Politycy, liderzy biznesu i światowi eksperci debatują w Poznaniu o prognozach dla Polski i świata. W Poznaniu ruszył Impact’24!

Ponad 2000 firm, 5372 uczestników, 615 mówców i mówczyń, 258 wystąpień i 80 godzin agendowych - tak po pierwszym dniu liczbowo przedstawia się Impact’24, najważniejsze wydarzenie gospodarczo-technologiczne w naszej części Europy.

15-16 maja Międzynarodowe Targi Poznańskie

Organizatorzy przygotowali 23 ścieżki tematyczne, poruszające takie tematy jak obronność, cyberbezpieczeństwo, zdrowie psychiczne, nowoczesne przywództwo, kwestie wzmocnienia pozycji kobiet.

Geopolityka, obronność, problemy Europy Wschodniej i sztuczna inteligencja – to tematy które dominowały podczas pierwszego dnia Impact’24.

„Wojna w Ukrainie zawsze miała się wydarzyć. I nie jest to pierwszy konflikt postsowiecki, ale dziewiąty. A jeśli Rosja wygra, nie będzie to ostatni” – powiedział Peter Zeihan, strateg geopolityczny, który jako pierwszy wystąpił na scenie Impact’24. Zeihan przypomniał o porażkach wszystkich poprzednich konfliktów i wskazał szanse dla Ukrainy.

Sytuacja geopolityczna i wojna w Ukrainie to tematy, które przewijały się w najważniejszych wystąpieniach tego dnia.

“Mamy takie powiedzenie w Polsce: każdy kraj ma armię albo własną, albo cudzą. Długoterminowo taniej jest utrzymywać własną. Zrobimy wszystko, co będzie konieczne, aby nie stać się ruską kolonią”, deklarował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. „Putin grozi teraz krajom NATO i byłoby bardzo nieodpowiedzialne nie wierzyć mu na słowo” przestrzegał Sikorski. Minister podkreślił także, jak szkodliwa jest rola algorytmów mediów społecznościowych w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego. „To, co możemy zrobić, to zakazać algorytmów. Nie ma nic świętego w technologii, która manipuluje twoim umysłem”, wzywał.

Do Poznania przyjechał także wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, który na scenie Impact’24 apelował o stworzenie silnej armii i europejskiej rady ds. bezpieczeństwa. „Potrzebujemy odwagi, siły i wspólnoty; potrzebujemy silnej armii. Potrzebujemy wspólnoty europejskiej i NATO. Potrzebujemy pomocy dla Ukrainy i Ukraina potrzebuje naszej pomocy” – apelował minister.

„W Europie powinna powstać specjalna rada do spraw bezpieczeństwa i przemysłu obronnego, potrzebny jest nowy komisarz z kompetencjami i budżetem 100 mld euro na rzecz przemysłu zbrojeniowego. Europa powinna mieć siły szybkiego reagowania oraz dzielić się między sobą obroną przeciwlotniczą, przeciwrakietową, obroną powietrzną” – zapowiedział w Poznaniu.

O innej wojnie, cybernetycznej, mówił w swoim wystąpieniu wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

“Możemy dzisiaj śmiało powiedzieć, że Polska jest w cyfrowej zimnej wojnie, która dotyczy przyszłości i odpowiedzialności. Im więcej cyfrowych przemian, tym więcej pól cyberniebezpiecznych”, powiedział wicepremier.

“Jesteśmy przed ważnym wydarzeniem, dokładnie za miesiąc odbędą się krajowe konsultacje dotyczące cyberbezpieczeństwa. 20 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędziemy ministerialne konsultacje społeczne dotyczące wszystkich kierunków działania, które mają być drugim krokiem po konsultacjach społecznych, które ogłosiliśmy pod koniec 2023r.” powiedział. Ta dyskusja ma być pierwszym krokiem do ogłoszenia strategii cyfrowej, która będzie realizowana po wakacjach.

W niektórych kwestiach głosy biznesu brzmiały zaskakująco zgodnie ze słowami ministrów i ekspertów:

“Dziś jesteśmy w stanie wojny. Innej wojny. Wojny, która toczy się w cyberprzestrzeni. My dzisiaj, jako Polska możemy zostać hubem, który przyciągnie inwestycje, które będą wycofywane z Azji”, powiedział Rafał Brzoska, założyciel i prezes InPost.  “Jesteśmy, jako Europa totalnie rozbrojeni. A to, co powinniśmy zrobić, co jesteśmy w stanie zrobić, to produkować uzbrojenie w Polsce.”, zauważył.

Robert Dobrzycki, prezes i współwłaściciel Panattoni, w jednej z debat odniósł się do globalizacji. “Moim zdaniem globalizacji nie da się zatrzymać” powiedział. Przyznał, że została ona wprawdzie zachwiana przez  pandemię, geopolitykę, ale były to zachwiania krótkoterminowe.

Kwestie wojny, obrony, Rosji i Ukrainy i szerzej pojętej geopolityki pojawiły się również w wielu innych debatach. “Myśleliśmy, że współzależność gospodarcza wystarczy, by zapewnić pokój. Próbowaliśmy kupić tyle rosyjskiego gazu, by nigdy nas nie zaatakowali. To nie zadziałało”, powiedziała publicystka Anne Applebaum.

O potrzebie solidarności Zachodu w obliczu wojny w Ukrainie mówił amerykański historyk Timothy Snyder:

“Godność, niezależność i obywatelskość to rzeczy, które w Rosji wciąż nie istnieją (…) Proukraińska koalicja na Zachodzie musi stać się koalicją antyputinowską”, powiedział.

Impact’24 jest wyjątkowym miejscem spotkań liderów biznesu, najważniejszych polityków i międzynarodowych doradców. Oprócz debat i wystąpień podczas kongresu odbywają się spotkania bardziej kameralne – narady przy okrągłych stołach i zamknięte spotkania biznesowe. To jedyne wydarzenie gospodarcze, na które co roku przyjeżdżają również wybitne postaci świata kultury. W tym roku jednym z mówców był nominowany do Oscara aktor i reżyser Jesse Eisenberg.

“Aktorstwo to tak naprawdę wolny zawód. Jeden film się kończy i jesteś bezrobotny. To nie bezpieczeństwo jest drogie. Brak bezpieczeństwa kosztuje o wiele więcej”, powiedział Jesse Eisenberg.

Pierwszy dzień Impact’24 zamknęło wystąpienie światowej sławy psychoterapeutki Esther Perel, która mówiła o tym, w jaki sposób technologie, a zwłaszcza sztuczna inteligencja, niszczą nasze “mięśnie społeczne” i zdolność radzenia sobie z nieprzewidywalnościami ludzkiego życia.

“To jest atrofia społeczna z turbodoładowaniem, niekończące się sugestie, co kupić, z kim się umówić, co zjeść, czego posłuchać, płyną do naszych dłoni, mamiąc nas, że mamy kontrolę nad niepoznawalnym i chaotycznym światem, w którym żyjemy”, powiedziała Perel.

Tego dnia w Impact Bookstore swoje książki podpisywali m.in.  Peter Zeihan, Anne Applebaum, Siergiej Miedwiediew, Chris Bailey, Jason Stanley, Batalia de Barbaro.

Podczas pierwszego dnia Impact’24 odbył się także finał konkursu dla startupów – Impact Arena powered by InCredibles and Puls Biznesu, organizowanego przez Puls Biznesu oraz InCredibles Sebastiana Kulczyka. Zwyciężyła firma Panamint, zajmująca się zrównoważoną elektroniką.

“Rzeczpospolita” po raz 26. przedstawiła Listę 500, a liderów biznesu uhonorowano statuetkami Orłów Rzeczpospolitej. Podczas gali Nagród Money.pl wyróżniono firmy i ludzi, którzy odnoszą sukcesy i dbają o innowacyjność oraz odpowiedzialność społeczną.

Wydarzenie ma ponad 40 patronów medialnych, wśród nich Financial Times, Onet, Newsweek, Forbes, TVN,  Grupa Eurozet, Wirtualna Polska, Polsat, Money, Puls Biznesu, Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna, Interia, Vogue, Elle, InnPoland, Press, Krytyka Polityczna, Rzeczpospolita, 300Gospodarka, Głos Wielkopolski, My Company  i wiele innych.

Partnerami Impact’24 jest ok. 95 firm, banków oraz instytucji, wśród nich m.in. Miasto Poznań, Województwo Wielkopolskie, Mastercard, Google, Santander, Żabka Group, BGK, Lipton Teas and Infusions, Johnson&Johnson, Enea, Orlen, PKO BP, Allegro, InPost, Ikea, Totalizator Sportowy,  Pekao S.A., Dell Technologies, Amazon, PayU, Cisco, Fundacja Empiria i Wiedza, Roche, L’Oreal, Fundacja Empiria i wiedza i wiele innych firm, banków oraz spółek skarbu państwa.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF