...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Poznań będzie miał pierwszy ekologiczny car-sharing w Polsce

Kłopoty ze znalezieniem miejsc parkingowych, korki, a także rosnące koszty utrzymania pojazdów sprawiają, że coraz więcej osób na świecie, w tym także w Polsce, docenia usługi sharingowe. Powód jest prosty – maksimum zalet i brak problemów związanych z posiadaniem samochodu na własność. Dodatkowym plusem jest ekologia. Firmy car-sharingowe coraz częściej decydują się na budowanie swojej floty w oparciu o auta elektryczne i hybrydowe. Właśnie taki system uruchomi już wkrótce w Poznaniu firma Cherry Car.

W dużych miastach systematycznie przybywa aut. Powoduje to nadmierne zatłoczenie ulic, zwiększoną emisję spalin i hałasu, zanieczyszczenie powietrza oraz zdominowanie przestrzeni miejskiej przez zaparkowane pojazdy. Konsekwencją jest spadek jakości życia w mieście. Odczuwają to wszyscy, także kierowcy, którym podróże samochodami zajmują coraz więcej czasu, przez co tracą pieniądze i narażają się na stres związany z szukaniem miejsc parkingowych oraz staniem w korkach.

Jak w wielu miastach, w Poznaniu mamy spory problem z nadmiernym ruchem kołowym, a luksusem stało się nie samo posiadanie samochodu, a sprawne przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Dlatego naprawdę stawiamy na transport zrównoważony, oferując różnego rodzaju alternatywne formy komunikacji. Jedna z nich to car-sharing, czyli wypożyczanie auta na krótki czas, wprost z ulicy, praktycznie bez formalności – mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Korzystanie z aut współdzielonych godzi potrzebę przemieszczania się samochodem z wyzwaniem, przed jakim staje obecnie wiele samorządów, czyli koniecznością ograniczenia liczby pojazdów na ulicach i zapewnienia mieszkańców alternatywnych środków transportu. Jednocześnie zwalnia użytkowników z problemów takich jak ubezpieczenie, serwis, przegląd, czy tankowanie samochodu. Usługa aut współdzielonych dostępna jest już w kilku polskich miastach, m.in. w Warszawie i Wrocławiu. Innowacją, jaką chce w Poznaniu wprowadzić firma Cherry Car, jest całkowita rezygnacja z pojazdów spalinowych, na rzecz ekologicznych hybryd i elektryków.  

W oparciu o rozwiązania i przykłady z innych światowych miast opracowaliśmy projekt krótkoterminowego wypożyczania samochodów dla Poznania opartego o auta hybrydowe i elektryczne – mówił Jakub Stęchły z firmy Cherry Car. – Przy użyciu dedykowanej aplikacji na smartfona możliwe będzie wynajęcie pojazdu na potrzeby miejskich i podmiejskich podróży. Na początek chcemy poznaniakom udostępnić 200 aut. To wystarczająca ilość, by samochody były dostępne w zasięgu 3 do 5 minut spaceru. Może się okazać, że są one tak naprawdę nawet przed budynkiem z którego wychodzimy – dodaje.

Firma zapowiada, że wraz ze zwiększeniem liczby miejsc do ładowania samochodów współdzielonych, będzie rozwijała system w Poznaniu stopniowo zastępując pojazdy hybrydowe elektrycznymi. Jednocześnie wraz ze wzrostem zainteresowania usługą flota pojazdów może zostać zwiększona. Miasto ze swej strony zapowiada ułatwienia dla firm car-sharingowych i osób korzystających z tego systemu, takie jak wyznaczenie dedykowanych miejsc postojowych czy zwolnienie z opłat za strefę płatnego parkowania. Do rezygnacji z własnego samochodu na rzecz aut współdzielonych mają zachęcić też atrakcyjne ceny, konkurencyjne wobec stawek oferowanych przez korporacje taksówkarskie. Wypożyczenie pojazdu to średnio ok. 70 gr za kilometr i 50 gr za minutę.

– Po podliczeniu wszystkich kosztów związanych z posiadaniem własnego auta, w tym także opłat za parkowanie, może się okazać, że car-sharing to rozwiązanie tańsze – zauważa prezydent Jacek Jaśkowiak. – Kiedy ta usługa w Poznaniu ruszy, rozważę sprzedaż swojego prywatnego samochodu. Tym bardziej, że jest to też rozwiązanie przyjazne dla środowiska – podsumowuje.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF