...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Psychoterapia nie jest dla wariatów

Właśnie rusza ogólnopolska kampania MindMe.pl pod patronatem Stowarzyszenia ACBS Polska oraz inicjatywy Zdrowa Głowa na rzecz zwalczania stygmatyzacji leczenia zaburzeń psychicznych. W kampanii wzięli udział między innymi Piotr Bucki autor książki „Złap równowagę” Arlena Witt (po Cudzemu) , Hania Sywula (Hania Es) i Magda Hajkiewicz (Wiem, co Jem).

Psychoterapia to w Polsce wciąż temat tabu. 88% mieszkańców mniejszych miast kojarzy terapię z czymś dziwnym i nieodpowiednim. Aż 92% mieszkańców mniejszych miejscowości i wsi w Polsce nie ma w swoim otoczeniu nikogo, z kim może porozmawiać o swoich problemach. Liczba ta jest szczególnie zatrważająca, biorąc pod uwagę fakt, że według badań przeprowadzonych przed MindMe Inc. we współpracy z agencją Good Division oraz Gfk Polska, co piąty Polak cierpi na jakieś zaburzenia.

Myślą przewodnią działalności MindMe jest dbanie o zdrowy styl życia, jeśli chodzi
o psychikę oraz działanie na rzecz dobrostanu. W związku z tym, razem ze stowarzyszeniem Zdrowa Głowa oraz Association for Contextual Behavioral Science Poland opracowaliśmy rozwiązania mające na celu edukację społeczeństwa oraz uświadomienie Polakom, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne, i że nikt nie powinien zwlekać z udaniem się po pomoc specjalisty. Naszym celem jest przekazać to między innymi za pomocą nowej kampanii #normalnasprawa, do której zaangażowaliśmy celebrytów, influencerów oraz osoby, które były gotowe na to, żeby opowiedzieć historię ze swojego życia – mówi Tomasz Młoduchowski, Dyrektor Generalny MindMe Inc.

Jak pokazały nasze ogólnopolskie badania – ludzie nie są w stanie sami poradzić sobie z problemem i zaburzeniem, które ich dotyka. Wynika to z tego, że nasze społeczeństwo jest wciąż bardzo zamknięte jeśli chodzi o poruszanie tematów zdrowia psychicznego. – mówi Jolanta Piela, CEO Good Division. Głównym celem  kampanii #NormalnaSprawa jest zlikwidowanie stygmatyzacji, która wciąż spoczywa na psychoterapii. Robimy to poprzez pokazanie historii osób, które miały odwagę zmienić swoje życie dzięki terapii, a dziś mówią o tym otwarcie – żeby zainspirować innych i pokazać, że każdego z nas może spotkać problem. Dobrze wtedy wiedzieć, że nie jesteśmy w tym osamotnieni i że na każdy problem istnieje opracowane rozwiązanie – dodaje.

Podobnie było i w przypadku bohaterów kampanii – Piotra Buckiego (autora książki „Złap równowagę” oraz specjalisty ds. komunikacji), Hani Sywuli (YouTuberki psychologicznej i YouTuberki „Hania Es”), Arleny Witt (autorki kanału na YouTube „Po cudzemu”), Magdaleny Hajkiewicz (doradcy ds. psychologii żywienia i autorki bloga „Wiem Co Jem”) oraz Agaty Aminy Ostrowskiej z Coach to Fly. Jednak każdy z nich w końcu znalazł w sobie nawet minimalne pokłady odwagi i dzięki temu sięgnął po pomoc i zaczął otwarcie rozmawiać o swoich problemach. Właśnie do takiego zachowania staramy się zachęcić również innych mieszkańców naszego kraju.

Kampania została zrealizowana dzięki zaangażowaniu i otwartości bohaterów. Całość można obejrzeć w 4 odsłonach filmu, które przedstawiają ścieżkę, jaką przeszło większość osób, które zdecydowały się zmierzyć ze swoim problemem – od Wstydu, poprzez Odwagę, Decyzję w końcu Nowe Życie.

 

Jako Stowarzyszenie zrzeszające profesjonalistów i naukowców zajmujących się zdrowiem psychicznym szukamy wszelkich dróg niesienia pomocy w cierpieniu osobom, które tego poszukują – mówi Jakub Szymański z ACBS Polska. Rozwój technologii umożliwia docieranie do odbiorców w sposób, który jest dla nich dostępny, a może przyczynić się do poprawy jakości ich życia. Korzystanie z promujących zdrowie aplikacji coraz częściej spotyka się z pozytywnym odzewem zarówno po stronie terapeutów jak i odbiorców psychoterapii. MindMe umożliwia nawiązanie kontaktu z profesjonalistą, co daje szansę na zbliżenie się przez klientów do pożądanych przez nich zmian.  

Promowanie postawy normalizującej ludzkie cierpienie psychiczne jest nam bardzo bliskie i cieszymy się, że MindMe wraz z Good Division podnoszą ten ważki temat. Dlatego też zdecydowaliśmy się pełnić nadzór merytoryczny i objąć patronatem ich wysiłki. Z jednej strony działania te zmniejszają napiętnowanie osób cierpiących,
z drugiej zwiększają szansę na prowadzenie skutecznej profilaktyki zdrowia psychicznego. Człowiek jest istotą bio-psycho-społeczną i każdy z tych aspektów w naszym zdrowym funkcjonowaniu jest ogromnie ważny. Każdy człowiek w ciągu życia doświadcza różnych emocji i staje w obliczu złożonych wyzwań – szukanie pomocy w momencie, gdy stają się one dla niego trudne jest oznaką walki o siebie, a nie słabości. Nie ma lepszego i gorszego cierpienia – każde jest ludzkie – dodaje Jakub Szymański.

Nie nauczono nas dbać o zdrowie psychiczne – mówi Hania Sylwula, YouTuberka (Hania Es) –  o to, by zajmować się swoimi uczuciami, myślami, przywiązywać wagę do tego, jakie emocje nam towarzyszą i co z nami robią – dlatego tak łatwo przegapić moment, w którym problem narasta do przerażających rozmiarów. Ja dzięki terapii poznałam zupełnie nową, lepszą jakość życia – i wierzę, że każdy na taką zasługuje.

Kiedy zmagałam się z atakami paniki miałam wrażenie, że nie jest to odosobniony problem, do którego raczej nikt się nie przyznaje – mówi Magda Hajkiewicz, blogerka w Wiem, co jem. Czułam się bardzo źle ze sobą, ponieważ przez ataki byłam ciągle zmęczona, rozdrażniona, nieefektywna i obwiniałam się za to, że nie umiem sobie
z tym poradzić. Kiedy przeszłam pierwszą terapię, uświadomiłam sobie, że nie powinnam budować poczucia własnej wartości na przeżyciach z okresu ataków paniki, ponieważ to nie była moja wina. Terapia była dla mnie momentem, w którym nie tylko poradziłam sobie z bieżącymi objawami, ale również przestałam wstydzić się tego, przez co przechodziłam. Jakie było moje zdziwienienie, kiedy okazało się że problem napadów lęku dotyczy bardzo dużej ilości osób, które podobnie jak ja wstydzą się tego zbaurzenia. To zmotywowało mnie do wzięcia udziału w kampanii, aby pokazać że zaburzenia psychiczne nie są naszą winą i należy je leczyć tak, jak każde inne schorzenie. Mam nadzieję, że poprzez kampanię uda nam się dotrzeć do jak największej ilości osób i zachęcić do skorzystania z profesjonalnej pomocy. 

Aby przeciwstawić się stygmatyzacji psychoterapii i osób korzystających z tej formy pomocy, należy mówić o tym głośno – mówi Joanna Gutral z portalu www.zdrowaglowa.pl Psychoterapia to nauka, a nie czary, czy przypadkowa rozmowa. Skuteczność psychoterapii została udowodniona w licznych badaniach naukowych. Psychoterapia jest wykorzystywana nie tylko w leczeniu zaburzeń psychicznych, ale także jako metoda wspierająca rozwój osobisty, pozwalająca radzić sobie z trudnościami interpersonalnymi. Psychoterapia nie rozwiązuje problemów, a uczy umiejętności pozwalających na samodzielne radzenie sobie z nimi. W ten sposób należy mówić o psychoterapii, aby pozwolić sobie i innym na skorzystanie z profesjonalnej, specjalistycznej pomocy – dodaje współtwórczyni portalu.

Ze swojej strony MindMe zapewnia ludziom także odpowiednie narzędzie do walki
z lękiem przed wybraniem się do specjalisty. Dzięki aplikacji, użytkownicy mają możliwość korzystania z usług certyfikowanych terapeutów w dogodnym dla nich miejscu i czasie.

Przestają się liczyć takie przeszkody jak dojazd i wygospodarowanie czasu na spotkanie twarzą w twarz – piszesz wtedy, kiedy Tobie to odpowiada i kiedy czujesz taką potrzebę.  Nasza aplikacja stanowi źródło pomocy nie tylko dla ludzi z Polski, lecz także dla osób mieszkających poza granicami kraju, które nie są w stanie skorzystać z tak specjalistycznej pomocy w lokalnym języku danego kraju. Ponadto miesięczne koszty w planie podstawowym wynoszą 150 zł, co jest zdecydowanie dodatkowym plusem tego rozwiązania. Jest tańsze niż standardowe wizyty, a do tego użytkownik nie jest ograniczony tylko do np. jednej godziny spotkania tygodniowo – mówi Tomasz Młoduchowski.

MindMe to bardzo dobre narzędzie dla ludzi, którzy nie mają możliwości korzystania
z terapii w specjalistycznych gabinetach oraz dla tych, którzy zdecydują się na postawienie pierwszych kroków w terapii oraz w oswajają się z myślą o spotkaniu
z psychoterapeutą twarzą w twarz. Jednak dla nas MindMe to nie tylko aplikacja. Najważniejsze jest przede wszystkim to, aby zmienić powszechne podejście ludzi do terapii i promować zdrowie psychiczne.

Więcej na:

www.mindme.pl

Raport z badania: Kondycja Psychiczna Polaków 2018

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF