...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

[RAPORT] Wzrost liczby ofert pracy i stawek dla branży IT w Q1 2022

Ponad 26. tysięcy opublikowanych ofert pracy z czego aż 73% dotyczyło trybu zdalnego, ponad 8% wzrost liczby ogłoszeniodawców w stosunku do poprzedniego kwartału oraz wzrost zarobków dla specjalistów - to tylko niektóre wnioski z najnowszego raportu inhire.io - IT Market Snapshot, podsumowującego Q1 2022. I choć na początku roku zniesione zostały rządowe restrykcje, praca zdalna nadal stanowi jedną z najpopularniejszych i najchętniej poszukiwanych form zatrudnienia w branży IT.

W pierwszym kwartale bieżącego roku opublikowanych zostało ponad 26 tysięcy ogłoszeń o pracę, przez 3 968 pracodawców. W porównaniu z Q4 2021 roku liczba firm poszukujących specjalistów IT wzrosła o 8,2%. W obliczu zwiększonego zapotrzebowania na doświadczonych programistów oraz dużej konkurencyjności na rynku, zatrudniający powinni pamiętać, że praca zdalna przestała być benefitem, a stała się najpopularniejszą formą zatrudnienia. W minionym kwartale 73% wszystkich opublikowanych ogłoszeń dotyczyło właśnie pracy zdalnej. I choć w porównaniu z ostatnim kwartałem 2021 roku zanotowano w tej materii wzrost jedynie o 3 p.p., to w analogicznym okresie 2020 rok takich ofert było jedynie 14%, a rok później 46%.

Monitorując rynek pracy dla branży IT zauważyliśmy stały wzrost liczby ofert pracy zdalnej w ciągu ostatnich dwóch lat. W ostatnim kwartale odnotowaliśmy rekordową, jak do tej pory liczbę ogłoszeń, a fakt, że znaczna ich część daje możliwość pracy z domu świadczy o sporym popycie właśnie na tę formę. Z drugiej strony, pandemia otworzyła drzwi na możliwość podjęcia zatrudniania w firmach na całym świecie, co w znacznym stopniu zwiększyło również konkurencyjność na rynku. Dzięki temu, programiści mogą przebierać nie tylko w formie zatrudnienia, ale także decydować o tym, w jakiej walucie chcą zarabiać.

Michał Gąszczyk, CEO inhire.io

Stały problem rekrutacji w IT to wciąż niejawna siatka płac. Pracodawcy nie podają na etapie ogłoszenia widełek płacowych, przez co wcale nie ułatwiają wyboru kandydatom. W minionym kwartale tylko 40% ofert zawierało widełki płacowe. Oznacza to, że w porównaniu do ostatniego kwartału 2021 roku ten wynik nie uległ znacznej zmianie.

Warszawa, Kraków i Wrocław wciąż z największą liczbą ofert

Wciąż na największy wybór ofert mogą liczyć programiści poszukujący zatrudnienia w Warszawie (ponad 7 tys. ofert), Krakowie (niemal 4 tys. ofert) i Wrocławiu (ponad 3,5 tys. ofert). W porównaniu do poprzedniego kwartału w każdym z tych miast zanotowano wzrost o ponad 500 ogłoszeń. Najmniej ofert, podobnie jak w Q4 2021 zanotowano w Gliwicach (529 ofert), Szczecinie (406 ofert) i Gdyni (393 oferty). Warto jednak nadmienić, że również w tych miastach zanotowano wzrost opublikowanych ogłoszeń.

Już od dłuższego czasu obserwujemy trend wzrostowy wynagrodzeń. Dobrze widzieć, że przekłada się on również na zacieranie różnic w wynagrodzeniu pomiędzy dużymi, a małymi miastami. Z kwartału na kwartał oferty stają się o wiele bardziej zbliżone do siebie zarobkami co oznacza, że pracodawcy przestali bazować na wysokości wynagrodzenia dla specjalistów IT w oparciu o lokalizację i tryb pracy.

Michał Gąszczyk, CEO inhire.io

Mid i senior poszukiwani

Pracodawcy wciąż stawiają na doświadczenie, dlatego podobnie jak w Q4 2021 również w minionym kwartale w ponad 26 tysiącach ofert przeważały te, skierowane do midów (49,81%) i seniorów (38,67%). Niemal o 2,43 p.p. zwiększyła się również pula ogłoszeń skierowanych do juniorów w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Analizując raport “IT Market Snapshot Q1 2022” wyraźnie widać, że stawki w branży IT stale rosną.Co więcej, mimo małej ilości ofert skierowanych do najmniej doświadczonych, stawki juniorów również wzrosły. Najmłodsi stażem, którzy pracują zdalnie mogą liczyć na zarobek powyżej 10,5 tys. PLN, z kolei w trybie stacjonarnym nieco ponad 9,5 tys. PLN. Po raz pierwszy w historii wynagrodzenie midów pracujących w trybie zdalnym przekroczyło 20 tys. PLN (Q4 2021- 19 743 PLN). Pracujący stacjonarnie mogli liczyć na odrobinę mniejszą pensję, która wynosiła nieco ponad 18,5 tys. PLN. Rekordowe wynagrodzenie dla pracowników zdalnych zanotowano również w przypadku seniorów, których stawka osiągnęła pułap ponad 25,5 tys. PLN. Ich koledzy wykonujący swoje obowiązki z biura, otrzymywali średnie wynagrodzenie na poziomie ponad 24,5 tys. PLN.

Miniony kwartał przełożył się na zwiększone zarobki dla każdego szczebla doświadczenia. W porównaniu do kwartału kończącego 2021 rok, juniorzy mogli liczyć na stawkę wyższą o 992 PLN, midzi – 1 727 PLN, a seniorzy – 1 108 PLN

Michał Gąszczyk, CEO inhire.io

Najpopularniejsza technologia JavaScript, Scala najbardziej dochodowa

W porównaniu do Q4 niezmiennie na podium najpopularniejszych języków programowania znajdują się JavaScript (Q4 2021 – 24%/ Q1 2022 – 23%), Java (Q4 2021 – 22%/ Q1 2022 – 20%) i Python (Q4 2021 – 15%/ Q1 2022 – 17%). Najmniej poszukiwanymi językami wciąż są Ruby (1%), C (2%), Scala (2%), Kotlin (3%) i Swift (3%).

Patrząc na zarobkową mapę w podziale na języki programowania, najwięcej zarobili programiści posługujący się Scalą – w Q1 2022 mogli liczyć na wynagrodzenie na poziomie ponad 25,5 tys. PLN. Pracujący w najpopularniejszym języku – JavaScript zarobili ponad 20 tys. PLN. Na najniższe wynagrodzenie mogli liczyć specjaliści posługujący się językiem PHP – ich zarobki osiągnęły pułap niemal 17,5 tys. PLN.

W porównaniu z minionym kwartałem, w Q1 2022 zaobserwowano wzrost stawek dla Scala o 10,7%, Java 4% oraz C 3,1%. Z kolei o 3% spadły zarobki programistów posługujących się językiem C++.

Rok 2022 rozpoczął się dla branży IT kolejnymi wzrostami, a także rekordowymi w historii stawkami dla pracujących zdalnie midów i seniorów. Sytuacja w branży IT jest stabilna i klarowna, ponieważ specjaliści IT niezmiennie stanowią grupę najlepiej opłacanych zawodów.

RAPORT


źródło: inhire.io 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF