...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

RPP podwyższa stopy procentowe

Kilka godzin temu zakończyła się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas której zdecydowano podnieść stopy procentowe. Skala tych podwyżek wpisała się w większość prognoz ekonomistów.

Podczas pierwszego posiedzenia RPP dokonano podwyższenia referencyjnej stopy procentowej z 1,75 proc. do 2,25 proc. Dodatkowo podwyżkom uległy także inne stopy NBP, które (od teraz) będą kształtować się następująco:

  • Stopa referencyjna: 2,25 proc. w skali rocznej (wcześniej 1,75 proc.),
  • stopa lombardowa: 2,75 proc. w skali rocznej (2,25 proc.),
  • stopa depozytowa: 1,75 proc. w skali rocznej (1,25 proc.),
  • stopa redyskonta weksli: 2,3 proc. w skali rocznej (1,8 proc.),
  • stopa dyskontowa weksli: 2,35 proc. w skali rocznej (1,85 proc.).

Jak podaje serwis Bankier.pl – to już czwarta z rzędu podwyżka stóp procentowych w Polsce. Równocześnie po podwyżce stopa referencyjna osiągnie najwyższy poziom od sierpnia 2014 roku. Nowa uchwała o podwyższeniu stóp wchodzi w życie z dniem 5 stycznia 2022 roku.

Historia podwyżek stóp

Pierwsza podwyżka stóp została dokonana przez RPP na początku października 2021 roku. Wtedy Rada podwyższyła główną stopę o 40 pb do 0,50 proc. Była to pierwsza, historyczna podwyżka od 9 lat, zrywając z najniższymi w historii stopami procentowymi, które podczas pandemii sprowadzono o 0,1 procent. Do kolejnej z podwyżek doszło w listopadzie 2021 roku o kolejne 75 pb do 1,25 proc. Z kolei w grudniu podwyższono ją o 50 pb. do 1,75 proc, czyli tak jak przewidywano w prognozach.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF