...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Ogłoszenia o pracę na LinkedIn a rynek pracy

Polski Rynek Pracy Tydzień 7

Jak liczba ogłoszeń na LinkedIn wpływa na rynek pracy? Co oznaczają jej zmiany dla kandydatów?

Od początku pandemii COVID-19 obserwujemy polski, europejski i światowy rynek pracy patrząc na ogłoszenia o pracę na LinkedIn. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, które pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji.  Nasze dane pokazują jak zmienia się poziom zapotrzebowania na kandydatów. Oprócz tego, liczby ujawniają trendy, które pojawiają się w danym kraju – można dzięki nim dostrzeć jaka jest różnica w poziomie ofert pracy na LinkedIn w porównaniu z początkiem pandemii lub z miesiąca na miesiąc , a co za tym idzie, czy rynek jest w danym momencie przyjazny poszukiwaniom pracy. Mniejszy popyt na kandydatów oznacza, że w proces poszukiwania trzeba włożyć dużo więcej wysiłku. Przede wszystkim należy upewnić się, że CV, które wysyłamy jest dostosowane pod ATS (Applicant Tracking System), z którego coraz częściej firmy korzystają przy rekrutacji. Jak to zrobić? Sprawdź nasz ATS Guide. Dla spójności swojego profilu kandydata dobrze  jest też dostosować zarówno swoje dokumenty aplikacyjne, jak i profil na LinkedIn pod ogłoszenia, na które się aplikuje.

Ogłoszenia na LinkedIn w Polsce

Pierwsze tygodnie pandemii w Polsce były związane z dość dużym spadkiem liczby ogłoszeń o pracę, który trwał ponad miesiąc. Na początku maja sytuacja nieco się polepszyła i aż do lipca poziom ofert pracy na LinkedIn był wyższy niż w marcu. Od tamtej pory utrzymuje się ogólna tendencja spadkowa, która co jakiś czas przerywana jest okresowymi wzrostami. Mimo tego, ostatni raz, kiedy liczba ogłoszeń o pracę w Polsce była zbliżona do początkowego poziomu zdarzył się we wrześniu. Pierwsze tygodnie 2021 roku napawają nadzieją – to już piąty tydzień z rzędu, kiedy mamy do czynienia ze wzrostem!

Najwięcej ogłoszeń na LinkedIn: 208 141 (Tydzień 26. – 2020)

Najmniej ogłoszeń na LinkedIn: 118 044 (Tydzień 2. – 2021)

Polska - liczba ogłoszeń o pracę na LinkedIn Tydzień 7
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Oprócz zbierania danych rozmawiamy też z dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami. Ich wypowiedzi uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, powodzeń, opinii i przewidywań. Poniżej przykład z branży ubezpieczeniowej:

Nie rozwijamy się, a finansowo jestemy na minusie. W ostatnich miesiącach 2020 roku musieliśmy zwolnić wielu pracowników.

Marketing Manager / Branża FMCG

Tydzień 15. vs 7.

Najobszerniejszy ranking, który prowadzimy to porównanie danych z 15. (pierwszego tygodnia obserwacji 36 krajów) i każdego kolejnego tygodnia. W porównaniu z tygodniem 15., w 7. tygodniu 2021 roku Polska zajęła 22. miejsce: opublikowano o 13 182 ogłoszeń więcej (+8,61%) niż na początku pandemii COVID-19. Oznacza to, że wreszcie, po 4 miesiącach jej trwania wciąż wróciliśmy do poziomu ogłoszeń na LinkedIn sprzed jej początku – jest ich nawet więcej. Tendencja ta nie dotyczy jednak całej Europy, gdzie w tym tygodniu było ponad 1.4 miliona mniej ogłoszeń niż na początku pandemii.

Tydzień 6. vs 7.

Tydzień 7. to dla Polski piąty pozytywny tydzień z rzędu i zarazem tydzień z największym wzrostem w 2021 roku. W tym tygodniu liczba polskich ogłoszeń na LinkedIn wyniosła o  31 793 ogłoszeń więcej (+23,64%)  niż w zeszłym tygodniu. Taki wynik daje nam 3. miejsce w Europie. W ciągu ostatniego miesiąca na LinkedIn pojawiło się ponad 50 tysiący nowych ofert pracy.

Polska i kraje ościenne

W 7. tygodniu 2021 roku wynik procentowy dla Polski i jej sąsiadów wyniósł:

  • Niemcy: +36,94%

    Polska vs Sąsiedzi Tydzień 7
    Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute
  • Polska: +23,64%
  • Czechy: +2,11%
  • Słowacja: +1,36%
  • Litwa: -1,49%
  • Ukraina: -51,85%

dodatkowo:

  • Dania: +4,97%
  • Szwecja: +3,30

 

Polska a Europa Zachodnia

Jeśli chodzi o procentową zmianę liczby ogłoszeń na LinkedIn w porównaniu z 15. tygodniem, w tym tygodniu Polska jest na 22. miejscu w rankingu 36 krajów. Biorąc pod uwagę jedynie kraje Europy Zachodniej, zajmujemy pozycję drugą (+8,61%). Piąty tydzień z rzędu pierwsze miejsce zajmuje Belgia (+31,23%). Na ostatnim znajduje się Holandia ze spadkiem rzędu -59,79%.

W porównaniu aktualnego tygodnia z poprzednim najwyższe miejsce w Europie Zachodniej zajmują Niemcy (+36,94%), a najniższe Holandia  ze spadkiem o 32,82%. W porównaniu z Europą Zachodnią Polska znajduje się na drugim miejscu (+23,64% ). 

Ogłoszenia na LinkedIn w Europie

W tym tygodniu 70% krajów europejskich zanotowało wzrost liczby ogłoszeń publikowanych na LinkedIn (to o 6% mniej, niż w zeszłym tygodniu). W tym tygodniu popyt na kandydatów spadł, co podkreśla fakt, że rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny.  Upewnij się więc, że masz dobrą strategię poszukiwania pracy. Pamiętaj przede wszystkim o dostosowaniu CV do ATS i ofert, na które aplikujesz,

Zachęcamy do zapoznania się z pełną anglojęzyczną wersją raportu, w której znajdą się dane dla 9 europejskich regionów, m.in. V4, DACH, Europa Południowa, czy Kraje Bałtyckie:  www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals.

Pełny raport z tygodnia 7. ukaże się w sobotę 20 lutego po południu na www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals.

Aby na bieżąco śledzić sygnały płynące z rynku pracy, warto nas obserwować na LinkedIn:
Career Angels: codzienne porady dotyczące zarządzania karierą i poszukiwania pracy.
Hidden Job Market: grupa, na której udostępniamy cotygodniowy przegląd wyjątkowych ofert pracy dla doświadczonych managerów i executives.

Wszystkie nasze raporty z polskiego rynku pracy znajdują się tutaj: www.brief.pl/author/CareerAngels

 

O Market Signals

Od marca roku monitorujemy liczbę ogłoszeń o pracę na portalu LinkedIn w 18 europejskich krajach. W kwietniu rozrzeszyliśmy obserwacje do 38 krajów. We wrześniu zdecydowaliśmy się zwiększyć zasięg naszych obserwacji i dodaliśmy kraje spoza Europy, żeby zyskać bardziej globalne spojrzenie. Obecne śledzimy 80 krajów na całym świecie i dysponujemy danymi z prawie każdego kontynentu. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, które pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji na rynku pracy.

Dodatkowo rozmowy z prezesami, dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, powodzeń, opinii i przewidywań. Zgromadzone dane i spostrzeżenia zbieramy i analizujemy, aby można było wykorzystać je do mądrzejszego zarządzania karierą i bardziej skutecznego poszukiwania pracy.

Career Angels to międzynarodowy butik doradztwa kariery & HR, który od 2010 roku świadczy usługi dla: - klientów indywidualnych: zarządzanie karierą (w tym różnorodne testy), układanie strategii szukania pracy, przygotowanie CV, badania rynku, polecanie najlepszych headhunterów, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, coaching. - firm: usługi outplacementowe (programy indywidualne, executive albo międzynarodowe), usługi HR (szkolenia, coaching, doradztwo) w zakresie m.in. AC/DC, ścieżek kariery, poprawiania jakości procesów rekrutacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych (m.in. candidate experience) lub tworzenia kultury organizacyjnej (m.in. employee experience). - szkół biznesu (G/E/MBA): współpraca z biurami karier i biurami relacji z absolwentami, indywidualne konsultacje kariery, webinary, warsztaty lub bootcampy. Nasz zespół składa się z ponad 20 osób, a nasi konsultanci mają min. 10 lat doświadczenia w HR, rekrutacji, Talent Management połączonego z doradztwem lub coachingiem. Stawiamy na dobrą analitykę, indywidualne podejście oraz wysoką jakość świadczonych usług z wyczuleniem na rynek VUCA.

Career Angels