...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Polski rynek pracy – tydzień 41

Polski Rynek Pracy Tydzień 41

COVID-19 to poważne zmiany na rynku pracy: przez 29 tygodni naszych obserwacji (począwszy od połowy marca 2020 r.) liczba polskich ogłoszeń o pracę zarówno rosła, jak i malała.

Pięć pierwszych tygodni naszych obserwacji przyniosło bardzo wyraźny spadek: z LinkedIn zniknęło 42 495 polskich ofert pracy (zmiana z 173 003 ogłoszeń w 13. tygodniu do 130 508 w tygodniu 18.), natomiast kolejne 7 tygodni to przeplatające się spadki i wzrosty. Tydzień 26. to dla polskiego LinkedIna najlepszy tydzień od połowy marca 2020 r.: dostępnych było wtedy 208 141 ofert pracy, co stanowiło wzrost o 20,31% w porównaniu z tygodniem 13. (pierwszym tygodniem obserwacji). W kolejnych tygodniach poziom ogłoszeń o pracę utrzymywał się w granicach 200 000, a następnie Polska doświadczyła dużego spadku w tygodniu 35. (o 133 984 ogłoszenia mniej). Od tamtej pory liczba ogłoszeń rosła aż do tygodnia 39., w którym opublikowano na LinkedIn najmniej ogłoszeń o pracę od początku naszych obserwacji – 128 587. Tydzień 40. i 41. to wzrosty odpowiednio do 143 190 i 151 828 ogłoszeń.

Polska - liczba ogłoszeń o pracę na LinkedIn 41
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Pandemia ma znaczący wpływ na naszą firmę. Z uwagi na specyfikę handlu, zmuszeni jesteśmy do pracy stacjonarnej, wdrażając dosyć rygorystyczne środki bezpieczeństwa.

Dyrektor Sprzedaży / Branża handlowa

Tydzień 15. vs 41.

Najobszerniejszy ranking, który prowadzimy to porównanie danych z 15. (pierwszego tygodnia obserwacji 36 krajów) i każdego kolejnego tygodnia. W porównaniu z tygodniem 15., w tygodniu 41. Polska zajęła 20. miejsce: opublikowano o 1 274 ogłoszenia mniej (-0,83%).

Polska vs 36 Tydzień 15 i 41
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Tydzień 40. vs 41.

W przeciągu tygodnia liczba polskich ogłoszeń o pracę na LinkedIn wzrosła: opublikowano o 8 638 ogłoszeń więcej (+6,03%). Taki wynik daje nam 8. miejsce w Europie.

Polska vs 36 Tydzień 40 i 41
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 Klienci nie dają rady realizować zamówień a producenci materiałów ograniczają dostawy i podwyższają ceny. Świadczy to o wysokiej koniunkturze w branży.

Dyrektor Zarządzający / Branża budowlana

Polska i kraje ościenne

W 41. tygodniu wynik procentowy dla Polski i jej sąsiadów wyniósł:

Polska vs Sąsiedzi 41
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute
  • Polska: +6.03%
  • Niemcy: +2.53%
  • Słowacja: -1.71%
  • Ukraina: -1.76%
  • Litwa: -2.67%
  • Czechy: -19.63%

dodatkowo:

  • Dania: +2.08%
  • Szwecja: -9.77%

 

Polska a Europa Zachodnia

Jeśli chodzi o procentową zmianę liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu z 15. tygodniem, w tym tygodniu Polska jest na 20. miejscu w rankingu 36 krajów. Biorąc pod uwagę jedynie kraje Europy Zachodniej, zajmujemy pozycję piątą, między Holandią (-0.75%) a Belgią (-14,73%).

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 15 i 41
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

W porównaniu aktualnego tygodnia z poprzednim najwyższe miejsce w Europie Zachodniej zajmuje Szwajcaria (+13,77%), a najniższe Francja (-15,77%). W rankingu ogólnym Polska znajduje się na 8. miejscu, a w zestawieniu z Europą Zachodnią – na drugim (+6,03%).

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 40 i 41
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

Od dwóch tygodni liczba ogłoszeń o pracę na polskim LinkedIn rośnie – miejmy nadzieję, że będzie to stały trend.

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną anglojęzyczną wersją raportu, w której znajdą się dane dla 9 europejskich regionów, m.in. V4, DACH, Europa Południowa, czy Kraje Bałtyckie.

Pełny raport z tygodnia 41. ukaże się w sobotę 10 października po południu na www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals.

Aby na bieżąco śledzić sygnały płynące z rynku pracy, warto nas obserwować na LinkedIn:
Career Angels: codzienne porady dotyczące zarządzania karierą i poszukiwania pracy.
Hidden Job Market: grupa, na której udostępniamy cotygodniowy przegląd wyjątkowych ofert pracy dla doświadczonych managerów i executives.

 

O Market Signals

Umiejętność interpretacji sygnałów, które zapowiadają nadejście pewnych tendencji, jest niezbędna dla skutecznego poruszania się po wszelkich obszarach gospodarczych. Każdy, komu zależy na kompetentnym zarządzaniu zasobami ludzkimi, własną karierą, lub procesem poszukiwania pracy, powinien zwrócić uwagę na sygnały płynące z rynku pracy, który odzwierciedla cechy VUCA dzisiejszego świata.

Od 13. tygodnia 2020 (połowa marca) roku monitorujemy liczbę ogłoszeń o pracę na portalu LinkedIn w 18 europejskich krajach. W tygodniach 15. oraz 17. rozszerzyliśmy obserwacje do odpowiednio 36 i 38 krajów. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, które pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji na rynku pracy.

Dodatkowo sposób, w jaki pracujemy z klientami, zapewnia nam wejście za kulisy rekrutacji, i dotychczas pozwoliło na kontakt z ponad 5 tysiącami europejskich firm rekrutacyjnych i Executive Search, oraz prawie 20 tysiącami decydentów z wielu krajów. Rozmowy z prezesami, dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, powodzeń, opinii i przewidywań. Zgromadzone dane i spostrzeżenia zbieramy i analizujemy, aby można było wykorzystać je do mądrzejszego zarządzania karierą i bardziej skutecznego poszukiwania pracy.

 

Career Angels to międzynarodowy butik doradztwa kariery & HR, który od 2010 roku świadczy usługi dla: - klientów indywidualnych: zarządzanie karierą (w tym różnorodne testy), układanie strategii szukania pracy, przygotowanie CV, badania rynku, polecanie najlepszych headhunterów, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, coaching. - firm: usługi outplacementowe (programy indywidualne, executive albo międzynarodowe), usługi HR (szkolenia, coaching, doradztwo) w zakresie m.in. AC/DC, ścieżek kariery, poprawiania jakości procesów rekrutacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych (m.in. candidate experience) lub tworzenia kultury organizacyjnej (m.in. employee experience). - szkół biznesu (G/E/MBA): współpraca z biurami karier i biurami relacji z absolwentami, indywidualne konsultacje kariery, webinary, warsztaty lub bootcampy. Nasz zespół składa się z ponad 20 osób, a nasi konsultanci mają min. 10 lat doświadczenia w HR, rekrutacji, Talent Management połączonego z doradztwem lub coachingiem. Stawiamy na dobrą analitykę, indywidualne podejście oraz wysoką jakość świadczonych usług z wyczuleniem na rynek VUCA.

Career Angels