...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Polski rynek pracy – tydzień 38

Polski Rynek Pracy Tydzień 38

Choć w ciągu 5 pierwszych tygodni z LinkedIn zniknęło 42 495 polskich ofert pracy (zmiana z 173 003 ogłoszeń w 13. tygodniu do 130 508 w tygodniu 18.), to kolejne tygodnie przyniosły również wzrosty, które przeplatały się ze spadkami przez ok. 7 tygodni.

Od wybuchu pandemii COVID-19 Polska przeszła przez wiele zmian pod względem liczby ogłoszeń o pracę publikowanych w serwisie LinkedIn. Przez 26 tygodni naszych obserwacji zauważyliśmy nie tylko liczne spadki, ale też wzrosty. Choć w ciągu 5 pierwszych tygodni z LinkedIn zniknęło 42 495 polskich ofert pracy (zmiana z 173 003 ogłoszeń w 13. tygodniu do 130 508 w tygodniu 18.), to kolejne tygodnie przyniosły również wzrosty, które przeplatały się ze spadkami przez ok. 7 tygodni. Najlepszy do tej pory okazał się tydzień 26.: zanotowaliśmy 208 141 opublikowanych ofert, co stanowiło wzrost o 20,31% w porównaniu z pierwszym tygodniem obserwacji. Po stabilnym okresie, kiedy to poziom ogłoszeń o pracę utrzymywał się w granicach 200 tysięcy, Polska doświadczyła kolejnego dużego spadku w tygodniu 35. (133 984 ogłoszeń, czyli -22,55%). Od tamtej pory liczba ogłoszeń stale rośnie – w tygodniu 38. na LinkedIn znajdowalo się ich 175 927 (wzrost o 14,91%).

Polska - liczba ogłoszeń o pracę na LinkedIn
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

COVID-19 spowodował znaczne opóźnienia w w podejmowaniu decyzji i realizacji zadań. Nasz najważniejszy wykonawca miał duże problemy z płynnością finansową, co spowodowało reakcję łańcuchową – dostawcy i podwykonawcy nie otrzymywali pieniędzy.

Project Manager / Branża energetyczna

Tydzień 15. vs 38.

Najbardziej obszerny prowadzony przez nas ranking to porównanie danych z 15. (pierwszego tygodnia obserwacji 36 krajów) i każdego kolejnego tygodnia. W porównaniu z tygodniem 15. Polska zajęła 14. miejsce w tygodniu 38.: opublikowano wtedy o 22 825 więcej ogłoszeń (+14.91%).

Polska vs 36 Tydzień 15 i 38
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Tydzień 37. vs 38.

Różnica między aktualnym a poprzednim tygodniem również jest pozytywna: opublikowano o 8 353 ogłoszeń (+4.98%) więcej. Taki wynik daje nam 18. miejsce w Europie.

Polska vs 36 Tydzień 37 i 38.png
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Nasza branża jest dosyć bezpieczna. COVID-19 właściwie polepszył naszą sytuację dzięki wzmożonejmu zapotrzebowaniu na usługi internetowe i rozwojowi e-commerce.

Dyrektor Marketingu / Branża telekomunikacyjna

Polska i kraje ościenne

W 38. tygodniu wynik procentowy dla Polski i jej sąsiadów wyniósł:

Polska vs Sąsiedzi
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute
  • Niemcy: +11.34%
  • Polska: +4.98%
  • Czechy: +2.37%
  • Słowacja: +2.13%
  • Litwa: -1.45%
  • Ukraina: -3.74%
    dodatkowo:
  • Szwecja: +5.11%
  • Dania: +1.46%

 

 

Polska a Europa Zachodnia

Jeśli chodzi o procentowy przyrost ogłoszeń o pracę od 15. tygodnia, Polska jest na 14. miejscu w rankingu 36 krajów. W porównaniu z krajami Europy Zachodniej zajmujemy jednak pozycję trzecią. Wysoki wynik (+14,91%) zapewnia nam miejsce zaraz po Francji (+30,73%) i Niemczech (+17,81%).

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 15 i 38
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

W porównaniu aktualnego tygodnia z poprzednim oprócz Francji i Niemiec wyróżnia się też Belgia (+5.19%), która zajmuje 3. miejsce w Europie Zachodniej. W rankingu ogólnym Polska znajduje się na 18. miejscu, a w porównaniu z Europą Zachodniąna 4. (+4.98%).

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 37 i 38
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Jednym słowem: nie jest źle!

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną anglojęzyczną wersją raportu, w której znajdą się dane dla 9 europejskich regionów, m.in. V4, DACH, Europa Południowa, czy Kraje Bałtyckie.

Pełny raport z tygodnia 38. ukaże się w sobotę 19 września po południu na www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals.

Aby na bieżąco śledzić sygnały płynące z rynku pracy, warto nas obserwować na LinkedIn:
Career Angels: codzienne porady dotyczące zarządzania karierą i poszukiwania pracy.
Hidden Job Market: grupa, na której udostępniamy cotygodniowy przegląd wyjątkowych ofert pracy dla doświadczonych managerów i executives.

O Market Signals

Umiejętność interpretacji sygnałów, które zapowiadają nadejście pewnych tendencji, jest niezbędna dla skutecznego poruszania się po wszelkich obszarach gospodarczych. Każdy, komu zależy na kompetentnym zarządzaniu zasobami ludzkimi, własną karierą, lub procesem poszukiwania pracy, powinien zwrócić uwagę na sygnały płynące z rynku pracy, który odzwierciedla cechy VUCA dzisiejszego świata.

Od 13. tygodnia 2020 roku monitorujemy liczbę ogłoszeń o pracę na portalu LinkedIn w 18 europejskich krajach. W tygodniach 15. oraz 17. rozszerzyliśmy obserwacje do odpowiednio 36 i 38 krajów. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, które pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji na rynku pracy.

Dodatkowo sposób, w jaki pracujemy z klientami, zapewnia nam wejście za kulisy rekrutacji, i dotychczas pozwoliło na kontakt z ponad 5 tysiącami europejskich firm rekrutacyjnych i Executive Search, oraz prawie 20 tysiącami decydentów z wielu krajów. Rozmowy z prezesami, dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, powodzeń, opinii i przewidywań. Zgromadzone dane i spostrzeżenia zbieramy i analizujemy, aby można było wykorzystać je do mądrzejszego zarządzania karierą i bardziej skutecznego poszukiwania pracy.

Career Angels to międzynarodowy butik doradztwa kariery & HR, który od 2010 roku świadczy usługi dla: - klientów indywidualnych: zarządzanie karierą (w tym różnorodne testy), układanie strategii szukania pracy, przygotowanie CV, badania rynku, polecanie najlepszych headhunterów, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, coaching. - firm: usługi outplacementowe (programy indywidualne, executive albo międzynarodowe), usługi HR (szkolenia, coaching, doradztwo) w zakresie m.in. AC/DC, ścieżek kariery, poprawiania jakości procesów rekrutacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych (m.in. candidate experience) lub tworzenia kultury organizacyjnej (m.in. employee experience). - szkół biznesu (G/E/MBA): współpraca z biurami karier i biurami relacji z absolwentami, indywidualne konsultacje kariery, webinary, warsztaty lub bootcampy. Nasz zespół składa się z ponad 20 osób, a nasi konsultanci mają min. 10 lat doświadczenia w HR, rekrutacji, Talent Management połączonego z doradztwem lub coachingiem. Stawiamy na dobrą analitykę, indywidualne podejście oraz wysoką jakość świadczonych usług z wyczuleniem na rynek VUCA.

Career Angels