Ruszył „Facebook” dla przedsiębiorców i naukowców
Wystartowało Inventorum – portal społecznościowy dla przedsiębiorców i naukowców, który działa analogicznie do Facebooka. Misją serwisu jest pomoc naukowcom w komercjalizacji wyników badań i zwiększenie konkurencyjności polskich firm.
Inventorum to portal społecznościowy dla naukowców i przedsiębiorców dostępny pod adresem www.inventorum.opi.org.pl. – Stworzyli go eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB). To praktyczne narzędzie dla firm, dla których współpraca z nauką ma znaczenie strategiczne – wyjaśnia profesor Dorota Dobija z Akademii Leona Koźmińskiego, która odpowiada za zastosowany w Inventorum model wskaźników do oceny kapitału intelektualnego i innowacyjnego firm oraz zespołów badawczych.
Portal podpowie przedsiębiorcy nazwisko naukowca
Każda osoba zarejestrowana w portalu sama zarządza swoim profilem. Przedsiębiorcy i naukowcy będą otrzymywać powiadomienia o nowościach z obszaru swoich zainteresowań – uzyskają dostęp do interesujących ich innowacji, projektów i ekspertów.
– Inventorum to inaczej program internetowy, który za sprawą tzw. inteligentnych algorytmów dostosuje się do użytkownika. W trakcie korzystania, system uczy się jego zachowań i preferencji, aby trafnie dobierać dla nich partnerów do współpracy i ułatwić ich wyszukiwanie – mówi dr Jarosław Protasiewicz, kierownik Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych OPI PIB, który jest też kierownikiem projektu Inventorum.
Dr Protasiewicz tłumaczy, że w Inventorum przedsiębiorca znajdzie odpowiedzi na pytania o to, w co warto inwestować, czy i gdzie znajdzie rynek zbytu dla produktu, jaki potencjał badawczy ma określona uczelnia. Wyszuka partnera naukowego, dotrze do eksperta, który rozwiąże problem technologiczny. – System też sam będzie podpowiadał nazwiska, nazwy instytucji czy projekty, które mogą go zainteresować – mówi kierownik projektu z OPI PIB.
Baza danych o polskiej nauce
Twórcy platformy przekonują, że platforma zawiera największą bazę danych o polskiej nauce, która została zgromadzona przez 25 lat działalności inicjatora projektu – OPI PIB – Inventorum (Nauka-polska.pl). Tworzy też POL-on – źródło wiedzy o wszystkich polskich jednostkach naukowych.
– Liczymy na to, że Inventorum pomoże naukowcom w komercjalizacji wyników badań i przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności polskich firm – mówi dr Olaf Gajl, dyrektor OPI PIB.
Współpraca
Prace nad Inventorum trwały 21 miesięcy. Równolegle do prac zespołu programistów i badaczy OPI PIB, przeprowadzono badania potrzeb i doświadczeń osób, które zajmują się innowacjami w przedsiębiorstwach. Portal przeszedł cztery fazy testów, w tym konsultacje z przedstawicielami wielu branż i ekspertów.
::
Redakcja Brief, jako inicjator zestawienia 15 kreatywnych w nauce, bardzo kibicuje takim projektom.
::
Źródło: informacja prasowa