...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Ranking SpeedTest.pl – wyniki za luty 2021

Speed test

Pierwsze miesiące nowego roku przyniosły kolejne przyspieszenie Internetu w Polsce. W lutym średnia prędkość pobierania danych przez użytkowników Internetu domowego wzrosła o 6,6% (do 75 Mb/s). Z kolei łącza mobilne przyspieszyły o 8,3% (do 34,6 Mb/s). Największe wzrosty zanotowały T-Mobile (o 13,7%) oraz Play (o 10,4%). Początek 2021 roku to też zmiana sposobu prezentacji wyników w naszych rankingach.

Ranking za luty powstał na podstawie 4,2 mln pomiarów (w tym 0,9 mln w aplikacjach mobilnych). Dane te dotyczą użytkowników z Polski.

Począwszy od 2021 roku, znacznie uprościliśmy sposób prezentacji danych tworząc dwie główne kategorie rankingów. Zestawienia Ogólne i WiFi zostały połączone w jeden ranking dostawców Internetu domowego. Bazuje on na wynikach uzyskanych ze wszystkich aplikacji SpeedTest.pl dla połączeń głównie przez routery domowe.

Ranking światłowodowy FTTH został wydzielony jako podkategoria w tym rankingu. Takie podejście zwiększa czytelność publikowanych danych i jednocześnie odzwierciedla sposób, w jaki użytkownicy korzystają z Internetu. Rozwój i popularyzacja standardów Wi-Fi (5 oraz 6) sprawiają, że technologia bezprzewodowa WLAN staje się coraz mniejszym ograniczeniem prędkości łączy szerokopasmowych. W konsekwencji operatorzy coraz częściej oferują swoim klientom routery obsługujące najnowsze rozwiązania w zakresie sieci Wi-Fi. Ranking dostawców Internetu mobilnego pozostaje w niezmienionym kształcie i uwzględnia testy wykonane w aplikacjach SpeedTest.pl na smartfonach i tabletach z Android oraz iOS dla połączeń 3G, 4G LTE i 5G.

INEA najszybszym operatorem w rankingu dostawców Internetu domowego

Najszybszy operator internetu
Źródło: SpeedTest.pl

Największą prędkość pobierania danych uzyskali klienci operatora INEA (~153 Mb/s). Poziom 150 Mb/s przekroczyli również klienci ogólnopolskiego UPC. Na uwagę zasługuje rosnąca popularność usługi stacjonarnego dostępu do Internetu, którą świadczy T-Mobile i która po raz pierwszy została zakwalifikowana do rankingu w styczniu. W lutym jej użytkownicy pobierali dane ze średnią prędkością ~137 Mb/s, co przełożyło się na awans na trzecią pozycję. Zestawienie zamyka Toya z wynikiem ~129 Mb/s.

download internetu
Średni download dla Internetu domowego na terytorium Polski za okres marzec 2020 – luty 2021 na podstawie 42 mln testów; Źródło: SpeedTest.pl

INEA najszybszym operatorem w rankingu światłowodowym (FTTH)

Światłowód INEA
Źródło: SpeedTest.pl

Lutowy ranking FTTH powstał na podstawie ponad 426 tys. pomiarów, co stanowi 16,5% wyników spośród wszystkich łączy domowych na terenie Polski. W lutym średnia prędkość łączy światłowodowych wyniosła 167,32 Mb/s, co przekłada się na wzrost o 2,3% w odniesieniu do poprzedniego miesiąca.

Ze względu na reprezentatywność w kontekście liczby testów, ranking światłowodowy uwzględnia operatorów, którzy znajdują się w rankingu Internetu domowego dla całej Polski. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła INEA, której klienci FTTH pobierali dane ze średnią prędkością ~177 Mb/s. Kolejne miejsca należą do ogólnopolskich dostawców: Netii (~176 Mb/s) i Orange (~175 Mb/s). Poza podium znalazł się T-Mobile (~140 Mb/s), który po raz pierwszy pojawił się w tym rankingu w styczniu.

Światłowód w Polsce
Średni download dla światłowodu FTTH na terytorium Polski za okres wrzesień 2020 – luty 2021 na podstawie 2,8 mln testów; źródło: SpeedTest.pl
Zasięg światłowodu
Zasięg światłowodu FTTH – liczba i rozmieszczenie testów na terytorium Polski za okres wrzesień 2020 – luty 2021; źródło: SpeedTest.pl

T-Mobile pozostaje liderem wśród dostawców Internetu mobilnego

Internet mobilny
Źródło: SpeedTest.pl

Luty był już trzecim miesiącem z rzędu, w którym obserwujemy przyspieszenie w sieciach mobilnych wszystkich operatorów. Największy wzrost średniej prędkości pobierania danych widoczny był w sieciach T-Mobile (13,7%) i Play (10,4%).

Wzrost prędkości pobierania danych w sieci PLAY spowodowany jest w znacznej mierze włączeniem ponad 300 nowych stacji bazowych tylko w ostatnich tygodniach minionego roku. Dodatkowo sukcesywnie przeprowadzamy refarming pasma 2100MHz w całości alokując dostępne 14,8MHz technologii 4G LTE.

Michał Ziółkowski, CTO, Play

Na poprawę osiągów złożyła się optymalizacja ruchu w sieci odpowiadająca na nowy sposób korzystania z usług jaki wytworzył się w czasie pandemii, jak również ciągłe procesy inwestycyjne polegające na zwiększaniu pojemności i przepustowości sieci, w ramach których wymieniamy starszą infrastrukturę radiową na nową oferująca agregację 3 lub 4 pasm częstotliwości. W ciągu 3 miesięcy o 200 wrosła liczba stacji agregujących 4 częstotliwości LTE. Ogółem już ponad 85% populacji mieszka w zasięgu sieci LTE Carrier Aggregation.

Konrad Mróz, Biuro pasowe T-Mobile

Na pierwszym miejscu z wynikiem ~42,4 Mb/s znajduje się T-Mobile. Drugie miejsce należy do Orange (~37 Mb/s), a trzecie do Play z wynikiem ~32,4 Mb/s.

Średnia prędkość pobierania danych
Źródło: SpeedTest.pl
Internet Mobilny w Polsce
Średni download dla Internetu mobilnego na terytorium Polski za okres marzec 2020-luty 2021 na podstawie 3,1 mln testów ;źródło: SpeedTest.pl

Źródło: SpeedTest.pl

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF