Prezes Budimexu na zakupach

Pakiet 2.031 akcji Budimexu o łącznej wartości 464.799 zł kupił pod koniec ubiegłego tygodnia prezes zarządu Artur Popko. To pierwsza jego inwestycja w walory spółki od maja, kiedy objął stery budowlanego holdingu. Wcześniej pełnił funkcję wiceprezesa.

Grupa Budimex osiągnęła po trzech kwartałach br. rekordową wartość portfela zamówień na poziomie 14 mld złotych i wypracowała 415 mln zł zysku operacyjnego netto.

Po uwzględnieniu kontraktów, które planujemy podpisać w najbliższych miesiącach, mamy w dużej mierze zabezpieczony front robót do końca 2023 roku. 

Artur Popko, prezes zarządu Budimex 

W listopadzie Budimex ogłosił swoje kierunki strategiczne na najbliższe lata. Znalazły się wśród nich: ekspansja zagraniczna w Niemczech, Czechach i na Słowacji, inwestycje w odnawialne źródła energii oraz rozwój spółki FB Serwis, zajmującej się gospodarką odpadami, infrastrukturą drogową oraz obsługą nieruchomości.

Jeśli chodzi o plany ekspansji, na wszystkich trzech wspomnianych rynkach Budimex utworzył już spółki celowe. W Niemczech, gdzie znany jest od lat jako podwykonawca, ostatnio wygrał duży przetarg mostowy. Z kolei FB Serwis jeszcze w tym roku sfinalizuje jedno przejęcie, a negocjacje dotyczące dwóch kolejnych powinny zostać zakończone w 2022 r. Po trzech kwartałach br. przychody spółki wyniosły 564 mln zł, o 31 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Budimex zakłada, że w 2025 r. obroty FB Serwis wzrosną do ok. 1 mld zł.

W segmencie OZE, w którym spółka była do tej pory jedynie wykonawcą farm wiatrowych, teraz chce zaistnieć także jako inwestor. Pierwsze kroki już zostały wykonane. 10 listopada Budimex zawarł z Figene Capital umowę na wyłączność negocjacyjną w sprawie kupna 100 proc. udziałów w Magnolia Energy, spółce celowej realizującej projekt farmy o mocy 7 MW.

W opublikowanym przed kilkoma dniami raporcie „Polskie spółki budowlane 2021”, autorstwa Deloitte, Budimex czwarty rok z rzędu uplasował się na pierwszym miejscu wśród największych firm budowlanych w kraju.


Źródło: Budimex

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF