/CareerAngels

 

O Market Signals

Od marca roku monitorujemy liczbę ogłoszeń o pracę na portalu LinkedIn w 18 europejskich krajach. W kwietniu rozrzeszyliśmy obserwacje do 38 krajów. We wrześniu zdecydowaliśmy się zwiększyć zasięg naszych obserwacji i dodaliśmy kraje spoza Europy, żeby zyskać bardziej globalne spojrzenie. Obecne śledzimy 80 krajów na całym świecie i dysponujemy danymi z prawie każdego kontynentu. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, które pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji na rynku pracy.

Dodatkowo rozmowy z prezesami, dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, powodzeń, opinii i przewidywań. Zgromadzone dane i spostrzeżenia zbieramy i analizujemy, aby można było wykorzystać je do mądrzejszego zarządzania karierą i bardziej skutecznego poszukiwania pracy.

 

 

Career Angels to międzynarodowy butik doradztwa kariery & HR, który od 2010 roku świadczy usługi dla: - klientów indywidualnych: zarządzanie karierą (w tym różnorodne testy), układanie strategii szukania pracy, przygotowanie CV, badania rynku, polecanie najlepszych headhunterów, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, coaching. - firm: usługi outplacementowe (programy indywidualne, executive albo międzynarodowe), usługi HR (szkolenia, coaching, doradztwo) w zakresie m.in. AC/DC, ścieżek kariery, poprawiania jakości procesów rekrutacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych (m.in. candidate experience) lub tworzenia kultury organizacyjnej (m.in. employee experience). - szkół biznesu (G/E/MBA): współpraca z biurami karier i biurami relacji z absolwentami, indywidualne konsultacje kariery, webinary, warsztaty lub bootcampy. Nasz zespół składa się z ponad 20 osób, a nasi konsultanci mają min. 10 lat doświadczenia w HR, rekrutacji, Talent Management połączonego z doradztwem lub coachingiem. Stawiamy na dobrą analitykę, indywidualne podejście oraz wysoką jakość świadczonych usług z wyczuleniem na rynek VUCA.

Career Angels