...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Przedsiębiorcy i naukowcy mają nowe narzędzie do komunikacji

O nowej platformie łączącej świat biznesu i nauki rozmawiamy z dr Olafem Gajlem, dyrektorem Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego.

Dlaczego uważają Państwo, że taka platforma jak Inventorum jest potrzebna? Skąd na nią pomysł?  

 
Pomysł jest wynikiem badań, które przeprowadziliśmy w środowisku naukowców i biznesmenów. Wynika z nich, że 37 proc. przedsiębiorców jako powód braku kontaktu z naukowcami podaje trudny dostęp do informacji o nich i ich pracach naukowych. Dlatego stworzyliśmy portal Inventorum.

Naukowcy też wielokrotnie zwracali uwagę, że brakuje platformy, która mogłaby połączyć doświadczenia biznesu z nauką i pomóc komunikować się obu stronom. Inventorum przeznaczone jest zarówno dla dużych przedsiębiorstw i ośrodków badawczych, jak i dla pojedynczych naukowców i niedużych firm, którym trudniej zaistnieć i pokazać się na rynku. Zauważyliśmy też, że współczesny biznes ma dużą potrzebę otwarcia się na naukę, dzięki której może unowocześniać i rozwijać swoje produkty. Podstawą do współpracy jest wzajemne poznanie się i wymiana informacji. Nasza platforma umożliwia zadawanie pytań, a zaawansowane algorytmy proponują system rekomendacji. Dzięki nim użytkownik Inventorum – przedsiębiorca albo naukowiec – otrzyma podpowiedzi kontaktów do odpowiednich partnerów i najbardziej interesujących go projektów.
 

Czy mają Państwo już jakąś bazę użytkowników?

 
Unikatowym zasobem OPI PIB jest olbrzymia baza danych Nauka Polska, w której zarejestrowanych jest ponad 100 tysięcy naukowców. Posiadamy też informacje o projektach realizowanych w ramach dotacji na projekty badawczo-rozwojowe mamy więc najbogatsze zasoby o nauce i projektach B+R w Polsce. Poza tym używając zaawansowanych inteligentnych algorytmów, wyselekcjonowaliśmy potencjalnie innowacyjne przedsiębiorstwa w sieci i na początku przyszłego roku rozpoczniemy wysyłkę zaproszeń do innowacyjnych przedsiębiorstw. Ta olbrzymia liczba informacji i danych była punktem wyjścia do myślenia o stworzeniu platformy Inventorum. Dzięki Inventorum możemy je przetworzyć i w atrakcyjny sposób udostępnić.


Co będzie największym wyzwaniem, aby platforma osiągnęła sukces? Czy sądzą Państwo, że polska nauka i biznes będą chciały z niej korzystać?

Kluczowe dla sukcesu platformy jest to, by ona żyła i rozwijała się, im więcej naukowców i przedsiębiorców będzie chciało korzystać z Inventorum, by komunikować się ze sobą, tym będzie ona coraz lepsza. Im więcej danych, zapytań, problemów przedsiębiorcy i naukowcy wprowadzą do Inventorum, tym system rekomendacji będzie bardziej efektywny. To nowatorskie rozwiązanie, tzw. „system uczący się”.

Mamy nadzieję, że platforma Inventorum stanie się dla wielu takim miejscem pierwszego kontaktu i networkingu. W drugiej kolejności przedsiębiorcy i naukowcy będą już mogli omówić szczegóły współpracy, kontrakty i zamówienia podczas spotkań i rozmów osobistych. Bo tylko bezpośredni kontakt może przyczynić się do końcowego sukcesu.
 

Jak odniosą się Państwo do stwierdzenia, że nauka w naszym kraju bazuje na grantach i nie zależy jej na wejściu na rynek i współpracy z biznesem?

Sytuacja na styku nauka- biznes jest bardzo dynamiczna. Coraz większa liczba naukowców rozumie potrzebę współpracy z biznesem, ale trzeba jednoznacznie stwierdzić, że nauka jest różnorodna. Inna jest sytuacja w naukach ścisłych i technicznych, a zupełnie inna w świecie nauk humanistycznych. Inventorum adresowane jest do tych segmentów nauki, gdzie jest kładziony nacisk na wdrożenia, czyli wykorzystanie projektu w praktyce, wprowadzenie go w życie.
 

Na czym się Państwo wzorowali, czym inspirowali przy tworzeniu portalu? Czy za granicą są podobne platformy?

Zarówno w Polsce, jak i za granicą powstały platformy, których celem było stworzenie miejsca spotkania nauki i biznesu. Natomiast żadna z tych platform nie bazowała na tak obszernych bazach, jak bazy Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego np. baza Nauka Polska, system POL-on.
 

Jaki jest w Państwa założeniu model biznesowy przedsięwzięcia? 

 

Platforma Inventorum jest współfinansowana z Programu Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Jest bezpłatna i dostępna dla każdego. Nie zarabiamy na naszych projektach, bo to wynika z zadań i misji OPI PIB.
 

Planują Państwo jakieś niestandarodwe działania marketingowe w celu rozpromowania portalu? 

W strategii promocyjnej postawiliśmy na media społecznościowe i bezpośrednie kontakty z organizacjami przedsiębiorców i pracodawców, a także z naukowcami. Będziemy się starali docierać do nich różnymi sposobami i kanałami komunikacji, wykorzystując doświadczenia płynące z organizowanych przez nas Forów Nauka-Biznes, w których uczestniczyli naukowcy i przedsiębiorcy. Takie bezpośrednie spotkania doprowadziły do zaskakujących dla obu stron wniosków: naukowcy byli zadziwieni, że biznes ich nie rozumie, a przedsiębiorcy nie mieli odwagi zadawać pytań.

Główne problemy sprowadzały się do natury komunikacyjnej, czyli zbyt hermetycznego języka i braku stosowania języka korzyści, co stanowi barierę dla drugiej strony.

W związku z tym trudno mówić o niestandardowych metodach działania raczej o maksymalnym dostosowaniu komunikatów do odbiorcy, co nie zawsze jest proste i oczywiste.

::

Dr Olaf Gajl
Dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. Specjalista metod komputerowych w naukach inżynierskich. W przeszłości zajmował się zastosowaniem sztucznej inteligencji – m.in. w wykorzystaniu systemów eksperckich i oprogramowania edukacyjnego. Jego zainteresowania obejmują głównie problematykę modelowania matematycznego i wykorzystania materiałów kompozytowych.

::

Przeczytaj tekst o nowej platformie

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF