Pałac Kultury i Nauki kończy 58 lat
58 lat temu, 21 lipca 1955 roku oddano do użytku Pałac Kultury i Nauki. Był to "dar narodu radzieckiego dla bratniego narodu polskiego". PKiN wciąż budzi niesłabnące zainteresowanie odwiedzających Warszawę turystów, szczególnie tych z zagranicy.
Zagraniczni turyści bywają zaskoczeni informacją, że Pałac skończy w tym roku dopiero 58 lat. Najwyraźniej jubilat wygląda na obiekt bardziej wiekowy niż jest w rzeczywistości. Turyści ze Stanów Zjednoczonych chcą wiedzieć czy Sala Kongresowa, przez skojarzenie z amerykańskim Kongresem, jest siedzibą polskiego parlamentu, zaś przybysze z Francji pytają niekiedy, czy Pałac jest ogromnym kościołem.
Mimo upływu wielu lat od jego powstania, budynek do dziś zaskakuje swoją wielofunkcyjnością, mieszcząc w sobie duże kino, cztery teatry, dwa muzea, a nawet basen.
Popularnością wśród turystów cieszy się pałacowy taras widokowy. Wielu z nich właśnie od widoku panoramy z wysokości 114 metrów ponad Warszawą zaczyna swoją wizytę w stolicy.
Jeszcze kilkanaście lat temu na poważnie zadawano pytanie o wyburzenie Pałacu. W roku 2007 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków obiekt został wpisany do rejestru zabytków, co skutecznie oddaliło perspektywę jego rozbiórki. Pozbywając się Pałacu, Warszawa straciłaby jedną ze swoich – dosłownie i w przenośni – największych atrakcji turystycznych.
58 lat temu 21 lipca 1955 r. oddano do użytku i przekazano narodowi polskiemu Pałac Kultury i Nauki. Tak zarejestrowano ów doniosły fakt w kronice PKiN: „Na placu im. Józefa Stalina przed Pałacem Kultury i Nauki o godz. 16.00 podpisany został protokół o przekazaniu przez Rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich Rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej – Pałacu Kultury i Nauki, daru narodu radzieckiego dla bratniego narodu polskiego”.
::
Źródło: www.um.warszawa.pl