...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Rekordowe poparcie dla członkostwa Polski w NATO

badanie crossmediowe

Poparcie dla NATO jest obecnie najwyższe w historii naszych badań. Przynależność Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego popiera 94% Polaków, przy czym aż 75% stanowią zdecydowani zwolennicy członkostwa. Przeciwnych jest zaledwie 0,5% badanych, a 3% deklaruje obojętność.

cebos

Od 1999 roku przynależność Polski do NATO popierała zdecydowana większość Polaków. Agresywne działania Rosji w stosunku do sąsiadującego państwa są jednak czynnikiem wyraźnie wzmacniającym społeczne poparcie dla przynależności Polski do sojuszu. Warto przypomnieć, iż znaczący wzrost poziomu tego poparcia notujemy od kwietnia 2014 roku, kiedy to po „referendum” na Krymie i aneksji tego półwyspu przez Federację Rosyjską grupa Polaków popierających przynależność Polski do NATO zwiększyła się – w stosunku do wcześniejszego, lutowego pomiaru z tamtego roku – aż o 19 punktów procentowych, jednocześnie zaś o 16 punktów zmalał wówczas odsetek osób twierdzących, że jest im obojętne, czy nasz kraj jest członkiem NATO, czy też nie. Wzrost poparcia dla członkostwa w NATO zarejestrowaliśmy w 2014 roku jeszcze przed atakami prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy i przed eskalacją przemocy w tym regionie. Po rozpoczętej 24 lutego br. zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę pronatowskie postawy są w polskim społeczeństwie rozpowszechnione jak nigdy wcześniej. Wzmacnia je zapewne także obecność sił innych państw NATO na terenie Polski.


Źródło: Cebos

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF