Startup MakeGrowLab otrzymuje 40 000 dolarów w ramach konkursu Chivas Venture

438

Konkurs CHIVAS VENTURE dla przedsiębiorstw odpowiedzialnych społecznie w odpowiedzi na globalną sytuację, rezygnuje ze światowego finału i rozdziela pulę nagród pomiędzy wszystkich 26 finalistów.

Chivas, wiodąca marka szkockiej whisky typu blended, w związku ze światową pandemią COVID-19 ogłosił, że tegoroczna pula nagród o wartości 1 mln dolarów w konkursie Chivas Venture zostanie rozdzielona po równo i bezzwłocznie przekazana do 26 lokalnych finalistów, w tym firmy MakeGrowLab z Polski.

Już po raz szósty poprzez konkurs Chivas Venture przekazywany jest 1 mln dolarów dla startupów, których działalność łączy biznes z pozytywnym wpływem na świat. W tym roku w światowym finale miało wziąć udział 26 odpowiedzialnych społecznie przedsiębiorstw, będących finalistami lokalnych edycji z 26 krajów, z pięciu kontynentów. Wśród nich znalazł się MakeGrowLab, który wygrał lokalny finał w Polsce. Współzałożyciel MakeGrowLab, Josh Brito, który w czerwcu miał reprezentować firmę i walczyć w światowym finale o nagrodę z puli miliona dolarów, otrzyma teraz 40 000 dolarów dofinansowania. Granty będą przeznaczone do kreowania pozytywnej zmiany w czasie, w którym zarówno gospodarka jak i obywatele każdego kraju będą musieli wykazać się przedsiębiorczością i inicjatywą, by ułatwić pokonanie trudności z jakimi przyszło się wszystkim zmierzyć.

Z wielkim smutkiem zdecydowaliśmy się zakończyć we wcześniejszym terminie tegoroczny konkurs Chivas Venture ze względu na wpływ, jaki COVID-19 wywiera na cały świat. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, nasze otoczenie potrzebuje pasji i poświęcenia tych, którzy chcą wprowadzać pozytywne zmiany. Dlatego podjęliśmy decyzję, że każdy z naszych finalistów otrzyma dofinansowanie już teraz, aby mógł kontynuować swoją ważną pracę i nadal pozytywnie wpływać na lokalne społeczności, pomimo tych zmiennych warunków, które są szczególnie trudne dla początkujących firm i społeczności, którym służą.

Alexandre Ricard, prezes Pernod Ricard

Polski finalista – MakeGrowLab hoduje mikroorganizmy, by zamienić bioodpady na materiały zastępujące tworzywa sztuczne w opakowaniach i tekstyliach. Są to materiały trwałe, domowo-kompostowalne, bez domieszek plastików i bioplastików a powstałe z surowców dostępnych na całym świecie – odpadów organicznych. Materiał może być hodowany w niemal każdych warunkach, zapewnia lepszą izolację tlenową niż papier i po wykorzystaniu może być rozkładany w domowym kompostowniku, stanowiąc nawóz pod hodowlę kolejnych produktów spożywczych.

Do tej pory Chivas Venture przekazał już 5 milionów dolarów na rzecz start-upów odpowiedzialnych społecznie, które pozytywnie wpłynęły na życie ponad 2 milionów osób w 50 krajach – napędzając duże zmiany, w tym dostarczając 34 miliony litrów czystej wody pitnej dla lokalnych społeczności, przetwarzając 1300 ton odpadów, pomagając ponad 2500 rodzinom rolników wyjść z ubóstwa, a także finansując realizację ponad 75000 dni doświadczeń edukacyjnych dla kobiet i dziewcząt.

Tegoroczni finaliści znaleźli wyjątkowe i kreatywne sposoby na sprostanie wielu wyzwaniom społecznym, środowiskowym i gospodarczym, które w obliczu globalnej pandemii stają się jeszcze poważniejsze, szczególnie w zagrożonych lub odizolowanych społecznościach.

Tak jak Chivas tworzy idealną kompozycję whisky poprzez połączenie whisky słodowych i zbożowych, tak Chivas Venture wyłania przedsiębiorców, którzy łączą cele biznesowe z chęcią zmiany świata na lepsze. Aby dowiedzieć się więcej o Chivas Venture i tegorocznych finalistach, wejdź na stronę www.chivas.com/the-venture lub śledź na Twitterze @ChivasVenture. #ChivasVenture

 

Spis finalistów Chivas Venture z poszczególnych krajów

KRAJNAZWAIMIĘ I NAZWISKO FINALISTYZARYS DZIAŁALNOŚCI START-UPU
ArgentynaMamotestGuillermo PepeGłównym celem argentyńskiego Mamotestu Guillermo Pepe Mamotest jest zmniejszenie umieralności z powodu raka piersi poprzez wspieranie kobiet, które nie posiadają środków ekonomicznych na dostęp do wysokiej jakości diagnostyki raka piersi.
AustraliaOkra SolarDamian VelingOkra Solar projektuje i rozwija technologię umożliwiającą dostęp do energii i elektryczności tym, którzy żyją poza zasięgiem sieci energetycznej.
BelgiaOak Tree Projects Danae Van Dan BosscheOak Tree Projects zapewnia niedrogie zakwaterowanie dla osób niepełnosprawnych.
BrazyliaRaizsTomas AbrahaoRaizs to platforma zakupowa online, oferująca zdrową i pozbawioną pestycydów żywność prosto od rolników
BułgariaEnova H2OHuseyin YemendzhievEnova H2O opracowuje innowacyjne urządzenia i usługi dla lepszego i szybszego monitorowania jakości wody.
KanadaTandem TechnicalHeather WardTandem pomaga emitentom gazów cieplarnianych w różnych gałęziach przemysłu wychwytywać i przekształcać zanieczyszczenia 
ChileWheel the WorldAlvaro SilbersteinWheel the World to platforma internetowa, która pomaga niepełnosprawnym miłośnikom podróży zaplanować wyjazd w miejsca przystosowane do ich potrzeb
ChinyP.E.T.Jane ZhaoP.E.T. tworzy tekstylia wykonane w 100% z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu. Poprzez tworzenie produktów takich jak szaliki i fartuchy, pomagają one zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska.
KolumbiaRecupera Tu Silla Maria SanchezRecupera tu Silla jest firmą zajmującą się renowacją mebli, która ma wpływ zarówno na środowisko, jak i na społeczeństwo. Wydłuża żywotność mebli, oszczędzając firmom i klientom nawet do 75% wydatków i zapewniając możliwości zatrudnienia osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
Anglia i WaliaWASEThomas FudgeWASE opracowuje zdecentralizowane systemy oczyszczania ścieków, które obejmują gospodarkę cyrkulacyjną w celu odzyskiwania energii, składników odżywczych i wody ze ścieków – zapewniając warunki sanitarne i energię w społecznościach o niedostatecznym poziomie tych usług.
Grecja100mentorsGeorgios Nikoletakis100mentors łączy uczniów z nieuprzywilejowanych szkół z mentorami, tworząc doświadczenie edukacyjne, w którym uczniowie stają się bardziej zaangażowani, pewni siebie i świadomie uczącymi się osobami.
FrancjaPandobacAnais RyterbandPandobac jest ekologicznym i zrównoważonym, bezodpadowym rozwiązaniem, które oferuje hurtownikom żywności usługi w zakresie dostarczania świeżych produktów.
IzraelHomeBiogasOshik EfratiHomeBiogas produkuje unikalne urządzenie, które przekształca odpady organiczne w biogaz i nawóz zapewniając rozwiązanie takich problemów jak gotowanie na zanieczyszczonych paliwach, odpadach i urządzeniach sanitarnych.
WłochyPediusLorenzo Di CiaccioPedius to aplikacja, która pozwala osobom niedosłyszącym “słyszeć” rozmowy telefoniczne poprzez konwersję mowy na tekst w czasie rzeczywistym.
JaponiaMyMizuRobin LewisMyMizu to pierwsza w Japonii bezpłatna platforma, która ułatwia nawigację i dostęp do publicznych fontann wodnych, ekologicznych kawiarni, miejsc pracy, hoteli i innych firm, które oferują bezpłatne uzupełnienie wody w całym kraju. Dzięki tej aplikacji użytkownicy mają dostęp do bezpłatnej wody pitnej zamiast kupować wodę butelkowaną, co pozwala zmniejszyć zużycie jednorazowych butelek plastikowych.
KeniaGreen-Nettle TextileJonah MwangiGreen-Nettle Textile tworzy tkaniny z pokrzywy kłującej. Przekształcając łodygi pokrzywy w materiał przypominający len, Green-Nettle jest w stanie wyprodukować ekologiczny materiał z naturalnych – a nie syntetycznych – materiałów i zatrudnić tysiące rzemieślników na całym świecie.
MeksykGravitiYusef JacobsGraviti oferuje odważne finansowanie podstawowych usług, takich jak ciepła woda i elektryczność – pozwalając 30% populacji Meksyku na dostęp do produktów przedpłaconych, chroniąc użytkowników przed niespodziewanymi dodatkowymi kosztami i dając dostęp do kluczowej infrastruktury.
HolandiaUrchinomicsBrian Tsuyoshi TakedaUrchinomics wspomaga odbudowę systemów wodorostów morskich, które są kluczowe dla ekosystemów morskich dzięki zbiorom i sprzedaży jeżowców.
NigeriaSoupah Farm-en-MarketIfeoluwa OlatayoSoupah Farm en Market adresuje problem mało wydajnych łańcuchów dostaw żywności w Nigerii, poprzez synergię działań lokalnych rolników oraz miejskich dostawców żywności.
PolskaMakeGrowLabJosh BritoMGL hoduje mikroorganizy, by zamienić bioodpady na materiały zastępujące tworzywa sztuczne w opakowaniach i tekstyliach. Są to materiały trwałe, domowo-kompostowalne, bez domieszek plastików i bioplastików a powstałe z surowców dostępnych na całym świecie – odpadów organicznych. Materiał może być hodowany w niemal każdych warunkach, zapewnia lepszą izolację tlenową niż papier i po wykorzystaniu może być rozkładany w domowym kompostowniku, stanowiąc nawóz pod hodowlę kolejnych produktów spożywczych.
SzkocjaCroverLorenzo ContiCrover rozwiązuje problem marnowania żywności i emisji dwutlenku węgla poprzez urządzenie monitorujące stan ziaren zbóż składowanych w dużych ilościach.
HiszpaniaEthicHubGabriela Chang ValdovinosEthicHub to platforma pożyczek społecznościowych, która łączy pożyczkodawców z rynków o niskim oprocentowaniu z niezabankowanymi, ale zyskownymi, małymi społecznościami rolniczymi.
Afryka PołudniowaHustlenomicsNhlanhla NdlovuHustlenomics oferuje gospodarstwom domowym o niskich dochodach możliwość budowania trwałych domów bez dodatkowych kosztów, wykorzystując cegły z recyklingu.
TajlandiaYoungHappyThanakorn PhromyosYoungHappy redukuje izolację społeczną seniorów i pomaga im wieść aktywne i satysfakcjonujące życie, zapewniając im dostęp do certyfikowanych usług, wydarzeń oraz produktów.
Stany ZjednoczoneStrella Biotechnology Katherine SizovStrella BioTech zakłada ograniczenie marnowania żywności o 40% poprzez stworzenie platformy do przewidywania dojrzałości produktów w ramach łańcucha dostaw.
WietnamCricket OneBicky NguyenCricket One zmniejsza ilość odpadów rolniczych i tworzy cenne źródło białka poprzez propagowanie hodowli i sprzedaży do konsumpcji wysoce odżywczego owada -świerszcza.

 


Źródło: informacja prasowa Chivas Venture 

Komentarze
Ładowanie...

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. AkceptujęDowiedz się więcej