...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Polski rynek pracy – tydzień 37

Polski rynek pracy tydzień 37

W obliczu pandemii COVID-19 Polska przeszła przez wiele zmian w kwestii liczby ogłoszeń o pracę publikowanych w serwisie LinkedIn. W ciągu pierwszych 5 tygodni liczba ogłoszeń znacząco spadła – z 173 003 ogłoszeń w 13. tygodniu do 130 508 w tygodniu 18.

Umiejętność interpretacji sygnałów, które zapowiadają nadejście pewnych tendencji, jest niezbędna dla skutecznego poruszania się po wszelkich obszarach gospodarczych. Każdy, komu zależy na kompetentnym zarządzaniu zasobami ludzkimi, własną karierą, lub procesem poszukiwania pracy, powinien zwrócić uwagę na sygnały płynące z rynku pracy, który odzwierciedla cechy VUCA dzisiejszego świata.

Od 13. tygodnia 2020 roku monitorujemy liczbę ogłoszeń o pracę na portalu LinkedIn w 18 europejskich krajach. W tygodniach 15. oraz 17. rozszerzyliśmy obserwacje do odpowiednio 36 i 38 krajów. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, które pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji na rynku pracy.

Dodatkowo sposób, w jaki pracujemy z klientami, zapewnia nam wejście za kulisy rekrutacji, i dotychczas pozwoliło na kontakt z ponad 5 tysiącami europejskich firm rekrutacyjnych i Executive Search, oraz prawie 20 tysiącami decydentów z wielu krajów. Rozmowy z prezesami, dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, powodzeń, opinii i przewidywań. Zgromadzone dane i spostrzeżenia zbieramy i analizujemy, aby można było wykorzystać je do mądrzejszego zarządzania karierą i bardziej skutecznego poszukiwania pracy.

W obliczu pandemii COVID-19 Polska przeszła przez wiele zmian w kwestii liczby ogłoszeń o pracę publikowanych w serwisie LinkedIn. Na przestrzeni 25 tygodni naszych obserwacji doświadczyła wielu wzlotów i upadków. W ciągu pierwszych 5 tygodni liczba ogłoszeń znacząco spadła – z 173 003 ogłoszeń w 13. tygodniu do 130 508 w tygodniu 18. Kolejne tygodnie przyniosły następujące po sobie spadki i wzrosty, a najlepszy do tej pory okazał się tydzień 26.: zanotowaliśmy 208 141 opublikowanych ofert, co stanowiło wzrost o 20,31% w porównaniu z pierwszym tygodniem obserwacji. Po stabilnym okresie, kiedy to poziom ogłoszeń o pracę utrzymywał się w granicach 200 tysięcy, Polska doświadczyła kolejnego dużego spadku w tygodniu 35. (133 984 ogłoszeń, -22,55%). Tygodnie 36. i 37. przyniosły z kolei delikatne wzrosty, odpowiednio do 159 164 i 167 574 ofert.

Nasza branża została poważnie dotknięta przez pandemię. Kina były zamknięte od marca do czerwca, i choć w końcu je otworzono, to z dużymi obostrzeniami. W sali kinowej może znajdować się 50% widzów, a w czerwonych strefach tylko 25%. Wiele produkcji zostało przeniesionych na platformy VOD, a część premier przesunięto. To wszystko spowodowało znaczne straty, zarówno w naszej firmie, jak i w całej branży.

Kierownik Działu Marketingu / Branża kinowa

Tydzień 15. vs 37.

Najbardziej obszerny prowadzony przez nas ranking to porównanie danych z 15. (pierwszego tygodnia obserwacji 36 krajów) i każdego kolejnego tygodnia. W porównaniu tygodnia 37. i 15. Polska zajęła 14. miejsce: opublikowano o 14 472 więcej ogłoszeń (+9,45%).

Polska vs 36 Tydzień 15 i 37
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Tydzień 36. vs 37.

Różnica między aktualnym a poprzednim tygodniem również jest pozytywna: opublikowano o 8 410 ogłoszeń (+5,28%) więcej. Taki wynik daje nam 14. miejsce w Europie.

Polska vs 38 Tydzień 36 i 37.png
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Udało nam się płynnie przejść na pracę zdalną, bez żadnych problemów organizacyjnych. Dzięki zmienności na rynku finansowym dochody zauważalnie wzrosły, a koszty spadły. Nie musieliśmy więc nikogo zwalniać.

Członek Zarządu / IT i usługi finansowe

Polska i kraje ościenne

W 37. tygodniu wynik procentowy dla Polski i jej sąsiadów wyniósł:

Polska vs Sąsiedzi
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute
  • Litwa: 6,18%
  • Ukraina: 6,02%
  • Polska: 5,28%
  • Czechy: -0,10%
  • Słowacja: -3,45%
  • Niemcy: -7,21%

dodatkowo:

  • Szwecja: -3,27%
  • Dania: -8.43%

 

Polska i Europa Zachodnia

Jeśli chodzi o procentowy przyrost ogłoszeń o pracę od 15. tygodnia, Polska jest na 14. miejscu w rankingu 36 krajów. W porównaniu z krajami Europy Zachodniej zajmujemy jednak pozycję drugą. Wysoki wynik (+9,45%) daje nam miejsce pomiędzy Francją (+13,45%) a Niemcami (+5,81%).

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 15 i 37
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

W porównaniu aktualnego tygodnia z poprzednim wyróżniają się inne kraje europejskie: Luksemburg (+10,49%) oraz Holandia (+6,15%) z najwyższymi wynikami w Europie Zachodniej. Na 14. miejscu, znajduje się Polska, gdzie opublikowano o 5,28% więcej ogłoszeń o pracę niż w zeszłym tygodniu.

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 36 i 37
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Jednym słowem: nie jest źle!

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną anglojęzyczną wersją raportu, w której znajdą się dane dla 9 europejskich regionów, m.in. V4, DACH, Europa Południowa, czy Kraje Bałtyckie.

Pełny raport z tygodnia 37. ukaże się w sobotę 12 września po południu na www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals.

Aby na bieżąco śledzić sygnały płynące z rynku pracy, warto nas obserwować na LinkedIn:
CareerAngels: codzienne porady dotyczące zarządzania karierą i poszukiwania pracy.
Hidden Job Market: grupa, na której udostępniamy cotygodniowy przegląd wyjątkowych ofert pracy dla doświadczonych managerów i executives.

Career Angels to międzynarodowy butik doradztwa kariery & HR, który od 2010 roku świadczy usługi dla: - klientów indywidualnych: zarządzanie karierą (w tym różnorodne testy), układanie strategii szukania pracy, przygotowanie CV, badania rynku, polecanie najlepszych headhunterów, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, coaching. - firm: usługi outplacementowe (programy indywidualne, executive albo międzynarodowe), usługi HR (szkolenia, coaching, doradztwo) w zakresie m.in. AC/DC, ścieżek kariery, poprawiania jakości procesów rekrutacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych (m.in. candidate experience) lub tworzenia kultury organizacyjnej (m.in. employee experience). - szkół biznesu (G/E/MBA): współpraca z biurami karier i biurami relacji z absolwentami, indywidualne konsultacje kariery, webinary, warsztaty lub bootcampy. Nasz zespół składa się z ponad 20 osób, a nasi konsultanci mają min. 10 lat doświadczenia w HR, rekrutacji, Talent Management połączonego z doradztwem lub coachingiem. Stawiamy na dobrą analitykę, indywidualne podejście oraz wysoką jakość świadczonych usług z wyczuleniem na rynek VUCA.

Career Angels