...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Rząd wraca z kontrowersyjną reformą

mezczyzna trzyma pieniadze zlotowki

Już niebawem wiele polskich rodzin dostanie po kieszeni. Jak informuje Rzeczypospolita - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraca do reformy pełnych składek z tytułu ubezpieczenia społecznego od umów zleceń.

Dziennik wskazuje, że pomysł na pełne oskładkowanie umów zleceń powstał z myślą o ochronie osób, które utrzymują się z takiego rodzaju zatrudnienia oraz korzystają z ubezpieczenia zdrowotnego. W tej grupie znajdują się także pracownicy, którzy w ramach dodatkowej pracy uzyskują drugą pensję w ramach etatu.

Jak szacuje MRPPS w Polsce na zlecenie, pracuje około 1 miliona osób. Po wprowadzeniu kontrowersyjnej reformy spora grupa należąca do klasy średniej odczuje mocny ubytek na swoich pensjach.

Nawet 1 mln osób wykonujących kontrakty cywilnoprawne musi policzyć, ile podatku dopłaci po zmianach, bo nie ma prawa do ulgi dla klasy średniej, a z kwoty wolnej skorzysta dopiero przy rocznym rozliczeniu podatku. Wyższą składkę zdrowotną zapłacą jednak już teraz. 

Rzeczypospolita

Szczegóły dotyczące wszystkich zmian związanych z oskładkowaniem niniejszych umów, można znaleźć w Krajowym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia 2022 rok. To właśnie w tym projekcie pojawiła się zapowiedź dotycząca kontrowersyjnych zmian. Dziennik wskazuje, że tego typu dokument został już rozesłany do konsultacji.

Kto na tym straci?

Głównie zatrudnieni na zlecenie, których dochód nie przekracza 4,9 tysięcy zł brutto. Dodatkowo do tego dochodzą także zmiany związane Polskim Ładem.

W tym wypadku zleceniobiorcy są pozbawieni prawa do ubiegania się o zwrot kosztów, za opłacanie 9-procentowej składki zdrowotnej. Co ciekawe, tę składkę nie można odliczyć od podatku dochodowego.

Eksperci z Rzeczypospolitej dokonali bardzo wnikliwych analiz i obliczeń, z których wynika, że jeśli reforma faktycznie wejdzie w życie, to potencjalny zleceniobiorca, który zarabia około 3 tysięcy złotych brutto, otrzyma (po odliczeniu składki, podatku dochodowego)  2266 zł netto, czyli 300 zł mniej.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF