...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

TikTok i FEST Festival tego lata zagrają razem

Platforma rozrywkowa TikTok już od kilku lat jest jednym z najważniejszych miejsc kontaktu z muzyką. Aż 75% użytkowników odkrywa nowych artystów właśnie tam, a 63% poznaje na niej dźwięki, z którymi nie zetknęli się wcześniej w żadnym innym miejscu. TikTok to jednak nie tylko promowanie kultury w aplikacji, lecz także wspieranie globalnych i lokalnych wydarzeń, o czym świadczy m.in. ogłoszone właśnie partnerstwo z jednym z wiodących polskich eventów: FEST Festivalem. Jego trzecia edycja odbędzie się w dniach 10-13 sierpnia, ale już dziś ruszył dedykowany hashtag challenge na TikToku.

Badanie przeprowadzone przez agencję MRC Data potwierdza to, co wielu artystów, wytwórni i organizatorów koncertów zauważa od dawna – dziś TikTok to niezwykle istotne miejsce dla promocji muzyki i wydarzeń oraz komunikacji z fanami. 67% użytkowników platformy zdarza się szukać na serwisach streamingowych piosenek, które usłyszeli na TikToku, a aż 7 na 10 badanych użytkowników uważa, że społeczność TikToka może wpływać na kulturę. Te procenty przekładają się na realne wyniki:

  • Już w 2020 roku w samych Stanach Zjednoczonych, aż 70 artystów, którzy zdobyli popularność na platformie, podpisało kontrakty płytowe z dużymi wytwórniami.
  • W 2021 r. ponad 40 piosenek, które zyskały popularność na TikToku, zajęło pierwsze miejsce na oficjalnych listach przebojów w Wielkiej Brytanii, a ponad 175 utworów trafiło na Billboard Hot 100 (dwa razy więcej niż w roku poprzednim).

Współpraca TikToka z FEST Festivalem nie jest przypadkowa. Program chorzowskiego wydarzenia jest równie różnorodny jak popularna platforma, a w line-upie znajdziemy trójkę artystów, którzy część swoich sukcesów zawdzięczają obecności na TikToku. Wokalistka, autorka tekstów, raperka, producentka i modelka – Ashnikko – mogłaby nie być dziś tak znana, gdyby nie pewien dzień w 2019 roku, kiedy to jej utwór „Stupid” zaliczył ponad 20-krotny wzrost przesłuchań właśnie za sprawą TikToka. W trzy tygodnie piosenka miała już miliard odtworzeń na platformie! Inny artysta, którego zobaczymy w sierpniu, BBNO$ (czyt. baby no money) przejął TikToka już kilkakrotnie, a australijski raper Masked Wolf może się pochwalić tym, że jego utwór był najczęściej udostępnianą piosenką na platformie w 2021 roku.

Nie musimy jednak szukać daleko. Także polscy artyści tworzą utwory, które następnie stają się viralem na TikToku i są hitami w największych stacjach radiowych. Dwójka z nich – Young Leosia i Smolasty, którzy zaprezentują swoją twórczość podczas tegorocznej edycji Festivalu, znaleźli się w top utworach TikToka 2021 roku.

TikTok to dla nas nie tylko świetne narzędzie do komunikacji z fanami festiwalu, ale też do inspiracji przy budowaniu programu. Bardzo cieszymy się z tej współpracy, ponieważ dzięki różnym działaniom na platformie będziemy mogli pokazać nasze wydarzenie jeszcze większej liczbie osób oraz rozbudować obecność festiwalu w sieci o dodatkowe, ekskluzywne materiały.

organizatorzy FEST Festivalu

#JestFEST

Chociaż do FEST Festivalu został nieco ponad miesiąc, TikTok już teraz pobudza festiwalowiczów do dobrej zabawy. W najnowszym wyzwaniu platformy #JestFEST jej użytkownicy, w towarzystwie jednego z utworów Artystów, dostępnych na playliście na TikToku, pokażą jak planują bawić się na festiwalu. A zaprezentować mogą to w dowolnej formie – poprzez festiwalowy make-up, stylizację, taniec czy cover. Hashtag challenge potrwa do 28 lipca, natomiast platforma zaplanowała już dla uczestników kolejne atrakcje w aplikacji na czas festiwalu. Partnerstwo obu marek nie skończy się jednak wyłącznie na platformie. TikTok pojawi się na wydarzeniu, a jego specjalna strefa będzie doskonałym miejscem relaksu i naładowania energii.

FEST Festival 2022 to jedno z największych muzycznych wydarzeń tego roku, na którym bawić się będą dziesiątki tysięcy fanów muzyki – chcemy być blisko tych osób, zarówno poprzez działania na platformie, na przykład hashtag challenge, jak i fizycznie. W miasteczku festiwalowym szykujemy specjalną strefę TikTok z wieloma atrakcjami – już teraz zapraszam uczestników i uczestniczki festiwalu do odwiedzenia nas i przekonania się jakie niespodzianki przygotowaliśmy.

Paula Kornaszewska, Head of Operations TikTok CE

Nie tylko FEST Festival. Tak TikTok wspiera kulturę

TikTok stale się rozwija, a nawiązując partnerstwa z kluczowymi podmiotami promuje najważniejsze kulturalne inicjatywy. Przykładowo, w tym roku został oficjalnym partnerem rozrywkowym 66. Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie. Finał, transmitowany na platformie, oglądały ponad 3 miliony użytkowników, a Sam Ryder, brytyjski uczestnik konkursu i zdobywca drugiego miejsca, uważa, że to właśnie dzięki TikTokowi może realizować swoją muzyczną karierę. Niedawno platforma ogłosiła także premierę albumu TikTok Classics – Memes & Viral Hits przygotowaną we współpracy z Warner Classics. Na składance znajdzie się 18 największych hitów popularnych na TikToku w nowej, klasycznej aranżacji przygotowanych przez Deutsches Filmorchester Babelsberg.

Udział TikToka w kulturze nie kończy się jednak wyłącznie na muzyce. Platforma ogłosiła między innymi partnerstwo z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym w Sybinie, w ramach którego na TikToku odbędzie się pierwszy spektakl teatralny na żywo. Zaangażowała się także w Transilvania International Film Festival (TIFF) – największy międzynarodowy festiwal filmowy, który od 20 lat odbywa się w Rumunii. Ponadto TikTok podjął współpracę przy 19. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, partnerując nowo utworzonemu Konkursowi Filmów Krótkometrażowych.

O FEST Festival

Tegoroczna edycja FEST Festival to trzecia odsłona tego muzycznego wydarzenia. W 2021 roku w evencie wzięło udział 35 tysięcy osób, które przez 4 dni mogły usłyszeć aż 200 artystów. Już za miesiąc, w Parku Śląskim w Chorzowie, zaprezentują się takie gwiazdy światowej i polskiej sceny muzycznej jak: Stromae, The Chainsmokers, Rudimental, James Arthur, Caribou, Quebonafide, Woodkid, Rufus Du Sol, Nothing But Thieves czy Yung Lean.


źródło: TikTok

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF