...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

STARTUP POLAND: Ruszyło największe badanie polskiej sceny startupowej

Rozpoczęło się drugie już, największe badanie polskiej sceny startupowej. Fundacja Startup Poland zachęcona ogromnym sukcesem pierwszej edycji raportu Polskie Startupy 2015, ponownie przeprowadza badanie zaprojektowane przez dr Agnieszkę Skalę z Politechniki Warszawskiej.

Na podstawie zaprojektowanego przez eksperta zadania powstanie raport, który nie tylko narysuje bieżący obraz sceny startupowej, ale pokaże też dynamikę zachodzących na niej zmian. Dodatkowo, badanie zostanie w tym roku rozszerzone o dane z trzech krajów regionu CEE: Czechy, Słowację i Węgry. Teraz zespół ankieterów Startup Poland apelują do polskich startupów o wzięcie udziału w badaniu: pokażmy się, powtórzmy ubiegłoroczny sukces!

– Zdajemy sobie sprawę, że aby być dobrym adwokatem startupów, musimy opierać się na wiarygodnych danych, których do momentu publikacji naszego raportu Polskie Startupy 2015 w Polsce zwyczajnie nie było. Nasz poprzedni raport był szeroko cytowany przez media, inwestorów, polityków i analityków rynku. Wiemy, że te dane są potrzebne, dlatego po raz drugi podejmujemy wyzwanie dotarcia do wszystkich startupów w Polsce – mówi Eliza Kruczkowska, CEO Startup Poland

 

Dymaniczny rozwój startupów

W ubiegłorocznym badaniu wzięło udział przeszło 500S podmiotów. Ze względu na dynamikę rozwoju sceny startupowej, w tym roku badanie zostanie przeprowadzone wśród minimum tysiąca firm. Raport zostanie w całości upubliczniony we wrześniu br. Pozwoli przyjrzeć się m.in. źródłom finansowania, modelom biznesowym i źródłom innowacji dla startupów.

– Z ankiety dowiemy się, jak wygląda zatrudnienie, udział kobiet wśród założycieli, eksport, kontakty ze sferą nauki. Zweryfikujemy hipotezy związane z trudnością analizy branży na podstawie statystyk GUS. Zapytamy o poziom osiąganego wzrostu,  plany na przyszłość, źródła zasobów i obecność na rynkach zagranicznych – tłumaczy koordynatorka badania. dr Agnieszka Skala z Politechniki Warszawskiej.

 

Jak badać polskie startupy?

W oparciu o metodologię zaproponowaną przez dr Agnieszkę Skalę z PW zbudowana została ankieta, która zaowocuje publicznym raportem o mikro – małych i średnich przedsiębiorstwach tworzących branżę cyfrową w Polsce.

Listę polskich startupów Startup Poland budowało przez kilka miesięcy, korzystając z aktualizowanej na bieżąco własnej bazy firm oraz zbierając kontakty od liderów startupowych społeczności, funduszy VC, akceleratorów, organizatorow dedykowanych konkursów oraz analizując list dotacyjne czy inne dostępne bazy startupów. Teraz ankieterzy Fundacji osobiście kontaktują się z przedstawicielami każdej z firm, prosząc o uważne wypełnienie ankiety.  

::

Fot. Fotolia

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF